Stwórz kieszonkowy mikroskop drukowany w 3D z odpadów elektronicznych

Stwórz kieszonkowy mikroskop drukowany w 3D z odpadów elektronicznych

Masz w garażu stary napęd DVD lub CD, który zbiera kurz? Za pomocą drukarki 3D i obiektywu z odzysku możesz stworzyć kieszonkowy mikroskop z e-odpadów.

Osobom żyjącym we współczesnym świecie trudno wyobrazić sobie życie bez elektroniki, która stała się tak integralną częścią naszego życia. Jednak w miarę jak nowe, innowacyjne urządzenia zastępują elektronikę sprzed lat, na całym świecie szybko gromadzą się e-odpady.

Dlatego tak wielu świadomych ekologicznie twórców woli odzyskiwać przydatne komponenty ze starych komputerów, odtwarzaczy CD/DVD itp.

Jeden z twórców, o trafnej nazwie „The-PC-Bloke”, podzielił się na Instructables niesamowitym projektem, który pokazuje, jak stworzyć kieszonkowy mikroskop przy użyciu drukarki 3D i e-odpadów. Twórca miał kilka celów, które chciał osiągnąć w tym projekcie, w tym pozyskiwanie części z e-odpadów, stworzenie czegoś użytecznego, przenośnego i przyjaznego dzieciom, a także zachowanie prostoty.

Jego rozwiązanie polegało na pobraniu soczewki ze starego napędu CD i przekształceniu jej w mikroskop za pomocą druku 3D.

Kieszonkowy mikroskop drukowany w 3D: Czego potrzebujesz?

Wierz lub nie, ale do zbudowania funkcjonalnego, kieszonkowego mikroskopu nie potrzebujesz wiele. Oprócz drukarki 3D i trochę filamentu PLA, będziesz potrzebował także starego napędu CD, który możesz rozmontować i z którego będziesz mógł pozyskać główną soczewkę.

Twórca używa stosunkowo starego napędu CD z interfejsem IDE, ale powinieneś być w stanie znaleźć odpowiednią soczewkę w każdym zapasowym odtwarzaczu CD, DVD lub BLU-RAY. Ponadto upewnij się, że masz pod ręką nożyce do cięcia drutu i śrubokręt krzyżakowy, które pomogą Ci rozebrać Twoje e-odpady.

Kieszonkowy mikroskop drukowany w 3D: Składanie go w całość

Po pierwsze i najważniejsze, będziesz musiał pozyskać soczewkę ze starego odtwarzacza CD/DVD/BLU-RAY, których w dzisiejszych czasach jest dość dużo i są łatwe do zdobycia. Twórca tego projektu, używając śrubokręta, ostrożnie rozebrał swój stary napęd CD, oszczędzając po drodze inne części, które mogą być wykorzystane w przyszłości do innych projektów.

W tym projekcie będziesz musiał bezpiecznie wyjąć soczewkę skupiającą, która jest zwykle utrzymywana w środku wózka za pomocą cienkich drutów i magnesów. Soczewkę można wyjąć za pomocą szczypiec do cięcia drutu. The-PC-Bloke był mile zaskoczony rezultatem, ponieważ był w stanie wyraźnie zobaczyć piksele na wyświetlaczu swojego starszego smartfona.

Po odnalezieniu głównej soczewki twórca przeszedł do procesu projektowania CAD, pamiętając, że chciał mieć coś prostego i poręcznego w rozmiarze kieszonkowym. The-PC-Bloke szczegółowo omawia proces projektowania w swoim poście na Instructables, ale my przejdziemy do najciekawszej części: druku 3D.

Sam model jest podzielony na cztery różne części, z których każda została wydrukowana z wypełnieniem 100% przy wysokości warstwy 0,1 mm. Po zakończeniu procesu drukowania nadszedł czas na złożenie mikroskopu. Prawdopodobnie będziesz chciał przeprowadzić niewielką obróbkę końcową za pomocą papieru ściernego o wysokiej ziarnistości, co pomoże usunąć z obudowy mikroskopu smugi i plamy, a także ostre narożniki.

Na koniec włóż główną soczewkę obiektywu do wózka i użyj odrobiny olejku, aby ułatwić przesuwanie i uzyskać dobre dopasowanie. W instrukcji do projektu The-PC-Bloke zamieszcza kilka pokazów testowych z użyciem mikroskopu (jeden z nich można zobaczyć poniżej), a wyniki są co najmniej imponujące!

Żródło: https://all3dp.com