Artec Leo, to profesjonalny ręczny skaner 3D, który oferuje wbudowane automatyczne przetwarzanie i wbudowany wyświetlacz HD. Przeczytaj naszą recenzję.
W ciągu ostatnich kilku lat, technologia skanowania 3D stała się bardziej dostępna i przystępna cenowo, co spowodowało napływ nowego sprzętu do skanowania 3D na rynek. Ułatwiło to zarówno hobbistom, jak i profesjonalistom uchwycenie obiektów ze świata rzeczywistego i odtworzenie ich w formacie cyfrowym.
Jednym z pionierów, wśród producentów profesjonalnych ręcznych skanerów 3D, jest Artec 3D. Idąc śladami flagowego Artec Eva, który został wypuszczony na rynek w 2012 roku, luksemburski producent przedstawił jeden ze swoich najbardziej innowacyjnych produktów – Artec Leo.
Wyceniony na 29 800 $, Artec Leo prezentuje się jako profesjonalny system skanowania 3D, który jest zarówno intuicyjny, jak i wysoce zdolny do przechwytywania wysokiej jakości obiektów 3D. Nadaje się do skanowania obiektów o różnych rozmiarach i jest wyposażony we wbudowany ekran dotykowy, umożliwiający użytkownikom podgląd procesu w czasie rzeczywistym. I do tego jest całkowicie bezprzewodowy.
Leo to fascynujący wysokiej klasy skaner 3D, który doskonale nadaje się do różnych zastosowań, zaczynając od inżynierii odwrotnej, wzornictwa przemysłowego i motoryzacji po VR / AR, a także ochrony dziedzictwa i badań naukowych.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj naszą recenzję.
Werdykt
PLUSY
- Bezprzewodowa konstrukcja z sześciogodzinną żywotnością baterii
- Ekran dotykowy pokazujący siatkę w trakcie skanowania
- Szerokie pole widzenia pomaga w śledzeniu skanowanego obiektu
- Wysokiej jakości oprogramowanie
MINUSY
- Drogi
- Z powodu dużego rozmiaru, może być czasami nieporęczny
- Ciężki (waży 2,6 kg)
Artec Leo umożliwia całkowicie bezprzewodowe skanowanie i jest to funkcja, która eliminuje manewrowanie między kablami w czasie skanowania. Po zakończeniu skanowania, po prostu wyślij skany na swój komputer, aby użyć Artec Studio do przetwarzania, edycji i przygotowania skanu do dalszych celów. W przeciwieństwie do Artec Eva, która została zaprojektowana w 2012 roku, Leo zapewnia większą elastyczność, imponującą prędkość skanowania 3D, duże pole widzenia i jest naprawdę prosty w obsłudze. Szczególnie podobało nam się używanie go do skanowania ludzi.
Chociaż konstrukcja skanera sprawia, że jest dość nowatorski, nie oznacza to, że nadaje się do wszystkich zadań. Będziesz miał trudności z manewrowaniem tym skanerem w ciasnych przestrzeniach lub zbieraniem danych w zakamarkach, ze względu na jego rodzaj pudełkowatej konstrukcji, nie wspominając o tym, że jego waga wymaga trochę przyzwyczajenia.
Przyjrzyjmy się bliżej Artec Leo
W porównaniu do Artec Eva, tańszego skanera 3D oferowanego przez luksemburską firmę, Artec Leo oferuje mnóstwo intrygujących funkcji i wysoce intuicyjny przepływ pracy. Artec twierdzi, że ten system sprawia, że proces skanowania 3D jest „tak łatwy, jak nagranie filmu”.
I rzeczywiście, Artec ma rację. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś ze skanera 3D i jesteś zaznajomiony z poruszaniem się po plątaninie przewodów i równoważeniem czynności polegającej na pilnowaniu tabletu lub laptopa, unikając przy tym potykania się o obiekt, używanie Leo będzie zupełnie innym doświadczeniem.
Dzieje się tak, dzięki wyposażeniu go w potężny wbudowany procesor i baterię. Eliminuje to potrzebę użycia komputera zewnętrznego lub stacjonarnego źródła zasilania, umożliwiając użytkownikowi swobodne uchwycenie obiektów. A dzięki bateriom, które można łatwo wymienić, gdy się wyczerpują, mniej więcej co sześć godzin, jesteś całkowicie wolny od laptopa lub podłączenia do gniazdka elektrycznego. Firma uprościła ten proces, integrując wbudowane automatyczne przetwarzanie i ekran dotykowy, umożliwiając użytkownikom oglądanie repliki 3D w czasie rzeczywistym.
Daje również wiele opcji dostosowywania ustawień skanów – na przykład, aby pokazać klatki na sekundę, pokazać liczniki ramek i tekstur lub dostosować podstawową odległość usuwania – a także połączyć się z Wi-Fi, utworzyć hotspot, a nawet wysłać raport do Artec Support. Przed rozpoczęciem nowego skanowania, możesz także dostosować ustawienia, takie jak jasność tekstury, zakres i wybrać, czy chcesz, aby tekstura została pobrana.
Krótko mówiąc – jest łatwy w użyciu, nieskomplikowany, bardzo responsywny i szybki – ma wszystkie cechy jakie powinien spełniać skaner, wyposażony w ekran dotykowy.
Aby ułatwić proces skanowania, możesz również skanować z nakładką odległości/distance overlay lub nakładką jakości/quality overlay. Pierwsza nakładka koduje odległość skanera od obiektu, aby utrzymać się na torze, a druga koduje obszary oznaczając je kolorami: czerwony oznacza niedostatecznie zeskanowany obszar, odległy obiekt lub zbyt szybkie ruchy, kolor pomarańczowy to akceptowalny skanowany obszar, kolor zielony to oczywiście dobrze zeskanowany obszar.
Nakładka jakości jest szczególnie przydatna, jeśli nie jesteś jeszcze przyzwyczajony do skanowania i zbiera znacznie więcej danych niż nakładka odległości.
Szczególnie przydatne jest to, że po zeskanowaniu obiektu możesz wrócić i spojrzeć na jakość danych na ekranie dotykowym, obrócić model, aby upewnić się, że wszystkie sekcje są prawidłowo zeskanowane i jeśli to konieczne, wrócić i ponownie przeskanować niektóre części przed przesłaniem danych do komputera.
Oczywiście konstrukcja bezprzewodowa ma pewne wady. Nic dziwnego, że posiadanie wszystkiego, czego potrzebujesz w urządzeniu ręcznym, sprawia, że Leo z wagą 2,6 kg jest najcięższym skanerem, jaki do tej pory testowaliśmy. Nie jest to cecha przekreślająca go, ale przyzwyczajenie się do tego wymaga trochę czasu.
Konstrukcja zwiększa również wymiary skanera, nadając mu kształt zbliżony do sześcianu, który może być trudny do ustawienia w ciasnych zakamarkach.
Pomijając te obawy, jest wiele rzeczy do polubienia w pracy z Artec Leo.
Ten skaner 3D zawiera wiele wysokiej jakości technologii, w tym „superkomputer na module” Nvidii, procesor Jetson TX1. Artec wykorzystuje to dzięki bezwładnościowemu systemowi ,,9-degrees-of-freedom” (9 DoF), który składa się z akcelerometru, żyroskopu i kompasu, umożliwiając skanerowi uchwycenie jego pozycji i otoczenia.
Pomimo tego potężnie brzmiącego sprzętu, Artec Leo nie brzmi jak odrzutowiec startujący podczas pracy – jest super cichy.
Szczególnie atrakcyjnym aspektem dla profesjonalistów jest szybkość skanowania. Leo oferuje szybkość rekonstrukcji 3D 80 klatek na sekundę i jest równie zdolny do przechwytywania zarówno dużych, jak i małych obiektów ze skomplikowanymi szczegółami.
Oprócz tego Artec Leo ma również system optyczny dwa w jednym, który zwiększa możliwość rejestrowania dokładnej tekstury w mapowaniu geometrii. Opracowany przez firmę Artec system optyczny, obejmuje połączoną kamerę 3D i kamerę do tekstur skierowaną przez ten sam obiektyw. Oznacza to, że nie napotkasz problemów podczas stosowania tekstury do skanu wykonanego przez Artec Leo.
W przeciwieństwie do Artec Eva, Leo wykorzystuje projektor laserowy klasy 1, zamiast projektora światła ksenonowego. To sprawia, że wzór, który Leo rzutuje na obiekty, jest niewidoczny, dzięki czemu można skanować obiekty nawet w świetle słonecznym. Leo jest również wyposażony w czujnik, który automatycznie wyłącza projektor laserowy, jeśli obiekt znajduje się bliżej niż 10 cm.
W przeciwieństwie do większości innych systemów skanowania 3D, Artec Leo ma również dysk SSD z 256 GB pamięci wewnętrznej. Użytkownicy mogą również dodać kartę SD, aby zwiększyć pojemność tej przestrzeni dyskowej. Ten pełen funkcji skaner 3D ma także modułowy charakter. Można go zamontować na ramieniu robota lub systemie przenośnika, aby umożliwić zautomatyzowane skanowanie 3D. Można go zsynchronizować z innymi urządzeniami, w przypadku instalacji z wieloma skanerami.
Okazało się, że ilość wbudowanej pamięci w Artec Leo, jest więcej niż wystarczająca – bez problemu sprawdzała się podczas wykonywania dużych skanów, a czas przetwarzania był błyskawiczny.
LEO VS EVA
Podczas gdy Artec Eva zachowuje swoją pozycję ze względu na cenę i wykorzystanie oprogramowania Artec Studio, Leo może pochwalić się połączeniem najnowocześniejszego sprzętu i imponującego oprogramowania (za około 16 100 USD więcej).
Chociaż maszyny są podobne pod wieloma względami, nie są identyczne. Leo ma większą odległość roboczą od 0,35 do 1,2 m w porównaniu z Artec Eva: od 0,4 do 1 m. Ma także lepsze parametry, jeśli chodzi o strefę przechwytywania objętości 160,000 cm 3, Artec EVA na 61.000 cm 3 , większe liniowe pole widzenia, kątowe pole widzenia i rozdzielczości struktury (2,3 do 1,3 tt tt).
Podobnie jak Eva, Leo będzie zmagał się ze skanowaniem niektórych powierzchni, takich jak np. płaskie i powtarzające się wzory i tekstury, a także z obiektami, które mają ten sam kolor lub subtelną geometrię. Jednak ze względu na to, że Leo ma znacznie większe pole widzenia, jest on jest znacznie lepszy w śledzeniu, o czym świadczy to, że gubi się znacznie rzadziej na powierzchniach pozbawionych cech.
Ponadto, podobnie jak w przypadku Artec Eva, okazało się, że Leo naprawdę zmagał się ze skanowaniem przezroczystych, czarnych lub błyszczących elementów. Istnieją różne obejścia tego problemu, w zależności od tego, do czego używasz skanera, na przykład rozpylanie sprayu matującego na obiekt – ale nie jest to idealne rozwiązanie do wszystkiego. Oprogramowanie Artec Studio, które wyszło w wersji 15.1, znacznie ułatwia skanowanie tych powierzchni – przeczytaj więcej na ten temat w naszej sekcji oprogramowania poniżej.
ZASTOSOWANIE
Swoboda ruchu zapewniana przez Artec Leo sprawia, że jest to idealny system do skanowania szerokiej gamy obiektów, od małych części mechanicznych po rzeczy tak duże jak samochody i łodzie. To sprawia, że ten skaner 3D dobrze nadaje się do różnych zastosowań, w tym do produkcji przemysłowej, opieki zdrowotnej, medycyny sądowej, VR i nie tylko.
Według Artec, Leo jest szczególnie atrakcyjny dla osób niebędących inżynierami, zwłaszcza pracowników służby zdrowia, ponieważ przepływ pracy można podzielić – lekarz lub pielęgniarka może wykonać skanowanie, a następnie przekazać przetwarzanie danych technikowi 3D, a ponieważ skaner skanuje szybciej, łatwiej jest skanować dzieci.
Podczas testowania tego skanera stwierdziliśmy, że skanowanie ludzi za pomocą Leo jest jednym z najbardziej imponujących aspektów maszyny. Ponieważ skaner jest znacznie szybszy niż Eva, skanowanie ludzi było znacznie łatwiejszym procesem, ponieważ nie musieli oni pozostawać nieruchomo przez długi czas. Poza tym obyło się bez kłopotów z plątaniną przewodów i próbą utrzymania laptopa w czasie skanowania.
Jednak to, czy te wszystkie atuty uzasadniają wysoką cenę skanera Artec Leo – ta decyzja należy już do Ciebie.
Oprogramowanie: Artec Studio 15.1
Nie mniej ważne jest potężne i intuicyjne oprogramowanie, opracowane przy użyciu zastrzeżonych algorytmów 3D firmy Artec. Oprogramowanie do skanowania dla Artec Leo jest już zintegrowane z urządzeniem i jest dostępne za pośrednictwem prostego interfejsu z ekranem dotykowym. Po przechwyceniu skanu, dane można przesłać do Artec Studio w celu edycji, przetwarzania i analizy.
Możesz przenieść swoje dane ze skanera do Artec Studio przez WiFi, kabel Ethernet lub bezpośrednie połączenie, tworząc hotspot z samym skanerem. Niestety ten proces nie jest najszybszy, więc uzbrój się w cierpliwość. Po przesłaniu skanów, możesz spodziewać się tego samego przepływu pracy, jak w przypadku skanera Artec Eva.
Oprogramowanie Artec jest naprawdę potężne i zapewnia szereg możliwości niezbędnych do bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak inżynieria odwrotna. Testowaliśmy już oprogramowanie Artec Studio w naszej recenzji skanera Artec Eva, ale od tego czasu Artec wypuścił nową wersję – Artec Studio 15.1, która wprowadza tryb HD dla użytkowników. Artec przeprowadził nas przez zmiany w oprogramowaniu i jesteśmy pod wrażeniem.
Główną zaletą trybu HD jest to, że ułatwia skanowanie trudnych powierzchni, które mogły sprawić problem podczas skanowania, zarówno Artec Leo jak i Artec Eva.
Aby skorzystać z tego trybu, wystarczy włączyć skaner, aktywować tryb HD, a następnie podczas importowania danych możesz wybrać, czy chcesz importować skany HD czy SD – reszta przepływu pracy pozostaje taka sama.
Jest to tryb wymagający odpowiednich parametrów w Twoim komputerze, więc jeśli nie masz jeszcze zaawansowanego procesora graficznego, prawdopodobnie będziesz musiał zaktualizować swój sprzęt. Jeśli używasz Leo, według producenta będziesz potrzebować procesora graficznego Nvidia z co najmniej 4 GB pamięci RAM wideo. Artec twierdzi, że problem ten powinien zostać rozwiązany przez wydanie Artec Studio 16, kiedy tylko będzie to możliwe.
Jak widać na powyższym skanie wykonanym przez firmę Artec, ostre krawędzie, rowki i otwory są dobrze obsługiwane w trybie HD (Źródło: Artec 3D)
Pomijając powyższe wymagania dotyczące sprzętu komputerowego, tryb HD wygląda obiecująco, rozszerzając możliwości skanowania Artec Leo i Artec Eva o powierzchnie czarne, błyszczące, przezroczyste lub o bardzo ostrych krawędziach. Najbardziej imponujące jest jednak to, że chociaż maksymalna rozdzielczość Leo wynosi 0,5 mm, przy włączonym trybie HD, można uzyskać rozdzielczości 0,3 mm lub 0,2 mm w zależności od rozmiaru obiektu.
Inną ważną cechą jest sposób w jaki oprogramowanie sortuje skanowane przedmioty. Automatycznie odfiltrowuje ,,szumy”, dzięki czemu skomplikowane przedmioty z dużą ilością dziur, które normalnie by się ze sobą stopiły, stają się znacznie wyraźniejsze w trybie HD bez dodatkowej pracy.
Firmie udało się to zrobić, korzystając z autorskiego silnika AI. Wcześniej podczas skanowania za pomocą Artec Eva lub Artec Leo, niektóre przechwycone dane były ignorowane przez algorytm, ponieważ nie można ich było połączyć z resztą danych. Na przykład dno dziury może nie mieć wystarczającej ilości danych, więc algorytm zignoruje wszystkie dane. Jednak teraz silnik AI, może łączyć wszystkie dane, dzięki czemu nie są usuwane.
Zasadniczo cały sprzęt jest taki sam, tylko oprogramowanie ma nowy algorytm, który zachowuje 100% wszystkich przechwyconych danych, dając lepszy wynik. Oznacza to, że może zeskanować elementy, które wcześniej nie były możliwe do przechwycenia.
Czy warto?
Artec Leo to imponująca maszyna, która nie jest obciążona przez kable i przewody swojego poprzednika. Dzięki ekranowi dotykowemu i intuicyjnemu interfejsowi użytkownika, skaner 3D jest łatwy w obsłudze i może działać do sześciu godzin na jednej baterii. Chociaż Leo jest większy niż wiele innych, jeśli nie większość ręcznych skanerów 3D – co przeszkadza podczas skanowania ciasnych przestrzeni – i jest dość ciężki ze względu na cały dodatkowy sprzęt, jest to maszyna, która przenosi skanowanie 3D na nowy poziom.
W połączeniu z oprogramowaniem Artec, które pomaga uzyskać jak najwięcej ze skanów i regularnie otrzymuje aktualizacje rozszerzające jego możliwości, Leo jest świetną maszyną dla każdego użytkownika – pod warunkiem, że dany użytkownik ma na to budżet. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają dodatkowe pieniądze do wydania, lubią mieć najnowszą technologię, a przede wszystkim chcą skanować bezprzewodowo.
Specyfikacje:
Oto specyfikacja techniczna skanera Artec Leo 3D:
SPECYFIKACJE OGÓLNE
- Wyświetlacz: wbudowany ekran dotykowy half HD
- Przetwarzanie: wbudowane przetwarzanie w czasie rzeczywistym
- Odległość robocza: 0,35 – 1,2 m
- Strefa przechwytywania objętości: 160 000 cm³
- Liniowe pole widzenia, wys. X szer. W najbliższym zakresie: 244 x 142 mm
- Liniowe pole widzenia, wys. X szer. W najdalszym zakresie: 838 × 488 mm
- Kątowe pole widzenia, wys. X szer .: 38,5 × 23 °
- Szybkość rekonstrukcji 3D: do 80 FPS
- Rozdzielczość 3D: do 0,5 mm w trybie standardowym, do 0,2 mm w trybie HD
- Dokładność punktów 3D: do 0,1 mm
- Rozdzielczość tekstury: 2,3 mp
- Kolory: 24 bpp
- Strukturalne źródło światła: VCSEL
- Szybkość akwizycji danych do: 3 milionów punktów / sekundę
- Czujniki położenia: wbudowany system inercyjny 9 DoF
- Łączność: łączność bezprzewodowa i transfer danych
- Wyświetlacz: zintegrowany ekran dotykowy 5,5 ″
- Źródło zasilania: wbudowana wymienna bateria, opcjonalne zasilanie sieciowe
- Przetwarzanie wielordzeniowe: Nvidia Jetson TX1
- Wewnętrzny dysk twardy: 256 GB SSD
- Źródło zasilania: wbudowana wymienna bateria, opcjonalne zasilanie sieciowe
- Interfejs: WiFi, Ethernet, karta SD
WAGA I WYMIARY
- Waga: 2,6 kg (5,7 funta)
- Wymiary: 231 × 162 × 230 mm
FORMAT WYJŚCIOWY
- Format siatki 3D: OBJ, PLY, WRL, STL, AOP, ASCII, Disney PTEX, E57, XYZRGB
- Format chmury punktów 3D: BTX, PTX
- Formaty pomiarów: CSV, DXF, XML
Alternatywne skanery
Możesz być także zainteresowany następującymi skanerami 3D:
Creaform Go! Scan Spark
Creaform Go! Scan Spark jest przeznaczony do wszelkiego rodzaju zadań, od inżynierii odwrotnej, prototypowania i VR po kontrolę jakości, konserwację, archiwizację cyfrową i inspekcję. Za zaledwie 35000 € (~ 37960 USD) Spark nie jest tani, ale jeśli szukasz skanera, na którym możesz polegać do użytku profesjonalnego i przemysłowego, z pewnością warto rozważyć ten zakup.
Artec Eva
Skaner Artec Eva jest bardzo podobny do Leo pod względem specyfikacji, mimo że pojawił się w 2012 roku. Pomimo swojego wieku, Eva przetrwała próbę czasu, głównie dzięki potężnemu oprogramowaniu Artec Studio, które jest stale ulepszane i daje Ci pełną kontrolę nad swoimi danymi. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swój wiek, stylistyka tego skanera może być nieco niezgrabna.
Artec Eva Lite
Jeśli nie potrzebujesz funkcji skanowania tekstur, kup Artec Eva Lite, który kosztuje 7000 EUR (~ 7630 USD) mniej. Porównując go z Artec Eva, jest on znacznie tańszy, ale ma te same wysokiej jakości możliwości przechwytywania geometrii. Dodatkowo, jeśli kiedykolwiek zmienisz zdanie i zdecydujesz, że chcesz skanować tekstury – zapłać po prostu różnicę między Evą a Evą Lite, a Artec odblokuje możliwości skanowania tekstur.
Peel 3D Peel 2
Peel 2 może zaoferować Ci wszystko, czego potrzebujesz, w niższej cenie niż Artec Eva. Ten skaner jest w zasadzie starym Go! Scan 50 firmy Creaform i kosztuje 7490 USD, a jego celem jest trafienie zarówno do profesjonalnych użytkowników, jak i hobbystów.
Licencja: Tekst „ Artec Leo 3D Scanner Review: King of the Jungle ” autorstwa All3DP Pro jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.
Źródło: https://all3dp.com/