Dowiedz się, jak drukować z drewna w 3D! Zapoznaj się z tym prostym przewodnikiem, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym pięknie pachnącym procesie.
Czy możliwy jest druk 3D z drewna?
Cóż, nie do końca, ale od 2012 roku możliwe jest drukowanie z filamentu drewnopodobnego, zazwyczaj są to materiały ze słowem ,,wood” w nazwie. Ale co to jest filament drewnopodobny? Zasadniczo jest to filament PLA, który zawiera drobiny drzewne. Po wydrukowaniu ostateczny przedmiot, wydaje się być zaskakująco podobny do drewna.
Obecnie wielu producentów filamentów, oferuje swoim klientom ten rodzaj materiału. Niemniej jednak, filament z domieszką drewna, nadal może być materiałem problematycznym, który może nam sprawiać trudności podczas drukowania.
Poniżej przyjrzymy się dokładnie, czym jest filament drewnopodobny i jak go używać. Omówimy również przetwarzanie końcowe i wymienimy kilka popularnych marek.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych typach PLA, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po filamentach PLA.
Filament drewnopodobny w pigułce
Zazwyczaj filament drewnopodobny składa się w około 70% z PLA i w 30% z włókien drzewnych. Dzięki dodaniu drewna, jest bardziej delikatny niż zwykły PLA i łatwiej się łamie.
Pierwsze drewnopodobne filamenty, były produkowane z dodatkiem trocin, ale ostateczne wydruki wyglądały bardziej jak karton, niż drewno. Zaletą była większa elastyczność, ale przy dzisiejszych filamentach, z domieszką włókien drzewnych, modele wydrukowane w 3D mogą wyglądać, pachnieć i być w dotyku jak rzeźbione drewno.
W zależności od marki, można znaleźć kilka różnych rodzajów filamentów drewnopodobnych, z domieszką włókien bambusa, brzozy, cedru, korka, hebanu, oliwki, sosny, a nawet kokosa! Zwróć jednak szczególną uwagę na zakupiony filament: upewnij się, że faktycznie zawiera on dodatek włókien drzewnych, a nie tylko ma kolor drewna, ponieważ wykończenie nie będzie takie samo.
Ustawienia temperatury
Dysza
Podobnie jak w przypadku zwykłego PLA, najlepiej podgrzać dyszę do temperatury między 170 a 220 ºC. Oczywiście, dokładna temperatura będzie zależeć od wybranego filamentu.
Interesującą rzeczą w przypadku filamentu z domieszką drewna, jest to, że możesz eksperymentować z temperaturami, aby uzyskać różne kolory i wykończenia. Dzieje się tak, ponieważ ekstruder w wyższych temperaturach przypala włókno drzewne znajdujące się w filamencie, tworząc ciemniejsze odcienie.
Pamiętaj tylko, że drewno jest wysoce łatwopalne. Jeśli hotend jest zbyt gorący, a dysza nie wytłacza wystarczająco szybko filamentu, wydruk może ulec uszkodzeniu lub nawet zapalić się.
Aby zapobiec zatykaniu się dyszy, zaleca się wyposażenie drukarki 3D, w dyszę o większej średnicy niż standardowe 0,4 mm. Ponadto w przypadku filamentu z domieszką drewna, szczególnie ważne jest utrzymanie dyszy w czystości!
Platforma robocza
Aby uzyskać wysokiej jakości wydruki z tego typu filamentu, dobrym pomysłem jest druk na podgrzewanej platformie, ale nie jest to konieczne. Jeśli jednak Twoja drukarka 3D ma taką funkcję, jak grzana platforma robocza, podgrzej ją do temperatury pomiędzy 50 a 70 ° C.
Niezbędne jest zapewnienie powierzchni klejącej za pomocą taśmy malarskiej, kleju w sztyfcie, platformy szklanej lub arkuszy PEI. W przeciwnym razie, bardzo często modele mogą przesuwać się podczas drukowania.
Dodatkowe ustawienia
Po rozpoczęciu pracy z filamentem drewnopodobnym, mogą wystąpić problemy z sączeniem i nitkowaniem. Pomóc może zmiana odpowiednich ustawień w slicerze. Oto kilka przydatnych wskazówek:
- Nie bój się regulować liczby warstw, gdy używasz filamentu drewnopodobnego. Filament ten jest zazwyczaj bardzo dobry w ukrywaniu linii warstw, więc posiadanie mniejszej lub większej ilości, zwykle nie stanowi problemu.
- Ponieważ filament z domieszką drewna, zastyga stosunkowo szybko, zapobieganie zatykaniu może być czasami tak proste, jak zwiększenie prędkości drukowania.
- Cura ma ustawienie zwane ,,combing”, które przelicza ruchy dyszy, aby pozostać wewnątrz wydruku. Wydłuży to czas drukowania, ale zapobiegnie wyciekaniu filamentu i poprawi jakość powierzchni. Jest to ten sam typ ustawienia, jak ten który znajdziemy w Simplify 3D: ,,avoid crossing outline for travel movements”.
- Simplify3D ma ustawienie ,,coasting”, które zmniejsza ciśnienie na dyszy za każdym razem, gdy ta dociera do końca segmentu drukowania. Możesz także spróbować dostosować niektóre parametry, takie jak prędkość i objętość wytłaczanego filamentu, dla zewnętrznej ścianki wydruku. Użycie wartości ujemnych, może pomóc zmniejszyć ryzyko sączenia lub nitkowania.
Przetwarzanie końcowe
Po zakończeniu procesu drukowania 3D, możesz nanieść ostatnie poprawki. Jednak w przypadku filamentu z domieszką drewna, można rozpocząć barwienie także podczas drukowania. Jak wspomniano wcześniej, zmiana temperatury druku spowoduje subtelne zmiany kolorów.
Szlifowanie drewnopodobnego wydruku 3D, jest bardzo podobne do szlifowania zwykłego kawałka drewna. Zacznij od większej gradacji i stopniowo zmniejszaj ją, aż obiekt będzie gładki.
Podobnie jak prawdziwe drewno, przedmioty wydrukowane 3D z filamentu z domieszka drewna są porowate, co oznacza, że łatwo wchłaniają różne barwniki i plamy. Rozważ użycie bejcy, aby uzyskać różne kolory i wykończenia powierzchni.
Do obróbki możesz także użyć maszyny laserowej CNC, grawera lub nawet zestawu do pirografii.
Opcje filamentów drewnopodobnych
Poniżej znajduje się kilka popularnych marek, które sprzedają filament z domieszką drewna:
- ColorFabb: WoodFill i CorkFill są produkowane w zakładach w Holandii. Jeśli zaznaczysz „Wskazówki i porady” dla każdego filamentu, możesz dowiedzieć się, jak uzyskać najlepsze wyniki w przypadku tego materiału.
- Fillamentum: Timberfill, to linia czterech różnych filamentów kompozytowych z domieszką drewna. Są w 100% biodegradowalne w wodzie i warunkach beztlenowych, ale nie są zalecane do zastosowań spożywczych. Zalecane ustawienia są podane dla każdego z czterech filamentów.
- FormFutura: Dobrze znana marka, producent ten produkuje siedem różnych filamentów z dodatkiem włókien drzewnych, w tym brzozowych, cedrowych, kokosowych, hebanowych, oliwkowych, sosnowych i wierzbowych! Wszystkie zawierają 40% cząstek drewna.
- Polymaker: PolyWood w rzeczywistości nie jest filamentem z domieszką drewna, ponieważ brakuje w nim dodatku włókna drzewnego. Jest to jednak dobra alternatywa, jeśli chcesz aby Twoje wydruki wyglądały jak drewno, a nie chcesz martwić się o dodatkowe trudności z drukowaniem.
(Źródło głównego zdjęcia: J.Norsworthy przez MyMiniFactory )
Źródło: https://all3dp.com/