W tym tygodniu pojawiły się nowe potrzeby wydrukowania kilku elementów do domu lub biura. Część wydruków to ozdoby, a inne w pełni użytkowe. Wszystkie modele drukowane są na filamentach Tarfuse® PLA od Grupy Azoty.
Pierwszy projekt zrodził się poniekąd z poprzednio drukowanego wallartu z wykorzystaniem mchu reniferowego. Skoro można go powiesić jako ozdoba z wydrukiem na ścianie, to doskonale może posłużyć przy produkcji sztucznych roślinek. Tak powstało trójwymiarowe drzewko bonsai.
Do produkcji drzewka posłużyłem się gotowym projektem. Do takich prac trzeba mieć artystyczną duszę i odpowiedni program projektowy. Model można znaleźć pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:4745213.
Do sporządzenia obiektu użyłem drukarki Biqu B1 oraz filamentu Tarfuse® PLA Simply. Nie mając pod ręką brązowego materiału z domieszką drewna użyłem czarnego. Drzewko i tak jest sztuczne, zaś czarny kolor powinien fajnie kontrastować z zielenią.
Na tej drukarce Tarfuse® PLA Simply najlepiej topi się w temperaturze 215°C. Na stole klasycznie 50°C. Wypełnienie ustawiłem na zaledwie 25% i oczywiście pełne podpory. Dla uzyskania lepszej jakości drzewka zawierającego mnóstwo detali warstwę obniżyłem do 0,16 mm. Miało to swoje konsekwencje ponieważ obiekt miał się drukować aż 17 godzin.
W trakcie wydruku obyło się bez niespodzianek. Materiał bardzo dobrze się rozkłada w powyższych temperaturach. Dosyć kłopotliwe okazały się jednak podpory, których usunięcie wymagało poświęcenia godziny pracy. Na szczęście udało mi się nie złamać żadnej gałązki i model jest w 100% taki jak w projekcie.
Dodatkowo wyszukałem w internecie inny model stanowiący podstawkę do drzewka. Znajdziemy go pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:1618833. To zwykła doniczka do kwiatów jednak jej kształt pasował do drzewka bonsai, pod warunkiem obniżenia jej w osi „Z” do wysokości 25 mm. Parametry druku doniczki ustawiłem dokładnie takie same jak w przypadku drzewka, jednak użyłem białego filamentu Tarfuse® PLA Simply.
W trakcie wydruku wszytko odbyło się jak należy, chociaż środek pozostawia sporo do życzenia pod kątem estetyki. Jednak wnętrze będzie niewidoczne więc nie było sensu tego ponawiać.
Po oporządzeniu obu wydruków przyszedł czas na montaż. Jak wspomniałem wcześniej chciałem do tego użyć mchu zakupionego na dziale ogrodniczym sklepu budowlanego. Tutaj warto zwrócić uwagę, że struktura takiej roślinki nie jest równomierna. Mech posiada strukturę bardziej lub mniej delikatną. Do drzewka warto użyć te drobne krzaczki tak by łodyżki nie psuły estetyki krzaczków.
Do montażu użyłem ciepłego kleju. Wystarczy dosłownie mała kropla i mech przykleja się do „gałązki”. Kilka takich zabiegów i drzewko było pokryte w całości zielenią.
Wydrukowana doniczka mimo pomniejszania jej wysokości okazała się za głęboka. Dlatego do montażu użyłem korka od butelki i ciepłym klejem przykleiłem całość. Pozostałość mchu wykorzystałem na przykrycie podstawy drzewa.
Efekt końcowy jest fantastyczny i tak naprawdę żałowałem, że nie wydrukowałem większego drzewka.
Kolejne modele to już bardziej domowe wydruki. Zostałem poproszony o wydrukowanie podstawki do jajek na miękko. Rzecz z poru banalna, ale bez odpowiedniego narzędzie trudno jest takie jako skonsumować 🙂
Tym razem postanowiłem wykonać model samodzielnie. Ważne było by stojak jednocześnie stanowił element spodeczka z miejscem na skorupki lub sól kuchenną. Sam kształt mógł być dowolny, więc postanowiłem zaprojektować model na bazie sześciokąta.
To prosty model do zaprojektowania i po kilkunastu minutach obiekt był gotowy.
Prototyp wydrukowałem na drukarce Biqu B1przy użyciu niebieskiego i czerwonego Tarfuse® PLA Simply. Oczywiście finalny produkt powinien być wykonany z silniejszego materiału. PLA może źle zareagować np. na zmywarkę, jednak na pierwszą próbę wydawało się wystarczające.
Parametry wydruku standardowe dla tej drukarki i Tarfuse® PLA Simply, jednak wysokość warstwy ustawiłem na 0,16 mm. precyzji. Wypełnienie zmniejszyłem do zaledwie 5%, co przy ścianka wydawało się w zupełności wystarczające.
Modele wydrukowały się bardzo dobrze Po wydruku okazało się, że obłości wymagają jeszcze niższej warstwy, jednak to zmienię już przy wydruku finalnego obiektu. Jajka pasują idealnie i mają miejsce na skorupki. Teraz pozostaje jedynie wybór koloru i można drukować oryginał 🙂