Czy ta uroczysta butelka szampana jest już gotowa do rozbicia? Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wydrukowała w 3D kadłub łodzi podwodnej, największego jak dotąd obiektu wykonanego przy użyciu technologii wytwarzania addytywnego. Ten wydruk składa się z 6 sekcji kompozytowych z włókna węglowego i został zbudowany w ciągu zaledwie czterech tygodni.
Model jest oparty na podwodnym pojeździe SEAL Delivery Vehicle (SDV). Pojazdy SDV są zwykle używane do transportu komandosów US Navy SEALs i ich wyposażenia podczas misji specjalnych. Przypadek użycia polega na tym, że takie pojazdy mogłyby być produkowane szybciej i zawierać nowe konstrukcje dla indywidualnego wsparcia każdej misji Marynarki Wojennej.
Kadłub jest wynikiem współpracy pomiędzy Oak Ridge National Laboratory’s Manufacturing Demonstration Facility (ORNL MDF) w Tennesse w Stanach Zjednoczonych i US Navy’s Disruptive Technology Lab.
Zobaczcie go w akcji na poniższym filmie, opublikowanym przez Departament Energii USA:
Marynarka Wojenna USA zanurza się na nowe głębokości dzięki drukowi 3D
Zespół z ORNL został poproszony o zbudowanie 30-stopowego kadłuba próbnego z kompozytów z włókna węglowego. Mając tylko cztery tygodnie na wykonanie zadania, wykorzystali maszynę Big Area Additive Manufacturing (BAAM) ORNL MDF. Jest to przemysłowa drukarka 3D, która nakłada żywicę termoplastyczną wzmocnioną pociętymi włóknami węglowymi.
Najbardziej godnym uwagi rezultatem tego projektu jest nie tylko jego rozmiar, ale także oszczędność kosztów i czasu. Cena konwencjonalnego kadłuba SDV waha się w granicach 600 000-800 000 dolarów. Co więcej, ich produkcja trwa zazwyczaj 3-5 miesięcy. Zastosowanie BAAM obniżyło koszty produkcji kadłuba o zdumiewające 90%, a czas produkcji został skrócony do kilku tygodni.
W kolejnej fazie projektu US Navy chce stworzyć drugą, wodoszczelną wersję kadłuba. Nowy kadłub będzie testowany w basenie z falami w NAVSEA Carderock Division w Maryland, w Stanach Zjednoczonych. Jest to obiekt, który odtwarza najtrudniejsze warunki, z jakimi mogą zetknąć się okręty i łodzie podwodne na otwartym morzu.
Żródło: https://all3dp.com