Toyota uBox, to zaprojektowany przez studentów samochód przyszłości

Studenci zaprojektowali i skonstruowali Toyotę uBox, samochód skierowany do „Generacji Z”, który może być dostosowany do potrzeb klienta za pomocą druku 3D.

Rezultatem dwuletniej współpracy pomiędzy Toyota Motor North America i Międzynarodowym Centrum Badań nad Motoryzacją Uniwersytetu Clemson jest Toyota uBox – samochód elektryczny o modułowej konstrukcji i niestandardowych komponentach.

Toyotya uBox jest skierowana do „młodych przedsiębiorców”, którzy potrzebuje pojazdu zapewniającego użyteczność i rekreację w weekendy, ale mogącego również zapewnić przestrzeń biurową lub inne wymagania związane z karierą zawodową w ciągu tygodnia”.

Ponadto, ponieważ przewiduje się, że przyszli kierowcy będą mieli dostęp do technologii druku 3D, wszystkie listwy drzwiowe, ramki deski rozdzielczej, a nawet nawiewy powietrza będą mogły być spersonalizowane bez konieczności udawania się do dealera.

Społeczność internetowa umożliwiłaby właścicielom dzielenie się pomysłami na te elementy, które mogliby następnie wydrukować i zainstalować samodzielnie.

Toyota uBox wywodzi się z inicjatywy Deep Orange

Dość nietypowo wyglądający uBox wyposażony jest w całkowicie elektryczny układ napędowy, który może również dostarczać prąd zmienny o napięciu 110 V do zasilania elektronarzędzi lub innych urządzeń.

Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, czy o zabawę, wnętrze można zaaranżować tak, by pasowało do każdej czynności, dzięki modułowej koncepcji i płaskiej podłodze, która zawiera przesuwne szyny dla wyjmowanych siedzeń.

Projekt obejmuje również szklany dach, który został stworzony przez studentów przy użyciu zestawu kompozytowych szyn z włókna węglowego, połączonych z nadwoziem za pomocą aluminium.

„Dach był czymś nieoczekiwanym i bardzo interesującym, kiedy po raz pierwszy zaczęto mówić o tej koncepcji” – mówi Craig Payne, kierownik programu wykonawczego Toyoty. „Fakt, że jako studenci byli w stanie osiągnąć pierwszą w branży technikę produkcji, mówi wiele o tym programie”.

Projekt ten jest częścią partnerstwa Toyoty „Deep Orange”, którego celem jest zanurzenie studentów w każdym aspekcie rozwoju motoryzacji.

Toyota zaprezentowała uBox 12 kwietnia 2006 roku podczas Światowego Kongresu i Wystawy Stowarzyszenia Inżynierów Motoryzacji w Cobo Center w Detroit.