10 najlepszych darmowych programów do modelowania 3D dla początkujących

10 najlepszych darmowych programów do modelowania 3D dla początkujących

Modelowanie 3D wymaga dużo praktyki, ale każdy może się tego nauczyć. Sprawdź 10 najlepszych darmowych i łatwych narzędzi do modelowania 3D dla początkujących w 2020 roku.

Zanim Twój pomysł zostanie zrealizowany, poprzez wykonanie wydruku na drukarce 3D, najpierw będzie potrzebny model, przygotowany w oprogramowaniu do projektowania 3D. Ten cyfrowy obszar roboczy, umożliwia tworzenie, łączenie i udoskonalanie kształtów 3D w dowolny obiekt, jaki można sobie wyobrazić.

Być może masz dość polegania na repozytoriach modeli 3D lub chcesz po prostu nauczyć się projektowania. Aby to zrobić, musisz wybrać i zapoznać się z jednym z wielu programów do modelowania 3D dostępnych w Internecie.

Modelowanie 3D dla początkujących lub tych, którzy nie znają świata CAD, może być mylące i może być początkowo trochę frustrujące, ale znajomość opcji i nauka podstawowych pojęć jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie.

Modelowanie 3D jest niezbędną umiejętnością, gdy chcesz tworzyć lub projektować własne obiekty. Jako początkujący w tym temacie i przy obecnej ofercie oprogramowania do modelowania 3D, może być trudno wybrać taki, który odpowiada Twoim potrzebom, ale nie martw się.

Przedstawiamy: bez żadnej konkretnej kolejności, oto lista 10 najlepszych programów do modelowania 3D dla początkujących. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, powinieneś być w stanie korzystać z następujących programów z odrobiną cierpliwości i praktyki. Co najważniejsze, wszystkie są bezpłatne i stosunkowo łatwe w użyciu!

 

OprogramowanieFormat plikówKorzystanie z oprogramowania
TinkerCADOBJ, SVG, STL, PARTPrzeglądarka internetowa
VectaryOBJ, DAE, USDZ, GLB, gITF, STLPrzeglądarka internetowa
SketchUp FreeSKP, STL, PNGPrzeglądarka internetowa
MeshmixerAMF, MIX, OBJ, OFF, STL, 3MFWindows, Mac, Linux
FreeCADSTEP, IGES, OBJ, STL, DXF, SVG, DAE, MoreWindows, Mac, Linux
SculptrisOBJ, GOZWindows, Mac
3D Slash3dslash, OBJ, STL, FBX, Collada, gITFWindows, Mac, Linux, Raspberry Pi lub przeglądarka internetowa
Wings 3D3DS, FBX, OBJ, DAE, LWO, WRL, RWX, STL, XMLWindows, Mac, Linux
LeopolyOBJ, STLPrzeglądarka internetowa
BlocksCADDXF, OFF, STLPrzeglądarka internetowa
 
 
Obraz bezpłatnego oprogramowania do modelowania 3D dla początkujących: TinkerCAD
Interfejs Tinkercad Źródło: https://i.ytimg.com/vi/_BsWTDl3qNc/maxresdefault.jpg
 

TinkerCAD to łatwe w użyciu i darmowe oprogramowanie do modelowania 3D, stworzone przez Autodesk.

Dzięki przyjaznemu interfejsowi i mnóstwu zasobów edukacyjnych, TinkerCAD został zaprojektowany do celów edukacyjnych, szczególnie dla dzieci i osób bez doświadczenia z oprogramowaniem do modelowania 3D. Dostęp do tego internetowego narzędzia CAD, można uzyskać za pośrednictwem przeglądarki.

TinkerCAD uczy wszystkich podstawowych pojęć 3D, umożliwiając przekształcenie pomysłu w model CAD, po prostu upuszczając i przeciągając prymitywne kształty, takie jak kostki, cylindry i kule. Stąd możesz przesuwać, obracać, skalować każdy kształt, a następnie grupować je razem, aby utworzyć skomplikowany model 3D, który chciałeś zaprojektować.

TinkerCAD zapewnia również użytkownikom możliwość projektowania, programowania i symulacji zespołów elektronicznych, a także funkcję o nazwie Codeblocks, która wykorzystuje linie kodu do tworzenia obiektów 3D.

Dla jakiej grupy użytkowników został stworzony TinkerCAD? Dla uczniów i innych osób bez doświadczenia, w korzystaniu z oprogramowania do modelowania 3D.

Gdzie znaleźć oprogramowanie? TinkerCAD

 

Vectary twierdzi, że jest „najłatwiejszym narzędziem do projektowania 3D i AR w Internecie” i ma bardzo dobre argumenty na poparcie tego stwierdzenia.

Po pierwsze, Vectary to oprogramowanie online z możliwością modelowania 3D i renderowania obrazów w czasie rzeczywistym. Został stworzony dla projektantów i twórców zajmujących się projektowaniem graficznym, projektowaniem produktu, projektowaniem gier, a także drukowaniem 3D, ale może być używany przez wszystkich zainteresowanych modelowaniem 2D i 3D.

Ten darmowy program do modelowania 3D, nie wymaga wcześniejszego doświadczenia, a jedynie podstawowej znajomości koncepcji projektowych. Działa z interfejsem przeciągania i upuszczania, w którym można wykorzystywać obiekty 3D z obszernej biblioteki. Początkujący mogą także wykorzystać asortyment wstępnie renderowanej typografii 3D, nagłówków internetowych, projektowania pakietów i innych.

Oprócz łatwego w obsłudze interfejsu, Vectary oferuje również narzędzia do udostępniania i współpracy, dzięki czemu korzystanie z niego jest nie tylko przyjemne, ale także łatwe do łączenia się z innymi.

Chociaż dostępna jest darmowa wersja, istnieje ograniczenie liczby projektów, które można utworzyć. Oprogramowanie nakłada także znak wodny na twoje dzieła. Niemniej jednak jest to świetne i potężne narzędzie dla początkujących. Jeśli stwierdzisz, że ten program spełnia Twoje oczekiwania i zechcesz uzyskać dostęp do wersji premium, będzie to Ciebie kosztować 12 USD miesięcznie.

Czy Vectary jest dla Ciebie? Jeśli jesteś osobą początkującą, która chce się dowiedzieć więcej o świecie projektowania produktów, projektowania gier wideo, projektowania graficznego lub drukowania 3D, to odpowiedź brzmi: tak, ten program jest dla Ciebie.

Gdzie znaleźć oprogramowanie? Vectary

 

SketchUp istniejący od 2000 roku, uważany jest przez wielu za najłatwiejszą i najbardziej elastyczną dostępną aplikację 3D. Ma kilka dostępnych wersji, z których jedna jest całkowicie darmowa.

Skupimy się na wersji darmowej, ponieważ jest ona najbardziej dostępna dla początkujących. Każdy może korzystać z SketchUp Free, po prostu tworząc konto na stronie internetowej. Darmowa wersja, to oprogramowanie oparte na przeglądarce i jest to świetny wybór na początek, ze względu jasne i intuicyjne narzędzia oraz niezwykle przyjazny interfejs użytkownika.

SketchUp Free może nie mieć pełnego zestawu funkcji, które oferują Premium i Studio, ale jest nadal bardzo potężnym narzędziem. Dzięki niemu będziesz mieć dostęp do wspaniałego modelera 3D, dzięki czemu będziesz mógł projektować duże i złożone obiekty bez ograniczeń. Znajdziesz tam również nieskończoną gamę modeli generowanych przez użytkowników, które można pobrać, a także 10 GB przestrzeni dyskowej w chmurze.

SketchUp, pierwotnie stworzony dla architektów, projektantów i twórców filmowych, to świetne oprogramowanie do modelowania 3D dla początkujących i zaawansowanych użytkowników. Jeśli zdecydujesz się przejść do wersji Premium, możesz nawet dodać wtyczki lub narzędzia w celu zwiększenia wydajności i możliwości oprogramowania.

Dla jakiej grupy użytkowników został utworzony SketchUp Free? Dla początkujących, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności modelowania 3D w interfejsie nawigacyjnym, bez zbyt wielu ograniczeń.

Gdzie mogę znaleźć oprogramowanie? SketchUp

Obraz bezpłatnego oprogramowania do modelowania 3D dla początkujących: Meshmixer
Meshmixer to świetny program do czyszczenia skanu 3D. Źródło: Printlab
 

Meshmixer, to dość proste oprogramowanie do modelowania 3D opracowane przez Autodesk, stworzone, aby pomóc użytkownikom w łatwym manipulowaniu, dodawaniu i łączeniu modeli 3D. Mówiąc prościej, to jest jak Adobe Photoshop dla modeli 3D lub, jak to ujęła strona internetowa oprogramowania, „szwajcarski scyzoryk” do siatek 3D.

To sprawia, że ​​jest to świetny program dla początkujących, szczególnie dla osób zainteresowanych drukiem 3D. Czemu? Cóż, Meshmixer ma funkcje dostosowane do procesu drukowania 3D. Możesz dodawać podpory, ustawiać model na obszarze platformy roboczej oraz wykorzystywać funkcję konwersji do bryły, w celu przygotowania projektu dla drukarki 3D.

Jest również idealny dla osób korzystających ze skanerów 3D, które chcą wyczyścić i naprawić świeżo uchwycony model. Patrząc na to z punktu widzenia podstawowego narzędzia do modelowania 3D, Meshmixer ma możliwość edycji, naprawy i optymalizacji dowolnego modelu. Posiada również różne narzędzia do rzeźbienia objętości i powierzchni, naprawy siatki, automatycznego wyrównywania powierzchni, a także różne sposoby analizy i optymalizacji modelu.

Być może nie wszystko będzie jasne i proste, aby od razu w pełni wykorzystać ten program, ale trochę czasu i cierpliwości pozwoli Ci przejść od etapu początkującego, do poziomu eksperta. Co najważniejsze, Meshmixer jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich.

Czy Meshmixer będzie dla Ciebie dobrym wyborem? TAK: jeśli jesteś osobą początkującą, która chce przygotować plik STL lub skan 3D do wydrukowania na drukarce 3D.

Gdzie mogę znaleźć oprogramowanie?  Meshmixer

Obraz bezpłatnego oprogramowania do modelowania 3D dla początkujących: FreeCAD
Model utworzony za pomocą FreeCAD. Źródło: FreeCAD
 

Uruchomiony w 2002 roku FreeCAD, to parametryczne oprogramowanie 3D typu open source, które stało się alternatywą dla innych drogich programów, takich jak AutoCAD. Umożliwia użytkownikom łatwą modyfikację projektów 3D, zapisując wszystkie zmiany i umożliwiając powrót do dowolnego punktu w historii modelu.

Jak sama nazwa wskazuje, korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne. Posiada pełny zestaw narzędzi projektowych, które pozwalają użytkownikom tworzyć bardziej szczegółowe i złożone modele. Funkcje obejmują modułową architekturę, która umożliwia montaż wtyczek do podstawowej aplikacji, Sketcher do kształtów 2D, robotyczną symulację, a także moduł Path dedykowany do obróbki mechanicznej, takiej jak frezowanie (CAM).

FreeCAD może nie być najłatwiejszym oprogramowaniem dla początkujących, ale włożenie wysiłku w opanowanie tego programu naprawdę otworzy Twój świat na projektowanie 3D. To oprogramowanie jest open source, dzięki czemu użytkownicy i programiści mogą dodawać nowe moduły i narzędzia na przestrzeni lat.

Dla kogo jest przeznaczone, to bezpłatne oprogramowanie do modelowania 3D? Jest to prawdopodobnie najlepsza opcja dla początkujących, którzy chcą w pełni zaangażować się w świat CAD, ale nie dla osób o słabym sercu:)

Gdzie mogę je znaleźć? FreeCAD

 

Sculptris to oprogramowanie 3D, skoncentrowane na cyfrowym rzeźbieniu. Można go uznać za wprowadzenie do bardziej profesjonalnego oprogramowania, takiego jak Z-Brush, ponieważ oba programy zostały opracowane przez Pixologic.

Zaprojektowany dla początkujących, którzy chcą wkroczyć w świat projektowania 3D, Sculptris jest łatwy do nauczenia się dla tych, którzy mają niewielkie doświadczenie.

Ten unikalny program do rzeźbienia, pozwala użytkownikom edytować dowolną siatkę za pomocą różnych pociągnięć pędzlem. Użytkownicy pracują z czymś, co można nazwać bryłą gliny, którą można następnie starannie wyrzeźbić za pomocą kilku narzędzi. Możesz także kształtować wewnętrzną strukturę tak zwanej „gliny”, a także mapować i malować tekstury, po zakończeniu kształtowania rzeźby.

Oprogramowanie jest nadal dostępne za darmo na stronie Pixologic, ale nie jest już rozwijane, więc należy mieć na uwadze, że może nie działać poprawnie na nowszych systemach operacyjnych. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć cyfrowe rzeźby, warto spróbować.

Czy Sculptris będzie dla Ciebie dobrym wyborem? TAK: jeśli jesteś początkującą osobą, która jest bardziej zainteresowana nauką rzeźbienia cyfrowego, niż tradycyjnym modelowaniem 3D CAD.

Gdzie mogę znaleźć oprogramowanie? Pixologic

 

3D Slash, to darmowe oprogramowanie do modelowania 3D, oparte na przeglądarce, które zostało zaprojektowane w oparciu o proces budowania bloków, podobny do popularnej gry Minecraft. Użytkownicy mogą modyfikować poszczególne kostki za pomocą szerokiej gamy narzędzi, które znajdziesz w swoim własnym warsztacie, takich jak młotek, kielnia, dłuto, drewno i wiertło.

Program ten, dostosowany jest zarówno dla początkujących, jak i ekspertów. Jest łatwy do opanowania i umożliwia tworzenie modeli do druku 3D w mgnieniu oka.

Oferuje intuicyjne i praktyczne podejście do modelowania 3D. Jeśli nie masz własnej drukarki 3D, możesz wysłać modele bezpośrednio do internetowej usługi drukowania 3D i zamówić wydruk z dostawą do domu.

Pomimo prostego interfejsu, twórcy 3D Slash kontynuują aktualizację i ulepszanie oprogramowania. Na przykład najnowsza funkcja pozwala użytkownikom mapować zdjęcia i tekst bezpośrednio na model. W 3D Slash znajdziesz także narzędzie do grawerowania. Dzięki 3D Slash, nie potrzebujesz zbyt dużego doświadczenia ani szkolenia, dzięki czemu jest kuszącą opcją dla studentów i początkujących projektantów.

Dostępna jest również płatna wersja 3D Slash, która zapewnia dostęp do rozszerzonego zestawu funkcji, w tym wyższej rozdzielczości, szerszej palety kolorów i narzędzi do zarządzania projektami.

Dla jakiej grupy użytkowników jest utworzone to oprogramowanie?  Dla początkujących, poszukujących zabawnego i łatwego do opanowania programu, który usprawni przejście od modelowania 3D, do drukowania 3D.

Gdzie mogę je znaleźć? 3D Slash

 

Wings 3D, to projekt, który został zainicjowany w społeczności w 2001 roku, oferując pełen zestaw przydatnych narzędzi, bez odstraszania początkujących.

Prezentując uproszczone wprowadzenie do modelowania 3D, Wings 3D wykorzystuje kontekstowy interfejs użytkownika, który pokazuje tylko odpowiednie opcje w zależności od wybranego narzędzia. Ten interfejs sprawia, że ​​program jest łatwo przyswajalny dla początkujących. Możesz nawet uzyskać opis każdego elementu menu, po najechaniu na niego kursorem.

Wings 3D jest wyposażony w szereg zaawansowanych funkcji, które są zaskakująco intuicyjne, w tym AutoUV, która umożliwia użytkownikom łatwe mapowanie obrazów i tekstur na model 3D. Oczywiście zawiera również proste narzędzia, takie jak przesuwanie, skalowanie, obracanie, wyciąganie, fazowanie i spawanie, a także możliwość rzeźbienia, odbicia lustrzanego, gięcia, stosowania maskowania magnetycznego i wiele innych.

I na końcu, aczkolwiek nie jest to oczywiście najmniej istotne: rozległa społeczność tworzy kopie zapasowe tego oprogramowania do modelowania 3D. Ułatwia to naukę programu, łączenie się z innymi oraz pozostawanie na bieżąco z nowościami.

Czy to oprogramowanie będzie dobrym wyborem? TAK: jeśli jesteś osobą początkującą, poszukującą dużego wyboru narzędzi i łatwego w obsłudze interfejsu.

Gdzie mogę je znaleźć? Wings 3D

 

Inna opcja, która jest bardziej narzędziem do rzeźbienia 3D, niż programem CAD: Leopoly jest bezpłatną platformą przeglądarkową, stworzoną przez zSpace. Jest idealny dla początkujących i studentów, którzy chcą nauczyć się sztuki tworzenia, dostosowywania i drukowania 3D własnych modeli.

Leopoly jest niezwykle łatwy w nauce i obsłudze, wyposażony w prosty interfejs i dostępne narzędzia. Użytkownicy mogą zacząć od kulki gliny lub innych podstawowych kształtów i tworzyć własne projekty poprzez rzeźbienie, malowanie, wytłaczanie i wiele innych.

Stamtąd nowo utworzone modele, można przygotować do drukowania i wysłać bezpośrednio do drukarki 3D. Użytkownicy Leopoly mają również dostęp do w pełni zintegrowanej biblioteki, zawierającej projekty, na bazie których można tworzyć nowe spersonalizowane modele. 

Istnieje również program nauczania, zaprojektowany przez zSpace do celów edukacyjnych, który prowadzi studentów i początkujących przez podstawy modelowania 3D. Poza narzędziem Leopoly Maker, firma oferuje również konfigurator produktów, narzędzie do modelowania ShapeLab VR i inne rozwiązania, które przeniosą Cię w złożony świat 3D.

Dla jakiej grupy użytkowników zostało utworzone to oprogramowanie? Dla studentów i początkujących, szukających narzędzi do modelowania 3D, które jest wysoce dostępne i przygotowane do drukowania 3D.

Gdzie mogę je znaleźć? Leopoly

 

Wszyscy mamy miłe wspomnienia z dzieciństwa z klockami LEGO, a co, jeśli możesz przenieść te odwieczne klocki do cyfrowego świata? BlocksCAD, to bezpłatne narzędzie do modelowania 3D, które upraszcza intensywną naturę OpenSCAD, łącząc kolorowe klocki z kodem.

BlocksCAD, opracowany w celu ułatwienia dzieciom modelowania 3D za pomocą kodowania opartego wyłącznie na skryptach, jest doskonałym narzędziem edukacyjnym dla osób, które chcą zastosować bardziej zaawansowane podejście do CAD. W BlocksCAD wszystkie polecenia są reprezentowane przez kolorowe bloki ułożone w stos jak LEGO. Gdy jesteś zadowolony ze swojej pracy, możesz wyrenderować model 3D, aby go obejrzeć. Gotowy projekt można zapisać w formacie OpenSCAD lub STL.

Chociaż BlocksCAD jest przeznaczony dla studentów i początkujących, jest nieco trudniejszy niż niektóre inne narzędzia do modelowania 3D na naszej liście. Musisz połączyć bloki kodu w spójny sposób, aby stworzyć odpowiedni obiekt 3D.

Jednak, gdy zdobędziesz podstawową znajomość języka BlocksCAD, w końcu będziesz mógł przetłumaczyć te umiejętności na OpenSCAD. BlocksCAD jest uproszczoną wersją, dzięki której nauczysz się, które bloki kodu są ze sobą kompatybilne, pomagając użytkownikom zrozumieć, w jaki sposób pewne zmiany w kodzie wpływają na wynik modelu 3D.

Czy to oprogramowanie będzie dobrym wyborem? TAK: jeśli jesteś studentem lub osobą początkującą, która chce korzystać z OpenSCAD, ale najpierw musi nauczyć się korzystać z kodowania do tworzenia modeli 3D.

Gdzie mogę je znaleźć? BlocksCAD

 

Licencja: Tekst „ Top 10 darmowego oprogramowania do modelowania 3D dla początkujących ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/