Filament a wilgoć
Wszystkie filamenty wykorzystywane do druku 3D w technologii FDM są higroskopijne. Jest to wymyślny sposób na powiedzenie, że materiał lubi absorbować wilgoć.
Ta higroskopijność może siać spustoszenie w filamentach. Jako plastikowe polimery, są one zbudowane z łańcuchów molekuł połączonych razem. Wilgoć wprowadza cząsteczki wody, które rozbijają te łańcuchy, niszcząc plastik i powodując cały szereg problemów podczas drukowania.
Ale nie ma się co martwić. “Mokre” szpule filamentu można łatwo uratować, a właściwe przechowywanie może zapobiec przyszłym wypadkom.
W tym artykule przyjrzymy się temu, jak rozpoznać mokry filament, jak go wysuszyć i na koniec jak go przechowywać.
Rozpoznawanie mokrego filamentu
Różne filamenty absorbują wilgoć w różnym tempie, ale jest kilka powszechnych oznak świadczących o tym, że Twój filament jest wilgotny:
- Odgłosy pękania lub trzaskania podczas drukowania
- Znacznie zmniejszona wytrzymałość części i przyczepność warstw
- Nierówne linie wytłaczania
- Nietypowe, silne nawarstwianie, pęcherze lub wycieki
- Nietypowo teksturowane lub “rozmyte” powierzchnie na wydrukach.
Jeśli widzisz któryś z powyższych objawów, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest wysuszenie filamentu. W przypadku szczególnie higroskopijnych materiałów, takich jak nylon, PETG, PVA i elastyczne, objawy mogą pojawić się już po jednej nocy pozostawionej na ,,wolnym powietrzu”.
Wysusz mokry filament jak tylko zidentyfikujesz problem, aby zachować wytrzymałość i jakość wydruku.
Metoda #1: Suszarka do filamentów
Istnieją różne rodzaje suszarek do filamentów, które wykorzystują różne metody suszenia, ale wszystkie są dość proste w obsłudze. W istocie wystarczy umieścić szpulę wewnątrz, wybrać odpowiednie ustawienie i niech suszarka robi swoje.
Po upływie określonego czasu, można odzyskać szpulę, która powinna być pozbawiona wilgoci. W niektórych przypadkach suszarka pracuje razem z drukarką, co pozwala zaoszczędzić czas i kłopoty dzięki suszeniu i drukowaniu w tym samym czasie.
Urządzenia te oferują bardziej niezawodne i precyzyjnie dostrojone suszenie, co pozwala zapomnieć o problemach z filamentem i skupić się na dostrajaniu drukarki, aby uzyskać idealne wydruki.
Metoda #2: Piekarnik
Prawdopodobnie najłatwiejszym i najbardziej powszechnym sposobem suszenia filamentu jest użycie piekarnika. Wystarczy ustawić temperaturę tuż poniżej temperatury zeszklenia plastiku i pozostawić go tam na cztery do sześciu godzin, aby wilgoć wyparowała. Im dłużej go pozostawisz, tym bardziej będzie suchy.
Ważna uwaga: Przed włożeniem szpuli poczekaj, aż piekarnik osiągnie temperaturę docelową. Wszystkie piekarniki nieznacznie przekraczają temperaturę docelową podczas nagrzewania, więc wcześniejsze włożenie szpuli może spowodować zmiękczenie plastiku i stopienie się części filamentu.
Metoda #3: Suszarka do żywności
Suszarki do żywności są również świetnym narzędziem do pozbycia się wilgoci z twoich filamentów, zwłaszcza jeśli nie masz dobrego piekarnika. Pierwotnie zaprojektowane do suszenia owoców, suszarki są zaprojektowane do pracy w niższych temperaturach niż piekarniki i dlatego łatwo je wykorzystać do suszenia filamentu.
- PLA: 40-45 °C
- ABS: ~80 °C (lub najwyższa dostępna temperatura)
- Nylon: ~80 °C (lub najwyższa dostępna temperatura)
W niskich cenach, można je znaleźć w całym Internecie. Zazwyczaj mają wymienne warstwy i siatki, które można dodawać lub usuwać, aby dopasować je do swoich szpul.
Właściwe przechowywanie filamentu
Teraz, gdy Twój filament jest suchy, będziesz chciał utrzymać go w takim stanie przez jak najdłuższy czas. Aby to zrobić, przechowuj suche szpule w środowisku o kontrolowanej wilgotności. Może to być zarówno hermetyczne pudełko, jak i specjalne rozwiązania komercyjne. Zazwyczaj te pierwsze są więcej niż wystarczające, ale użyj tego, co odpowiada Twoim potrzebom.
Należy pamiętać, że właściwe przechowywanie nie może wysuszyć filamentu, może tylko go zabezpieczyć. Jeśli twój filament ponownie stanie się mokry, będziesz musiał ponownie go wysuszyć metodami opisanymi powyżej.
Poszukując rozwiązania, które pomoże Ci zadbać o jakość filamentów po wyjęciu ich z hermetycznego opakowania, warto przyjrzeć się bliżej PolyMaker PolyBox™ Edition II. PolyBox ™ to “suche” pudełko do przechowywania zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalne środowisko dla filamentów. PolyBox ™ jest kompatybilny ze wszystkimi drukarkami 3D i może pomieścić dwie szpule 1 kg lub jedną szpulę 3 kg.
PolyMaker PolyBox™ Edition II znajdziesz w ofercie firmy SEB-COMP. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego oraz sklepów stacjonarnych:
- Warszawa, al. Jana Pawła II 43a lok. 22a, 01-001 Warszawa, e-mail: warszawa@seb-comp.pl, tel: 883 336 444
- Lublin, ul. Bociania 6/1a, 20-542 Lublin, e-mail: lublin@seb-comp.pl, tel: 696 811 833
- Katowice, ul. Chorzowska 108 lok 16, 40-001 Katowice, e-mail: katowice@seb-comp.pl, tel: 883 633 611
- Wrocław, al. Ludomira Różyckiego 1C lok 105, 51-608 Wrocław, e-mail: wroclaw@seb-comp.pl, tel: 790 388 308
Żródło: https://all3dp.com