Ivaylo Josifov jest pierwszym Bułgarem, który przeszedł operację, podczas której jedno z jego żeber zostało zastąpione kopią wydrukowaną w 3D. Problemy Josifova zaczęły się, gdy sądził, że cierpi na anginę.
Po wizycie u lekarza okazało się jednak, że pod piątym żebrem ma narośl. Josifov nie spodziewał się takiego wyniku jako zdrowy 35-latek.
Lekarze powiedzieli mu, że narośl jest chorobą wrodzoną, która może się rozprzestrzenić i spowodować trudności w oddychaniu oraz osłabienie mięśni klatki piersiowej. Aby do tego nie doszło, lekarze zdecydowali, że żebro Josifova będzie musiało zostać całkowicie usunięte i zastąpione implantem.
Aby stworzyć żebro, które byłoby dokładnym zamiennikiem, lekarze zdecydowali się na wykorzystanie technologii druku 3D. Przed operacją Josifova w Bułgarii nigdy nie stosowano produkcji addytywnej w ten sposób.

W celu stworzenia repliki, która odpowiadałaby kształtowi, krzywiźnie i grubości żebra Josifova, lekarze wykonali skan 3D kości. Po wykonaniu tych czynności lekarze wysłali skan do 3dbgprint, bułgarskiego biura usług.
Filip Turzyński, Quality Development Manager w 3DGence, powiedział: “Nasze drukarki 3D zapewniają wysoką dokładność wymiarową 3D, co było kluczowe w tej konkretnej procedurze medycznej… Indywidualnie zaprojektowany model żebra pozwolił na bardzo dokładną implementację nowego elementu w miejsce usuniętej kości. Zastąpienie brakującego żebra wydrukowanym w 3D segmentem o takim samym kształcie, krzywiźnie, szerokości i grubości było możliwe dzięki zastosowaniu drukarki 3D.”

Druk 3D i wszczepienie nowego żebra
Po upewnieniu się, że model 3D będzie pasował do ściany klatki piersiowej Josifova, zespół 3dbgprint wykorzystał drukarkę 3DGence i zatwierdzony przez FDA poliamid.
Zanim lekarze wszczepili wydrukowane w 3D żebro, przygotowali je do operacji. Wreszcie mogli rozpocząć pracę nad Josifovem w szpitalu Tokuda w Sofii, w Bułgarii.
Profesor Minchev, szef oddziału kardiochirurgii w szpitalu Tokuda, powiedział: “To nowa era w rekonstrukcji ściany klatki piersiowej dla pacjentów z guzami, które wymagają usunięcia struktur kostno-chrzęstnych. Zastosowany materiał ma udowodnioną zgodność tkankową, a dokładność odtwarzania pozwala na duże resekcje ściany klatki piersiowej i ich pojedyncze zastąpienie indywidualnie zaprojektowanymi implantami.”
Obecnie Josifov wrócił do zdrowia. W wyniku sukcesu tej operacji lekarze planują pracę nad kolejnymi projektami z wykorzystaniem drukarek 3D.

Żródło: https://all3dp.com