Wszechstronny filament
PET-G, zaraz po PLA i ABS jest najpopularniejszym materiałem do druku 3D . Jest mocny, elastyczny i trwały, co czyni go doskonałym wyborem dla różnych zastosowań.
PETG to skrót od politereftalanu etylenu (PET) – tworzywa sztucznego wzmocnionego glikolem (G). Dodatek glikolu sprawia, że bazowy PET jest znacznie mniej kruchy i łatwiejszy w użyciu.
Wytrzymałość, elastyczność i trwałość PETG sprawiają, że jest to idealny wybór do drukowania funkcjonalnych części. Aby poprawić jego wygląd w wiele osób stara się wygładzić powierzchnię części po wydrukowaniu. Wygładzanie zmniejsza widoczność linii warstw i deformacji na elemencie, co sprawia, że część jest bardziej atrakcyjna wizualnie.
Ładniejszy wydruk
Wiele osób chciałoby zredukować widoczność linii warstw w swoich wydrukach z PETG poprzez wygładzenie części po wydruku. Jednakże, ze względu na właściwości chemiczne filamentu, nie można go wygładzić przy użyciu niektórych tradycyjnych metod.
Struktura polimeru PETG jest bardzo odporna chemicznie, co utrudnia jego rozpuszczanie przy użyciu substancji m.in takich jak rozpuszczalniki. W związku z tym należy stosować inne substancje chemiczne niż w przypadku pozostałych materiałów.
Teraz, spójrzmy na kilka świetnych sposobów na wygładzenie PETG!
Wariant 1: Szlifowanie
Szlifowanie jest jedną z najczęstszych metod wygładzania drukowanych części, ponieważ dobrze sprawdza się na wszystkich rodzajach materiałów. Może ona wyeliminować niepożądane wypukłości na elemencie , a także zmniejszyć widoczność linii warstw. Jednakże, może to być dość czasochłonne, jeśli część jest bardzo duża lub skomplikowana.
Podczas szlifowania zalecamy zacząć od papieru ściernego o niskiej ziarnistości i przechodzić w kierunku wyższej ziarnistości. Szlifowanie powinno odbywać się równomiernym, ruchem kolistym, aby uzyskać gładsze wykończenie. Więcej szczegółów na temat tego procesu można znaleźć w naszym artykule na temat czyszczenia i późniejszej obróbki wydruków 3D.
Wariant 2: Polerowanie
Zastosowanie masy polerskiej to kolejny świetny sposób na wygładzenie elementów z PETG. Faktycznie, dobry środek polerski wzmocni efekty szlifowania i dodatkowo wyeliminuje z wydruku linie nakładania warstw.
Przed rozpoczęciem upewnij się, że Twoja część została odpowiednio oszlifowana papierem ściernym o dużej ziarnistości. W przeciwnym razie środek polerujący nie będzie dobrze przylegał do detalu. Stwierdziliśmy, że płynne środki polerskie do metalu, takie jak Brasso, działają dobrze na większości marek filamentów PETG.
Aby zastosować środek polerski, należy wlać niewielką ilość na miękką ściereczkę. Następnie wcierać na całej powierzchni detalu, aż cały środek polerujący zostanie wchłonięty. Zakończyć, biorąc niewykorzystaną (suchą) część ściereczki i polerując powierzchnię na lustrzany połysk.
Może się okazać, że do pracy trzeba będzie użyć sporej siły, więc ta technika może nie być odpowiednia dla bardziej delikatnych części.
Wariant 3: Powlekanie
Powlekanie wydruku z PETG to kolejny świetny sposób na wygładzenie powierzchni i ukrycie deformacji. Podobnie jak w przypadku PLA i ABS, żywica epoksydowa jest popularną substancją do pokrywania elementów wydrukowanych z PETG.
XTC-3D to szczególnie popularny wybór żywicy epoksydowej w środowisku użytkowników drukarek 3D . Jest ona samopoziomująca, co oznacza, że płynnie rozprowadza się po części i nie zostawia śladów pociągnięć pędzlem. Zapewnia także błyszczące wykończenie po nałożeniu, więc może nie być konieczne dalsze szlifowanie po nałożeniu epoksydu.
Specyfika powlekania wydruku zależy od wybranego przez Ciebie epoksydu. Proces ten zazwyczaj polega na przygotowaniu mieszanki epoksydowo-żywicznej, a następnie dokładnym naniesieniu jej na część za pomocą małego pędzelka.
Wariant 4: Obróbka cieplna
Mimo że PETG jest nieco odporny na wysoką temperaturę, obróbka cieplna jest nadal realną opcją wygładzania części z filamentu PETG.
Ważne jest, aby pamiętać, że do wykonania tej techniki potrzebny jest pistolet grzewczy z bardzo dokładną kontrolą temperatury. Zalecana temperatura do obróbki cieplnej PETG będzie się różnić w zależności od marki, jednak zazwyczaj jest bardzo zbliżona do temperatury topnienia filamentu (zwykle około 250 °C). Może to utrudniać obróbkę cieplną części bez zniszczenia wydruku.
Ogólnym celem obróbki termicznej jest stopienie bardzo cienkiej warstwy materiału powierzchniowego elementu. Prawidłowo wykonana obróbka termiczna spowoduje stopienie się linii warstw i wypełnienie wszelkich niepożądanych luk w wydruku. W efekcie otrzymujemy gładką, profesjonalnie wyglądającą część.
Kluczem do obróbki termicznej wydruków jest konsystencja. Podczas wygładzania, staraj się zachować stałą odległość od wydruku. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w używaniu pistoletu grzewczego, spróbuj ustawić niższą temperaturę, aby uniknąć uszkodzenia wydruku. Chociaż obróbka termiczna w niższej temperaturze będzie wolniejsza, prawdopodobieństwo uszkodzenia części będzie mniejsze.
Bonus: Rozpuszczanie
Chociaż tradycyjne wygładzanie acetonem nie działa dobrze z PETG, istnieje szereg innych substancji chemicznych, które są w stanie rozpuścić i wygładzić element.
Przed rozpoczęciem tej techniki należy zauważyć, że wiele z chemikaliów omówionych w tej sekcji jest niebezpiecznych i można je kupić tylko za specjalnym pozwoleniem. Jako takie, powinny być one używane tylko przez doświadczonych użytkowników z odpowiednią ochroną.
Octan etylu jest jedną z najczęstszych chemicznych alternatyw dla acetonu, jednak nie reaguje on skutecznie ze wszystkimi markami PETG. Udowodniono, że dichlorometan, keton metylowo-etylowy (MEK), toluen i cykloheksanon również rozpuszczają PETG, jednak wszystkie one są niezwykle niebezpieczne i powinny być stosowane wyłącznie przez ekspertów.
Metody i opcje aplikacji
Najpopularniejszą metodą aplikacji jest wygładzanie przez parowanie. W metodzie tej wydruk wystawiony jest bezpośrednio na opary substancji chemicznej. Aby uzyskać podobne efekty, można również umieścić wokół modelu serwetki lub ręczniki papierowe nasączone środkiem chemicznym. Nie zaleca się jednak nakładania rozpuszczalnika za pomocą pędzla lub bezpośredniego zatapiania wydruku w rozpuszczalniku, ponieważ model może ulec poważnemu uszkodzeniu.
Jeśli szukasz bardziej profesjonalnego rozwiązania, istnieje wiele zautomatyzowanych rozwiązań, takich jak Zortrax Apoller i Polymaker Polysher. Maszyny te znacznie upraszczają proces wygładzania, jednak nie są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami środków chemicznych. W związku z tym przed rozpoczęciem wygładzania należy sprawdzić, czy rozpuszczalnik jest kompatybilny z maszyną.
Źródło: https://all3dp.com