Nowe funkcje, nowy firmware

Nowy Creality Ender 3 V2, jest zaktualizowaną wersją ich udanego Ender 3. V2 posiada kilka nowych funkcji, takich jak dołączone napinacze pasków, kolorowy wyświetlacz dotykowy i wiele innych. Ulepszona 32-bitowa płyta główna jest kolejną cechą charakterystyczną.
Większość płyt dla V2 posiada teraz zainstalowaną wersję oprogramowania Marlin 2.0, której starsze, 8-bitowe płyty nie były w stanie obsłużyć.
Znany ze swojej niezawodności i częstych aktualizacji, Marlin jest jedną z najbardziej popularnych opcji oprogramowania sprzętowego. Oprogramowanie działa w C++.
W tym artykule wyjaśnimy, jak zainstalować oprogramowanie sprzętowe Marlin na drukarce Ender 3 V2. Przewodnik ten może być również używany dla oryginalnych drukarek Ender 3, które mają zainstalowaną płytę główną V4.2.2 lub V4.2.7. Kroki związane z aktualizacją firmware’u LCD nie będą jednak konieczne w przypadku oryginalnego Endera 3.
Stary, Nowy i Przyszły

W przeszłości płyty główne Creality nie były zbyt stabilne. Ponieważ były to płyty 8-bitowe o mniejszej pojemności, płyty główne pierwszej generacji Creality (V1.X i Melzi) nie obsługiwały Marlina 2.0 z włączonymi wszystkimi jego funkcjami. Instalacja nowego firmware’u na tych płytach również była nieco bardziej skomplikowana: Proces ten wymagał zainstalowania bootloadera (np. Arduino Uno), lub kabla ISP do USB.
Nowe płyty główne V4.2.2 i V4.2.7 mają jednak więcej miejsca, 32-bitowy procesor dla szybszej pracy i preinstalowany bootloader, dzięki czemu proces instalacji jest prostszy. Dzięki tym nowym funkcjom, można wgrać nowy firmware korzystając z gniazda kart Micro SD.
Płyty są dość nowe, więc nie ma jeszcze wielu opcji firmware’u specjalnie dla nich, ale z czasem pojawi się ich więcej. V2 wyposażony jest w firmware Creality, który jest zmienioną wersją Marlina. W międzyczasie, Marlin wydał już konfiguracje dla V2.
Nowy proces aktualizacji firmware’u Ender’a 3 polega na użyciu pliku BIN na karcie Micro SD i flashowaniu nowego firmware’u na płycie głównej. W tym artykule skupimy się tylko na procesie wgrywania firmware’u Marlin.
Czego będziesz potrzebował

Dzięki nowej płycie głównej w Ender 3 V2, nie będziesz potrzebował zbyt wiele rzeczy aby zaktualizować jej firmware:
2x karty Micro SD (z Ender 3 V2 jest dostarczana tylko jedna)
Ender 3 V2
Komputer z kilkoma programami, w tym programem do archiwizacji plików, takim jak 7-Zip i Microsoft Visual Studio Code (VS Code).
Należy pamiętać, że cały proces można przeprowadzić przy użyciu tylko jednej karty SD, ale może to być prostsze i wygodniejsze z dwoma.
Program do archiwizacji plików jest niezbędny tylko wtedy, gdy korzystasz z prekonfigurowanego pliku firmware, który pobiera się jako plik RAR. 7-Zip to darmowy, otwarty program do archiwizacji plików, który może rozpakowywać pliki RAR.
Krok 1: Pobierz firmware bazowy

Po pierwsze, musimy przygotować urządzenie do aktualizacji poprzez pobranie wstępnie skonfigurowanego firmware’u i uporządkowanie swoich folderów:
Wyłącz zasilanie drukarki, odłącz kabel zasilający i wyjmij kartę Micro SD z płyty głównej.
W komputerze utwórz folder z napisem “Ender 3 V2 Firmware” lub inną łatwo rozpoznawalną nazwą.
Pobierz firmware dla Ender 3 V2.
Teraz masz dwie opcje: Możesz pobrać prekonfigurowany firmware Creality ze strony internetowej lub możesz pobrać firmware do ręcznej konfiguracji (kod źródłowy) z Marlin GitHub lub strony głównej Marlin.
WSTĘPNIE SKONFIGUROWANY FIRMWARE FIRMY CREALITY
Jeśli nie chcesz konfigurować firmware’u, zalecamy użycie oprogramowania ze strony Creality. Od czasu do czasu zmieniają oni typy plików oferowanych na swojej stronie internetowej, więc będzie to albo plik BIN, albo archiwum RAR z plikiem BIN. Jeśli pobrałeś plik BIN, upewnij się, że pobrałeś również folder oznaczony jako “DWIN_SET”.
Przy wstępnie skonfigurowanym firmware, nie ma potrzeby konfigurowania plików z kodem źródłowym, więc można przejść do kroku 4.
Firmware do ręcznej konfiguracji
Upewnij się, że ściągnąłeś całe foldery zip “Marlin-2.0.x” i “Configurations-release-2.0.x.x”. Po wykonaniu tej czynności należy postępować w następujący sposób:
Rozpakuj oba foldery zip “Marlin-2.0.x” i “Configurations-release-2.0.x.x”.
W obu rozpakowanych folderach odszukaj podfolder o tej samej nazwie.
Skopiuj pojedynczo każdy z podfolderów (nie foldery źródłowe!) i wklej je do nowo utworzonego folderu “Ender 3 V2 Firmware”. W następnych krokach będziemy odnosić się do folderu “Configurations-release-2.0.x.x” jako do folderu konfiguracji.
Krok 2: Konfiguracja Marlina

Następnie musimy skonfigurować podstawowy firmware Marlina dla Ender 3 V2.
- Otwórz folder konfiguracyjny, a następnie folder “config”.
- Otwórz folder “examples”, przewiń w dół, a następnie otwórz folder “Creality”.
- Zlokalizuj i otwórz folder “Ender-3 V2”, a następnie skopiuj wszystkie zawarte w nim pliki.
- Otwórz folder “Marlin-2.0.x”, następnie odszukaj i otwórz folder “Marlin” zawierający plik “Configuration”.
- Wklej skopiowane pliki do folderu “Marlin”.
- Po wyświetleniu monitu kliknij, aby zastąpić pliki o tej samej nazwie.
Krok 3: Kompilacja i edycja w Microsoft VSCode

Teraz musimy skompilować firmware w VS Code, w którym będziesz miał możliwość wprowadzania zmian.
- W Microsoft VS Code, otwórz wtyczkę PlatformIO i kliknij “Open Project”.
- Otwórz folder “Marlin-2.0.x” zawierający plik INI “PlatformIO”.
Jeśli chcesz dokonać zmian w swoim oprogramowaniu, oto miejsce, w którym możesz to zrobić. Większość zmian wymaga poprawek w plikach “Configuration.h” lub “Configuration_adv.h”.
- Kiedy cała twoja edycja (lub brak edycji) zostanie zakończona, kliknij znacznik na dole okienka w VS Code. Jeśli nie widzisz tego znacznika, przejdź do wtyczki Auto Build Marlin i skompiluj stamtąd firmware.
- Poczekaj, aż na dole okienka pojawi się zielona linia z informacją, że kompilacja zakończyła się sukcesem.
Krok 4: Znalezienie pliku BIN

Teraz musisz znaleźć plik BIN, aby móc go wgrać; żaden inny typ pliku nie będzie działał dla firmware’u płyty głównej. Proces ten różni się w zależności od tego, czy użyłeś wstępnie skonfigurowanego firmware’u Creality, czy też firmware’u do samodzielnej konfiguracji.
WSTĘPNIE SKONFIGUROWANY FIRMWARE FIRMY CREALITY
W kroku 1 powinieneś mieć możliwość pobrania pliku BIN lub RAR ze strony Creality. Jeśli posiadasz plik BIN, po prostu postępuj w następujący sposób:
- Skopiuj plik BIN.
- Podłącz kartę Micro SD do swojego komputera.
- Wyczyść (usuń lub przenieś) wszystko co na niej jest.
- Wklej plik BIN na kartę Micro SD.
Jeśli posiadasz RAR, musisz użyć programu do archiwizacji plików, który może rozpakować pliki RAR.
- Zlokalizuj plik RAR i kliknij prawym przyciskiem myszy na nazwę pliku.
- Rozpakuj archiwum.
- Otwórz wyodrębniony folder, a następnie otwórz folder oznaczony jako “Mainboard” i skopiuj plik BIN.
- Podłącz kartę Micro SD do komputera.
- Wyczyść (usuń lub przenieś) wszystko, co się na niej znajduje.
- Wklej plik BIN na kartę Micro SD.
Oprogramowanie do samodzielnej konfiguracji
Upewnij się, że pomyślnie skompilowałeś swój firmware w VS Code, a następnie postępuj w następujący sposób:
- Przejdź do folderu “Marlin-2.0.x”, znajdź i otwórz folder “.pio”.
- Otwórz folder “build”, a następnie otwórz folder z nazwą rozpoczynającą się od “STM32” (nazwy mogą się różnić w zależności od płyty głównej).
- Znajdź i skopiuj najnowszy (wg czasu) plik BIN. Upewnij się, że nie zmieniasz nazwy firmware’u, ponieważ nie będzie ona działać w przypadku zmiany nazwy.
- Podłącz kartę Micro SD do komputera.
- Wyczyść (usuń lub przenieś) wszystko co na niej jest.
- Zapisz plik z firmware’em BIN na karcie Micro SD.
Krok 5: Formatowanie karty Micro SD

Do tego kroku należy przygotować kolejną kartę Micro SD (nie tę z firmware’em płyty głównej), która zostanie wykorzystana do wgrania nowego firmware’u do wyświetlacza LCD. Karta Micro SD będzie musiała być sformatowana:
- Włóż swoją kartę Micro SD do urządzenia i usuń lub przenieś każdy plik znajdujący się obecnie na karcie.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę napędu karty Micro SD i kliknij “Format”.
- Sformatuj swoją kartę Micro SD do systemu plików “FAT32” i wielkości alokacji “4096 bajtów”.
Ponieważ inne gniazdo karty Micro SD znajduje się w panelu Ender 3 V2, należy odkręcić jego obudowę:
- Wyjmij kabel LCD i odłącz ekran od uchwytu.
- Odkręć cztery śruby mocujące obudowę i zlokalizuj gniazdo karty Micro SD.
Krok 6: Wgrywanie nowego firmwareu LCD

Teraz musisz znaleźć i przesłać nowy firmware specjalnie dla ekranu wyświetlacza Ender 3 V2. Początkowe kroki tego procesu różnią się nieznacznie w zależności od tego, czy użyłeś wstępnie skonfigurowanego czy też samodzielnie skonfigurowanego firmware’u. Upewnij się, że przeczytałeś instrukcje, które odnoszą się do Ciebie.
WSTĘPNIE SKONFIGUROWANY FIRMWARE FIRMY CREALITY
Upewnij się, że pobrałeś folder “DWIN_SET” ze strony Creality.
Jeśli pobrałeś plik RAR ze strony internetowej Creality, folder “DWIN_SET” znajduje isę w wyodrębnionej zawartości pliku RAR. Otwórz folder “screen” w wyodrębnionym pliku RAR, a zobaczysz folder “DWIN_SET”.
Oprogramowanie do samodzielnej konfiguracji
Jeżeli użyłeś oprogramowania do samodzielnej konfiguracji, to katalog “DWIN_SET” powinien być jednym z plików skopiowanych do katalogu “Marlin” wewnątrz katalogu “Marlin-2.0.x”.
Wgrywanie oprogramowania LCD
Po wybraniu folderu “DWIN_SET”, postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby wgrać firmware LCD:
- Skopiuj folder oznaczony jako “DWIN_SET”.
- Wklej ten folder na drugą kartę Micro SD (tą dla firmware’u LCD).
- Włóż kartę do gniazda
- Podłącz ponownie kabel LCD i zasilanie drukarki, ale nie składaj go ponownie, dopóki nie będziesz wiedział, że oprogramowanie działa.
- Włącz drukarkę. Na wyświetlaczu LCD powinien być wyświetlany pusty ekran w kolorze pomarańczowym.
- Poczekaj, aż na wyświetlaczu LCD pojawi się menu główne drukarki, co oznacza, że aktualizacja oprogramowania LCD została zakończona.
- Wyłącz drukarkę ponownie.
- Wyjmij kartę Micro SD z gniazda.
- Złóż ponownie ekran LCD i ponownie zamontuj go na drukarce.
Krok 7: Wgrywanie nowego firmware’a płyty głównej

Następnie musimy wgrać twój nowy firmware na płytę główną Ender 3 V2.
- Włóż pierwszą kartę Micro SD (tą z całym plikiem z firmware’em Marlin) do gniazda karty Micro SD płyty głównej.
- Upewnij się, że wszystkie kable są prawidłowo podłączone i zabezpieczone.
- Upewnij się, że twoja karta Micro SD jest własciwie podłączona.
- Włącz drukarkę,
- Poczekaj, aż zobaczysz ekran główny na wyświetlaczu LCD, a następnie przejdź do interfejsu użytkownika, aby znaleźć i kliknąć przycisk “Przywróć ustawienia domyślne”.

Źródło: https://all3dp.com