Peopoly wprowadziło technologię Peopoly Phenom , stanowiącą odpowiedź na zapotrzebowanie, na większe i szybsze drukowanie żywicy na drukarkach desktopowych. Może drukować większe elementy i w krótszym czasie, niż popularne laserowe maszyny SLA firmy Moai.

Postęp w drukarkach desktopowych idzie szybko, prawda? Wygląda na to, że niecałe dwie minuty temu śpiewaliśmy pochwały dla Peopoly, dzięki czemu SLA stało się bardziej dostępne, a teraz startup z Hongkongu zaczął robić coś równie interesującego.

Peopoly Phenom to wielkoskalowa zamaskowana drukarka stereolitograficzna (MSLA) 3D. Maksymalnie objętość robocza  276 x 155 x 400 mm. Phenom jest około 170% większy niż poprzednia oferta Peopoly, Moai 200.

W typowo peopolijny sposób, konkurencyjne ceny są atrakcyjne zarówno dla producentów, jak i firm; 1799 USD. Podobnie jak w przypadku poprzednich maszyn firmy, Phenom został zaprojektowany z myślą o modułowości – spodziewamy się, że pojawi się mapa drogowa ulepszeń i wymiennych części, aby ulepszyć podstawową maszynę.

PEOPOLY PHENOM – PRZEJRZYJ SPECYFIKACJE

Cechy

Zdjęcie Peopoly Phenom - Przejrzyj specyfikację: Funkcje

Peopoly Phenom jest odejściem od przeszłości maszyn Peopoly, wybierając technologię maskowania LCD zamiast laserowego śledzenia tradycyjnego drukowania w stylu SLA. Kluczowa różnica polega na tym, że w przypadku gdy laserowy system SLA musi śledzić kolejno każdy element warstwy, utwardzając żywicę (podobnie jak w przypadku drukowania opartego na wytłaczaniu filamentu, który musi również prześledzić ścieżkę wytyczoną podczas wycinania modelu do kodu G), maskowanie LCD pokazuje zamiast tego całą warstwę na ekranie LCD, przez którą świeci światło UV z szeregu diod LED.

Pomyśl o tym jak o różnicy między zrobieniem zdjęcia koła o długim czasie naświetlania, a jego samodzielnym rysowaniem. Mały kształt byłby o wiele szybszy do narysowania (SLA), ale przy znacznie większym kształcie lub partii wielu małych kształtów szybciej byłoby uchwycić wszystko za pomocą zdjęcia niż narysować je wszystkie osobno po kolei.

LCD + LED = MSLA

Zasilanie możliwości utwardzania żywicy Phenoly Phenom to lekki silnik, który wykorzystuje 12,5-calowy panel LCD o rozdzielczości 4K, który znajduje się nad układem diod LED zapewniającym promieniowanie UV. Pomiędzy nimi znajduje się niestandardowa soczewka zaprojektowana tak, aby zarówno równomiernie rozprowadzać światło na płycie roboczej, a zgodnie z informacją Peopoly blokować ciepło podczerwone z lamp. W połączeniu z zestawem wentylatorów i zestawem radiatora wydaje się, że wiele uwagi poświęcono utrzymywaniu optymalnych temperatur i warunków pracy wyświetlacza LCD i diod LED.

Peopoly Phenom to drukarka 3D z żywicą typu bottom-up, podobnie jak większość stacjonarnych maszyn do drukowania na żywicy. Oznacza to, że płytka drukująca opada na żywicę, cofając się wraz z postępem drukowania. Chociaż jest to wydajne pod względem kosztów materiałowych (na ogół potrzebujesz tyle żywicy w kadzi, ile weźmie model), metoda ta może kosztować jakość wydruku lub ryzyko zerwania wydruku, dzięki fizycznej konieczności oderwania wydruku z dna kadzi z żywicy przy każdej zmianie warstwy.

Drukarki MSLA zwykle używają pewnych wariacji na folii FEP, jako przezroczystym dnie wanienki z żywicą. Gdy warstwa się zmienia, a płyta robocza odsuwa się, to nieco się wygina, uwalniając wydruk i umożliwiając przepływ świeżej żywicy do fotopolimeryzacji po wystawieniu kolejnej warstwy na działanie promieni UV. W przypadku Phenom, Peopoly twierdzi, że jego specjalna technika obróbki folii zmniejsza wiązanie między stwardniałą żywicą a wanienką, zmniejszając efekt odrywania i teoretycznie, poprawiając wskaźnik powodzenia druku i jakość druku.

ROZKŁAD

12,5-calowy ekran Phenom 4K zapewnia piksele o wielkości 72 mikronów w osiach X i Y. Porównywalny z poprzednią wielkoformatową maszyną do żywic Peopoly, Moai 200. W realnych warunkach spodziewaj się wydruków o wysokiej szczegółowości na tak ogromnym obszarze roboczym.

Podczas (znacznie) dokładniejszej kontroli drukowanych części użytkownicy zauważą niewielką różnicę w wykończeniu powierzchni w osiach X i Y – rzeczywistość Phenom wykorzystującego ekran LCD do drukowania. Piksele mają ostre krawędzie, co oznacza, że ​​granice warstw w tych dwóch płaszczyznach pokażą subtelny efekt „schodów”. Przy tak małych rozdzielczościach ledwo będzie to widoczne gołym okiem.

Zjawisko ludowe
Bliższe spojrzenie na platformę roboczą  na Phenom Peopoly (źródło: Peopoly)

KALIBRACJA 

Sądząc po zdjęciach dostępnych w Phenom, spodziewamy się, że poziomowanie będzie stosunkowo proste, z czterema śrubami w czterech rogach uchwytu platformy roboczej, umożliwiającymi łatwą regulację po płaskiej powierzchni na kadzi.

OŚ Z

Wspomniana krótko w zwiastunie filmu Phenom (powyżej), platforma robocza przemieszcza się przez oś Z na czymś, co wygląda na solidny zespół, osadzony na śrubie kulowej i prowadzony przez szyny liniowe. Spotykając się z takimi ustawieniami na innych drukarkach 3D żywicowych, spodziewalibyśmy się, że będzie to optymalna konfiguracja pozwalająca w pełni wykorzystać tą dużą powierzchnię wydruku, bez ryzyka chwiejności wpływającej na jakość wydruku.

OPROGRAMOWANIE

Z tego, co widzieliśmy w Peopoly Phenom, działa on na oprogramowaniu układowym ChiTu i najprawdopodobniej będzie sprawnie działał po wyjęciu z pudełka z ChiTu Box. Solidna platforma, która pozwala na szybką i bezbolesną konfigurację wydruków, wydaje się rozsądnym wyborem, aby uczynić Phenom dostępną i łatwą w obsłudze maszyną.

SIEĆ

Peopoly Phenom ma port LAN, co umożliwia przesyłanie wydruków do urządzenia przez sieć i teoretycznie stworzenie łatwej do zarządzania farmy Phenoms.

Dane techniczne

Obraz zjawiska Peopoly - Przejrzyj specyfikację: Dane techniczne

Pełna specyfikacja nadchodzącego Peopoly Phenom:

Technologia drukowania : maskowana stereolitografia (MSLA)
LCD: 12,5-calowa rozdzielczość 4K
: 276 x 155 x 400 mm
Rozdzielczość warstwy Z: –
Rozdzielczość XY: 72 mikrony
Interfejs użytkownika: Kolorowy ekran dotykowy
Łączność: Ethernet, USB
Poziomowanie platformy budowy:
Materiały ręczne : Żywice 405 nm

Gdzie kupić

Obecnie dostępny w przedsprzedaży za 1799 USD, Peopoly Phenom można kupić bezpośrednio przez Peopoly i resellerów: https://peopoly.net/pages/reseller  Wysyłka ma się rozpocząć w połowie października.

  Licencja: Tekst „ Peopoly wprowadza drukarkę wielkoformatową Phenom LCD 3D ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .

Źródło: https://all3dp.com

32
Design
4
Quality
4.6
Performance
1
Review Summary

Many people can’t choose: a laptop or a tablet? They both have similar features at first sight, but if you look deeply - they  are so different. We don’t state that any of them is better, but  we prepared some recommendations to make it easier to select.

3.2
Awesome!