Przedmioty drukowane w 3D, przy użyciu żywic castable, wyglądają dokładnie tak, jak te tradycyjnie odlewane. Dlatego biżuteria, której proces wytworzenia, rozpoczyna się od druku 3D, staje się coraz bardziej popularna.
Żywice Castable zostały zaprojektowane w celu uchwycenia precyzyjnych szczegółów i gładkich powierzchni. Ten rodzaj żywic, spala się czysto, bez pozostałości, umożliwiając jubilerom przejście od projektowania cyfrowego, do druku 3D, nadającego się do bezpośredniego odlewania.
Jak korzystać z żywic Castable?
Przy tradycyjnej metodzie, model lub „wzór” wykonywany jest w wosku, tworzona jest gipsowa forma otaczająca model woskowy, a następnie ta forma jest wypalana w piecu. Wosk jest wypalany lub „tracony”, aby umożliwić odlewanie części metalowych w powstałej formie. Ta sama technika jest teraz stosowana w przypadku części drukowanych w 3D.
W przypadku drukarek 3D, używana jest żywica przypominająca wosk. Po zakończeniu montażu wzoru, cały zespół jest wielokrotnie zanurzany w zawiesinie. Następnie jest to pozostawione do wyschnięcia i zestalenia, tworząc ceramiczną warstwę zewnętrzną nad wzorem.
Kolejny krok, to umieszczenie modeli wewnątrz pieca, gdzie oryginalna struktura żywicy jest topiona. Następnie końcowy materiał odlewniczy wlewa się do formy i pozostawia do ostygnięcia i skroplenia. Ostatecznie zewnętrzna ceramiczna forma jest usuwana, a odlewane elementy przechodzą przez tradycyjne techniki wykończenia jubilerskiego.
* Źródło: 3D Hubs
Cykl wypalania żywic castable
Nie zapominaj, że prawidłowe wypalenie jest kluczowym krokiem do zapewnienia dobrej jakości odlewu, w każdej procedurze odlewania inwestycyjnego. Zbyt szybkie wypalenie lub wypalenie, które nie osiąga wystarczająco wysokich temperatur, może spowodować, iż nie uda nam się osiągnąć zamierzonego efektu. Informacje na temat zalecanej procedury wypalania żywic, należy uzyskać od dostawcy, aby zwiększyć prawdopodobieństwo udanego procesu.
Jakie są zalety żywicy Castable?
Żywice castable, to jak dotąd najlepszy i najbardziej ekonomiczny sposób tworzenia biżuterii, z pomocą wydruków uzyskanych z drukarki 3D. Tworzy prawdziwą, solidną biżuterię o gładkiej powierzchni. Materiał pozwala również na ręczne zakończenie obróbki końcowej obiektu.
Oto kilka zalet używania druku 3D do produkcji biżuterii.
- Drukarka 3D potrafi tworzyć złożone projekty: wcześniej, przed pojawieniem się drukarek 3D i odpowiednich materiałów do zastosowania w jubilerstwie, wzory odlewów biżuterii były rzeźbione z wosku za pomocą maszyn CNC. Drukowanie 3D nie jest ograniczone, jak w niektórych przypadkach obróbka CNC i jest w stanie wytworzyć kształty, wzory, które w przeszłości były niemożliwe do wykonania. Projekty można również łatwo dostosować. Wprowadzenie zmian w projektach, jest teraz naprawdę łatwe. Model 3D można najpierw wydrukować jako prototyp z tworzywa sztucznego, aby sprawdzić, czy jakość i projekt są prawidłowe. Potem zmiany można po prostu wprowadzić w oprogramowaniu do modelowania 3D, a następnie można wydrukować ostateczny projekt na właściwym materiale.
- Oszczędność czasu: dzięki drukowi 3D, można wykonać wiele wzorów jednocześnie w bardzo krótkim czasie. To znacznie skróciło czas realizacji i koszt w porównaniu z tradycyjnymi technikami tworzenia wzorów.
- Oszczędność kosztów: drukowanie 3D pozwala również na tworzenie wielu projektów, podczas jednego wydruku. Oznacza to, że jest to bardzo konkurencyjne cenowo, w porównaniu z tradycyjnymi metodami (ważna kwestia dla jubilerów, których klienci zazwyczaj chcą jednorazowego produktu)
BLUECAST Wysokowydajna żywica castable
BlueCast to włoska marka zajmująca się produkcją profesjonalnych materiałów eksploatacyjnych i maszyn do drukowania 3D. Od 2010 roku BlueCast, specjalizuje się w produkcji żywic castable dla przemysłu jubilerskiego. Wszystkie produkty BlueCast są certyfikowane w 100% we Włoszech i są przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników.
Klienci z ponad 22 krajów określają żywice BlueCast jako najlepszą żywicę do odlewania na rynku. BlueCast produkuje również zaawansowane technologicznie żywice do form gumowych lub modeli dentystycznych.
BlueCast produkuje wysokowydajne żywice castable do drukarek 3D:
- SLA – 405nm laser
- LCD – 405 nm UV LED
- DLP – projektor UV (zbiornik z FEP lub PDMS)
BlueCast Original jest w pełni kompatybilny z profilami drukarek Formlabs (form1 +, form2), nie wymaga modyfikacji drukarki i zbiornika żywicy.
Główne cechy żywicy BlueCast, to skrócony cykl wypalania, brak pozostałości, szczegółowe detale, gładkie powierzchnie, mniej nieudanych wydruków, tańsze niż oryginalna żywica FormLabs.
Jeśli nie jesteś pewny, czy Twoja drukarka 3D, będzie współpracowała z żywicami BlueCast, zapytaj o to sprzedawcę.
Źródło: http://blog.3dprinters-shop.com