Dopiero zaczynasz przygodę z drukiem 3D? Liczysz na łatwe drukowanie, a jednocześnie efektowne modele, które wywołują zachwyt? A może masz już pierwsze kroki za sobą, jednak ciągle szukasz sposobów na zmniejszenie widoczności warstw? Liczysz na uzyskanie bardziej profesjonalnego i eleganckiego wyglądu wydruków 3D?
Odpowiedzią na Twoje pytania są filamenty, które zmniejszają widoczność warstw. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się sam jaki materiał najlepiej sprosta twoim oczekiwaniom.
Sposoby zmniejszenia widoczności warstw
Druk 3D w technologii FMD/FFF nieodłącznie związany jest z warstwami. Dla jednych ma to swój urok, inni zaś za wszelką cenę starają się zminimalizować ich widoczność m.in. w procesie post-processingu. Jest to jednak proces czasochłonny, a także wymagający dodatkowych nakładów pracy i kosztów.
Widoczność warstw można ograniczyć już na etapie przygotowania modelu do druku poprzez zmniejszanie wysokości warstwy materiału. Im mniejsza wartość – tym bardziej precyzyjny element. Obniżanie wysokości warstwy poniżej 0,10 mm nie jest zalecane. Różnica między wysokością 0,10mm, a 0,07mm/0,05mm będzie praktycznie niezauważalna, za to czas wydruku ulegnie znacznemu wydłużeniu. Czy zatem jest sposób na ukrycie warstw bez konieczności dodatkowych zabiegów?
Efekt tkwi w dodatkach
Jeżeli poszukujesz niecodziennych rozwiązań oraz efektownego wykończenia powierzchni powinieneś sprawdzić filamenty zawierające w swoim składzie dodatki.
Dzięki nim wydruk finalny nabiera oryginalnego wykończenia powierzchni zewnętrznej, przy jednoczesnym zmniejszeniu widoczności warstw. A łatwość wydruku to miły dodatek, szczególnie na początku przygody z drukiem 3D.
PLA CarbonLook, PET-G CarbonLook, BioWOOD oraz PLA Starter Glitter – bo to właśnie o nich mowa – pozwalają osiągnąć niesamowite efekty, bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności związanych z obróbką powierzchni. Nie ma także potrzeby inwestycji w kosztowny sprzęt.
Efekt węgla i krycie warstw – PLA CarbonLook
Jeżeli cenisz sobie bardziej efekt wizualny wydruku finalnego niż jego zastosowanie przemysłowe, PLA CarbonLook od ROSA3D z pewnością przypadnie Ci do gustu. Powstał poprzez połączenie materiału PLA (poliaktydu) i niewielkiej ilości włókien węglowych.
Nasunęło Ci się zapewne pytanie: „Włókno węglowe w filamencie? W jakim celu?”
Wszystko po to, aby nadać wyjątkowe właściwości dekoracyjne drukowanym modelom, a także zakryć widoczność warstw powstałych w trakcie druku 3D.
A może dodatek włókien węglowych kojarzy Ci się z materiałem technicznym i mocno ścierającym dysze? Słusznie. W większości materiałów technicznych, dodatek włókien węglowych jest na tyle duży, a za tym właściwości ścierne są na tyle wysokie, że faktycznie lepiej jest drukować nimi na dyszy stalowej. Tymczasem materiały z serii CarbonLook – zostały zaprojektowane tak, by zminimalizować efekt ścierny i abyś mógł cieszyć się niezwykłym wyglądem Twoich wydruków drukując nawet dyszą mosiężną.
Wydruki wykonane z PLA CarbonLook cechuje dobre odwzorowanie detali, a dodatkowo posiadają piękną, satynową, lekko połyskującą powierzchnię, na której niemal nie widać warstw. W dotyku modele mają lekko chropowatą powierzchnię, co nadaje im wyjątkowego charakteru.
PLA CarbonLook posiada właściwości zbliżone do innych filamentów PLA w ofercie ROSA3D. Dzięki temu jest on łatwy w drukowaniu, ma niski poziom nitkowania, a także bardzo dobrą adhezję pomiędzy warstwami. Zalecane parametry druku i więcej informacji znajdziesz w karcie technicznej (TDS) na stronie produktu.
Chcesz wypróbować PLA CarbonLook? Przejdź do sklepu!
Subtelny wygląd i niemal niewidoczne warstwy – PET-G CarbonLook
Jeżeli potrzebujesz nieco mocniejszego wydruku, obawiasz się częstej wymiany dysz, lubisz drukować z PET-G, a jednocześnie nie potrzebujesz naprawdę super mocnego materiału technicznego – sięgnij po PET-G CarbonLook.
Wydruki końcowe charakteryzują się satynowym wykończeniem, nieco bardziej połyskującą powierzchnią niż w przypadku PLA CarbonLook i, co najważniejsze, niemal niewidocznymi warstwami. Dodatkową zaletą PET-G CarbonLook jest możliwość uzyskania lekkiej transparentności w modelach o bardzo cienkich ściankach.
Drukowanie z użyciem PET-G CarbonLook charakteryzuje się niskim poziomem nitkowania, a także doskonałą adhezją między warstwami. Drukarka z zamknięta komorą nie jest wymagana. Potrzebujesz więcej informacji o zalecanych ustawieniach? Znajdziesz je w karcie technicznej (TDS) na stronie produktu.
Zastanawia Cię zapewne, czy włókna węglowe mogą mieć destrukcyjny wpływ na żywotność dysz mosiężnych. Spokojnie! Zarówno w przypadku PLA CarbonLook oraz PET-G CarbonLook właściwości ścierne dodatków zostały ograniczone do minimum.
PET-G CarbonLook znajdziesz na stronie naszego sklepu!
Błysk przyciągający spojrzenie – PLA Starter Glitter
Filamentem charakteryzującym się kryciem warstw gotowego wydruku jest także PLA Starter w wersji kolorystycznej Glitter Graphite oraz Glitter Bronze. Oba filamenty zawierają w swoim składzie niecodzienny dodatek.
PLA Starter Glitter Bronze zawiera dodatek czerwonego brokatu, który doskonale koresponduje z brązową bazą. Natomiast wydruki końcowe z wykorzystaniem PLA Starter Glitter Graphite wyróżniają się grafitowym odcieniem z rozproszonymi drobinkami srebrnego brokatu.
Brokat wtopiony w strukturę modelu mieni się dając efekt krycia warstw. Promienie światła padające na cząsteczki brokatu są odbijane lub rozpraszane we wszystkich kierunkach, powodując różne efekty świetlne. Zjawisko to może być szczególnie widoczne w przypadku małych detali, dzięki czemu wzrok odbiorcy skupia się błyszczących drobinkach, a nie na warstwach wydrukowanego modelu.
PLA Starter w wersjach kolorystycznych Glitter Bronze oraz Glitter Graphite powstał z myślą o poczatkujących użytkownikach drukarek, szukających sposobu otrzymania wyjątkowego wykończenia powierzchni bez konieczności dodatkowej obróbki. Charakteryzuje się niskim skurczem oraz brakiem nieprzyjemnego zapachu. Wydruki z PLA Starter cechują się świetną adhezją warstw oraz bardzo dobrym odwzorowaniem szczegółów. Więcej informacji oraz zalecane parametry drukowania znajdziesz tutaj.
Już wkrótce nowe kolory brokatowe w serii PLA i PET-G – obserwuj nas na Facebook oraz Instagramie –korzystaj ze zniżek na nowe produkty.
Chcesz wypróbować PLA Starter Glitter. Przejdź do sklepu! Znajdziesz tu zarówno PLA Starter Glitter Bronze oraz PLA Starter Glitter Graphite.
100% naturalny – BioWOOD
BioWOOD to filament o niesamowitym składzie. Powstał jako alternatywa dla dostępnych na rynku materiałów przypominających drewno jedynie
z nazwy. Jest to tworzywo kompozytowe, którego skład zachwyca.
Polikaprolakton (PCL), poliester, skrobia, lignina, żywice naturalne, woski i oleje, naturalne kwasy tłuszczowe, celuloza i włókna naturalne sprawiają, że filament ten możesz wrzucić do przydomowego kompostownika, bez obaw o degradacje środowiska.
Zawarty w BioWOOD dodatek prawdziwych włókien drewnianych sprawia, że wydruki końcowe zapachem i strukturą przypominają naturalne drewno, a warstwy są niemal niewidoczne. Ich porowata powierzchnia pozwala na łatwe nanoszenie koloru. Można je bejcować, szlifować, a także kleić – dokładnie tak jak w przypadku naturalnego drewna.
Należy zaznaczyć, że BioWOOD jest nieco bardziej wymagający w druku od standardowego PLA, ze względu na swój wyjątkowy skład. Po więcej informacji dotyczących zalecanych ustawień i parametrów druku odsyłamy do strony produktu.
Więcej o BioWood przeczytasz w osobnym artykule, który poświęciliśmy temu wyjątkowemu filamentowi – do przeczytania tutaj.
Znajdziesz go także w ofercie naszego sklepu!
Neonowa moc koloru – Filamenty PLA Starter oraz PET-G Standard w pełnej krasie
W ofercie ROSA3D możemy znaleźć także filamenty, których właściwości kryjące widoczność warstw wynikają przede wszystkim z intensywności koloru. Są to materiały o jaskrawych, neonowych kolorach: PLA Starter Neon Green, PLA Starter Neon Yellow, PLA Starter Neon Orange, PLA Starter Juicy Orange oraz PET-G Standard Neon Yellow i PET-G Standard Juicy Orange.
Intensywne nasycenie barwy powoduje, że wzrok skupia się tylko na kolorze, a nie na warstwach modelu. Wydruki wydają się emitować jasne światło, co czyni je bardzo widocznymi i przyciągającymi uwagę.
Osoby nieznające tematyki druku 3D, przy wydrukach o równej powierzchni, takich jak przedstawione na fotografii, mogą odnieść wrażenie, że zostały one uzyskane w całości poprzez proces formowania wtryskowego. Trzeba mocno wytężyć wzrok, aby dojrzeć warstwy i strukturę typową dla wyrobów w technologii FMD/FFF.
Filamenty PLA Starter oraz PET-G Standard o neonowych kolorach będą idealnym wyborem dla Ciebie, jeżeli chcesz łatwo drukować, a jednocześnie wywoływać efekt WOW. Po więcej informacji i parametrów drukowania warto zajrzeć na strony produktów: PLA Starter oraz PET-G Standard.
Chcesz nadać neonowej mocy koloru swoim wydrukom? Przejdź do sklepu i wybierz filament spełniający Twoje wymagania.
Teraz, gdy już poznałeś przykłady filamentów kryjących warstwy, nadszedł czas, aby wypróbować je samodzielnie!
Nie bój się eksperymentować i wybierz materiał, który pozwoli Ci uzyskać wymarzony efekt. Przedstawione powyżej filamenty to nie tylko udogodnienie dla bardziej zaawansowanych użytkowników drukarek 3D, ale także świetna okazja dla początkujących do rozpoczęcia swojej przygody z drukiem 3D na jeszcze wyższym poziomie. Dzięki nim uzyskasz estetyczne wydruki, co jest szczególnie ważne, gdy chcesz zaprezentować je innym.
Przede wszystkim baw się dobrze, uwolnij swoją kreatywność z pomocą filamentów kryjących warstwy i przekonaj się sam, jak wiele zmian wniosą do estetyki Twoich wydruków.