Co robi czujnik filamentu?
Zastanawianie się czy wystarczy nam filamentu na dany wydruk nigdy nie jest zabawne, podobnie jak konieczność ręcznego śledzenia zużycia filamentu z powodu braku czujnika filamentu.
Jeśli drukowałeś wystarczająco długo, rozumiesz rozczarowanie związane z wyczerpaniem filamentu.
Popularny YouTuber Thomas Sanladerer uważa „filament zaplątany na szpuli” za główny problem z filamentem, który powoduje nieudane wydruki.
Zrób swój własny czujnik filamentu
Chuck Hellebuyck z Filament Friday wie, że problemy z filamentem mogą być koszmarem, dlatego stworzył film na YouTube, w którym tworzy prosty, oparty na przełączniku czujnik filamentu dla swojej drukarki 3D. Projekt został zainspirowany przez użytkownika Thingiverse – Bookmake.
Idea stojąca za czujnikiem filamentu jest prosta. Podczas drukowania, filament musi być stale przez niego przepuszczany, w przeciwnym razie uruchomi brzęczyk, który poinformuje Cię, że filament się skończył lub jest uszkodzony i wymaga wymiany. W przypadkach, gdy masz odpowiedni firmware, jest nawet możliwe, aby wstrzymać proces drukowania poprzez zaprogramowanie czujnika, aby wykryć, kiedy filament się skończy.
Po zainstalowaniu czujnika filamentu, endstop powinien wykryć koniec filamentu i uruchomić firmware. Twoja drukarka wówczas:
- powiadomi Cię o tym za pomocą sygnału dźwiękowego,
- wstrzyma drukowanie (jeżeli masz odpowiednie oprogramowanie sprzętowe).
Czego potrzebujesz?
Czujnik
Do wyboru jest kilka różnych typów czujników. Można zdecydować się na czujnik końcowy lub optyczny. Czujniki optyczne są lepszym wyborem, ale są trudne do skonfigurowania i zaprojektowania. Z drugiej strony, endstopy są zarówno tańsze, jak i łatwiejsze w konfiguracji. Chuck poleca ten czujnik.
Obudowa
To, gdzie trzymasz swój czujnik nie jest ważne, ponieważ jedynym wymogiem jest to, aby przechodził przez niego filament. Na filmie Chuck ma problemy z zaprojektowaniem obudowy, która pomieściłaby jego przełącznik. Ale w końcu mu się to udaje. Chociaż jest to opcjonalne, aby pozostawić elementy otwarte, zawsze lepiej mieć czujnik filamentu w obudowie.
Będziesz potrzebował wydrukować w 3D obudowę dla swojego przełącznika. Możesz zrobić obudowę na zamówienie lub skorzystać z projektu Chucka, dostępnego na Thingiverse.
Reszta
Oprócz czujnika i obudowy, będziesz potrzebował następujących rzeczy:
- Lutownica
- Brzęczyk/sygnał dźwiękowy
- Rurka termokurczliwa
- Cienkie izolowane przewody
- Pistolet na gorące powietrze
- Źródło zasilania(wystarczające do zasilania brzęczyka i przełącznika)
- Drukarka 3D (do wydrukowania obudowy dla przełącznika)
- Przełącznik migowy. Prawdopodobnie taki z małym wałkiem.
- Filament (PLA lub ABS)
- Opaska zaciskowa lub śruby, aby zablokować przełącznik w odpowiednim miejscu
- Drut lutowniczy
Złożenie tego w całość
Kiedy masz już wszystko przygotowane, czas zabrać się do pracy. Kroki są stosunkowo proste:
- Przylutuj miedziane przewody do odpowiednich pinów na przełączniku.
- Przylutuj drugie końce miedzianych przewodów do źródła zasilania oraz do brzęczyka.
- Użyj kolejnego miedzianego drutu, aby połączyć źródło zasilania z brzęczykiem.
- Upewnij się, że wszystkie połączenia lutowane są dobrze zaizolowane za pomocą rurki termokurczliwej z pomocą pistoletu na gorące powietrze.
Podczas lutowania upewnij się, że wiesz, które końce baterii są dodatnie i ujemne, aby prawidłowo podłączyć je do przełącznika i brzęczyka.
Jak to działa?
Twój filament musi przejść nad rolką, aby nacisnąć przełącznik. Kiedy to nastąpi, połączenie jest otwarte, a brzęczyk nie wyda żadnego dźwięku. Jednakże, gdy usuniesz filament, przełącznik zostanie zwolniony, a połączenie zostanie zamknięte. Powoduje to, że brzęczyk wydaje dźwięk.
Jeśli masz odpowiedni firmware, jak najnowsza wersja Marlin, to jest możliwe, aby wstrzymać lub zatrzymać drukarkę poprzez podłączenie czujnika do odpowiednich pinów na płycie kontrolera. Będzie to wymagało trochę programowania, ponieważ chcesz, aby drukarka rozpoznała zamknięcie przełącznika jako błąd.
Przetestuj swój czujnik filamentu kilka razy przed podłączeniem go do drukarki i upewnij się, że znajduje się on pomiędzy ekstruderem a szpulą.
Teraz, gdy masz już czujnik filamentu, nadszedł czas, aby wykorzystać wszystkie swoje prawie puste szpule!
Żródło: https://all3dp.com