Popularny producent drukarek 3D Zortrax wprowadził właśnie na rynek nową, większą, bardziej wydajną i droższą wersję swojej żywicowej drukarki Zortrax Inkspire, która ma być skierowana do małych producentów i przyciągnąć tych, którzy do tej pory myśleli, że wytrzymałe, części można produkować tylko za pomocą drukarek 3D FDM.
Zortrax twierdzi, że jego trwałe żywice inżynieryjne od BASF Forward AM i Henkel/Loctite są funkcjonalnymi odpowiednikami wysokowydajnych filamentów. Rezultatem jest możliwość drukowania zarówno prototypów jak i części końcowych przy użyciu wyłącznie druku 3D z żywic.
Inkspire 2 posiada technologię wyświetlacza ciekłokrystalicznego (LCD), który wyświetla całe warstwy części w zbiorniku z żywicą za pomocą światła UV z układu diod LED świecących przez ekran LCD, a nie projektor. Ekran jest maską, ujawniającą tylko piksele niezbędne dla bieżącej warstwy i zaciemniającą resztę. Technika ta jest często określana jako “masked SLA” lub MSLA.
Chociaż drukowanie z żywicy LCD jest technologią powszechnie spotykaną w budżetowych drukarkach 3D (z kilkoma godnymi uwagi wyjątkami, takimi jak Nexa3D), Zortrax twierdzi, że jego silnik świetlny jest wystarczająco wydajny, aby pracować z wysokiej klasy żywicami inżynieryjnymi (utwardzanymi przez światło o długości fali 405 nm), które wcześniej były obsługiwane tylko przez przemysłowe maszyny do cyfrowego przetwarzania światła (DLP). Silnik światła UV w Inkspire 2 jest siedem razy mocniejszy niż w poprzednim Inkspire i jest kompatybilny z niektórymi żywicami DLP. (Technologia DLP wykorzystuje cyfrowy projektor światła i cyfrowe urządzenie mikromirrorowe do selektywnego kierowania światła).
Opracowany całkowicie we własnym zakresie przez firmę Zortrax, zastrzeżony mechanizm świetlny zapewnia spójną ekspozycję na promieniowanie UV na całej platformie, co pozwala uzyskać jednolitą jakość druku niezależnie od położenia modeli, jak twierdzi firma. W porównaniu z oryginalnym Inkspire, wprowadzonym w 2018 roku, nowa wersja może pochwalić się 40% bardziej jednolitym rozkładem światła.
Inkspire 2 jest również zauważalnie większy od swojego poprzednika z czterokrotnie większym polem roboczym (192 x 120 x 280 mm), podczas gdy wysokość warstwy i rozdzielczość pozostają takie same.
Żródło: https://all3dp.com