Jak informowaliśmy w jednym z artykułów na naszym portalu, Prusa wprowadziła oczekiwany przez użytkowników zestaw ulepszeń MK4. Zmodernizowana drukarka do wersji MK4S zawiera szereg modyfikacji, dzięki którym drukowanie jest jeszcze lepsze, prostsze i bardziej zaawansowane. Możemy tego dokonać przy użyciu specjalnego zestawu MK4s UPGRADE.
Modernizacja MK4/MK3.9 do MK4S/MK3.9S wprowadza następujące zmiany:
- Nowy mechanizm napinania paska osi Y wydrukowany z PCCF dla wyższej wytrzymałości temperaturowej.
- Nowa pokrywa xLCD formowana wtryskowo.
- Nowe chłodzenie wydruku 360°.
- Nowa dysza Prusa CHT o wysokim przepływie.
- Ulepszona antena Wi-Fi.
- Zupełnie nowa antena NFC.
Wykonanie Uprgade
Dzisiaj zajmiemy się taką modernizacją i pokażemy co i jak udało się polepszyć. Zestaw ulepszeń jest umieszczony w jednym, niewielkich rozmiarów pudełku.
Pudełko zawiera cały zestaw niezbędny do upgradu drukarki, w tym nowe drukowane elementy.
Modyfikacji warto dokonać zgodnie z instrukcją dostępną na stronie Prusy: https://help.prusa3d.com/pl/category/modernizacja-original-prusa-mk4-mk3-9-do-mk4s-mk3-9s_2186
Pierwszy krok to zmiana mocowań paska osi Y. Tuta musimy rozebrać cały naciąg i użyć innych silniejszych komponentów.
Trzeci etap to już rozbieranie nextrudera (ekstrudera nowej generacji) i podmiana na silniejsze części. Modyfikowana jest dysza Prusa CHT z zespołu hotendu, oraz chłodzenie 360°.
Ostatni etap to modernizacja systemu łączności gdzie wymieniamy złącze WiFi i dodajemy moduł NFC.
Cały upgrade jest dosyć łatwy, jednak warto poświęcić na niego od 4-6 godzin nieprzerwanej pracy.
Po pierwszym uruchomieniu drukarki wymagane jest wgranie nowego oprogramowania dostępnego na stronie Prusy i dokonanie kilku modyfikacji w ustawaniach wewnętrznych drukarki.
Pierwsze wydruki na MK4S
Po przejściu standardowych Selftestów na nowych komponentach, maszyna jest gotowa do pracy.
Jako pierwszy obiekt do druku wybraliśmy identyczny model jaki testowaliśmy przed modyfikacją. Możemy go odnaleźć pod linkiem: https://www.printables.com/model/3719-collapsing-katana-print-in-place/files. Poprzednio wydruk na PLA trwał około 7 godzin. Tym razem uruchomiliśmy go od razu na Pet-g , zaś czas pracy skrócił się do 4 godzin.
W trakcie druku wszystko udało się perfekcyjnie i obiekt wydrukował się poprawnie.
Drukarka MK4S po upgrade z MK4 działa jak najbardziej prawidłowo i zdecydowanie szybko. Przyszedł czas na prawdziwe testy i sprawdzenie jak maszyna poradzi sobie z nawisami do 75°. W tym celu posłużyliśmy się modelem „tortury”, z dokładnym opisem drukowanych parametrów.
Model „tortury” drukarki, testujący jej granice możliwości znajdziemy pod linkiem: https://www.printables.com/model/112181-complete-3d-printer-test-all-in-one-stress-test-be
Jak widać na zdjęciach model wydrukował się bez jakichkolwiek przeszkód i na próżno szukać jakichkolwiek niedoróbek. Mosty wykonane w szerokości 15 mm sporządziły się poprawnie zaś, otwory i owalne elementy zachowały pożądane wymiary.
Nachylona cześć modelu wskazuje, że nawisy do 75 stopni pracują zgodnie z przewidywaniami i dopiero przy 80 stopniach pojawiają się lekkie zniekształcenia. To bardzo dobre wiadomości dla wszystkich użytkowników unikających stosowania podpór.
Ostatni test to wydruk własnego projektu. Konkretnie chodzi o naczynie do Yerbamate, zawierające obłości i mnóstwo nieregularnych kształtów. Model wydaje się prosty, jednak jego ścianki to zaledwie 2 mm grubości i musi być wykonany z Pet-g. Dodatkowo model przygotowaliśmy z obrysów zamiast wypełnienia.
Wykonanie Upgradu MK4 na MK4S jest opłacalne w zasadzie pod każdym względem. Zmodyfikowany sprzęt jest szybszy, wydajniejszy, zaś jego praca o wiele bardziej stabilna. Przy stosunkowo niewielkim koszcie Upgradu zdecydowanie polecamy zamienić swoją Prusę MK4 na MK4s.