W Ottawie w Kanadzie odbyła się światowa premiera 3D String Theory. Ten całkowicie żeński zespół grał wyłącznie na wydrukowanych w 3D instrumentach smyczkowych.
Ottawa Symphony Orchestra zaprezentowała 8-osobowy zespół, podczas światowej premiery oryginalnej kompozycji Singularity, autorstwa kompozytora Harry’ego Stafylakisa. Muzyka ta została napisana specjalnie dla oktetu smyczkowego 3D i orkiestry. Dyrektor muzyczny Ottawa Symphony, Alain Trudel, poprowadził zespół.
Mary-Elizabeth Brown jest członkiem Ottawskiej Orkiestry Symfonicznej i grała na głównych skrzypcach. Wyjaśnia ona, że chociaż instrumenty zostały wykonane przy użyciu drukarek 3D, niewprawne ucho prawdopodobnie nie będzie w stanie usłyszeć różnicy.
„Ludzie słuchali obu instrumentów obok siebie i pytali mnie potem, który jest który… brzmi trochę inaczej. Ma ciemniejszy, bardziej łagodny ton, ale gra się na nim tak samo” – wyjaśnia.
Biletowana część imprezy 3D String Theory wyprzedała się w całości, a zwiedzający mieli również okazję przejść się głównym korytarzem ratusza i posłuchać zespołów kameralnych. Niektóre z nich zostały wydrukowane w 3D, inne zaś wykonano tradycyjnie.
Rozwój instrumentów drukowanych w 3D dla 3D String Theory
Aby stworzyć drukowane w 3D instrumenty, muzycy ściśle współpracowali z inżynierami. Istotne było, aby rezultaty brzmiały jak tradycyjnie wykonane instrumenty.
Nie był to jednak prosty proces. Brown wyjaśnia, że pierwszy prototyp, który stworzyli był zbyt ciężki i niewygodny do gry. Zaczęto więc eksperymentować z kolejnymi kształtami i różnymi materiałami, aż w końcu znaleziono właściwą kombinację.
Brown dodaje, że ostateczny kształt skrzypiec nie różni się wiele od oryginału. Wyjaśnia: „Jeśli pomyślimy o dźwięku w kategoriach światła, skrzypce wydrukowane w 3D mają bardziej rozproszony rodzaj światła, jest to coś w rodzaju żarówki. Skrzypce wykonane z drewna przypominają raczej reflektor. Mają bardzo skupiony dźwięk, który rozchodzi się dalej.”
Oprócz bycia profesjonalną skrzypaczką, Brown jest również nauczycielką muzyki. Uczy przez internet ludzi na całym świecie. Brown wyjaśnia, że w wielu krajach zakup instrumentu jest albo zbyt drogi lub prawie niemożliwy.
„Czasami trudno jest dostarczyć skrzypce na koło podbiegunowe… Ale jeśli w tamtej społeczności jest drukarka 3D, moglibyśmy z łatwością wydrukować skrzypce o ułamkowej wielkości, aby dziecko mogło zacząć… Wiemy o wielu więcej o korzyściach płynących z muzyki dla rozwijającego się mózgu, więc mam nadzieję, że przyniesie to lepszy dostęp do większej liczby ludzi”.
Źródło: all3dp.com