Skanery 3D stają się coraz powszechniej wykorzystywane w wielu dziedzinach zarówno nauki, jak i rozrywki czy medycyny. Jednak skanowanie 3D zwierząt jest sporą nowością na rynku i nie każdy zdaje sobie sprawę z tego po co można to robić. Nie należy to przecież do najłatwiejszych czynności ze względu na ruchliwość zwierząt, przez co skanowanie 3D musi odbywać się w sposób szybki oraz bezdotykowy. Poniżej przedstawione zostaną przykłady wykorzystania tych nowoczesnych urządzeń. Skanery 3D mogą być wykorzystywane w obecnych czasach zarówno do ratowania życia i zdrowia zwierząt jak i do prowadzenia badań nad ich zachowaniem czy rozwojem.
Skanowanie 3D psa, w celu stworzenia specjalistycznej ortezy
Pierwsza z historii, to historia psa terapeutycznego, który z powodu choroby utracił zdolność poruszania się na jeden z łap i konieczna była orteza, która pozwoliłaby mu wrócić do pracy oraz pełnej sprawności ruchowej. Niestety żadna z dostępnych na rynku ortez nie była odpowiednia, większość nie pasowała, utrudniała ruch lub sprawiała ból, przez co nie był możliwy zakup gotowego produktu.
Właściciel zdecydował się więc na zaprojektowanie specjalistycznej ortezy, która została wykonana między innymi dzięki skanerom 3D. Pies został bezboleśnie i szybko zeskanowany (przez jego terapeutyczną prace z zachowaniem spokoju nie było problemu), a następnie w specjalistycznym oprogramowaniu została zaprojektowana orteza, która idealnie pasuje do psa i pozwala na powrót do życia. Proteza została zaprojektowana specjalnie dla niego, a następnie wyprodukowana w specjalnej fabryce.
Nowy ogon dla aligatora
Następna opowieść jest chyba jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ dotyczy aligatora – dzikiego zwierzęcia żyjącego na wolności – który stracił ogon, co w ogromnym stopniu utrudniało jego poruszanie, polowanie oraz pływanie. Aligator przez to stał się dużo wolniejszy, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.
Przed wykonaniem nowego ogona dla aligatora, cały zespół naukowców zajął się obliczeniami właściwego rozmiaru oraz wagi ogona, który byłby idealnie dopasowany do ciała zwierzęcia i nie utrudniał jego poruszania. Dobrym rozwiązaniem do skanowania 3D okazał się skaner 3D Artec Eva, który bezdotykowo i w pełni bezpiecznie mógł zeskanować aligatora. Dzięki temu mógł powstać model, który we współpracy z oprogramowaniem został wydrukowany, a następnie połączony z aligatorem. Jak wynika z badań, jest to rozwiązanie bezpiecznie, dzięki któremu zwierzę może wrócić w pełni do swojego naturalnego środowiska, a proteza nie jest dla niego bolesna ani uciążliwa.
Skanowanie 3D zwierząt morskich
Kolejnym przykładem wykorzystania skanerów 3D jest skanowanie zwierząt morskich – mimo, że te urządzenia nie są wodoodporne, to i tak dobrze sprawdzą się do skanowania morskich zwierząt na lądzie.
Zespół badaczy stwierdził, że to właśnie skanowanie 3D będzie optymalnym sposobem na zbieranie danych na temat dużych morskich zwierząt i pozwoli na uzyskanie wiarygodnych danych. W ramach projektu z wykorzystaniem skanera 3D zostały pobrane dane zarówno od żywych, jak i martwych zwierząt takich jak rekiny, żółwie czy delfiny, a także od niektórych gatunków ryb oraz krabów. Skanery 3D pozwoliły na zebranie bardzo dużej ilości danych podczas skanowania zwierząt zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu. Całe przedsięwzięcie zajęło kilka dni i było niezwykle efektywne czasowo. Dla nowoczesnych skanerów nie stanowiło problemu błyszczące ciało ryb i zwierząt morskich.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Źródło: 3D MASTER