Zbyt duż ilość podawanego filamentu: 3 proste rozwiązania

Zbyt duż ilość podawanego filamentu: 3 proste rozwiązania

Co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, over-extrusion występuje gdy Twoja drukarka 3D podaje zbyt dużo materiału. I jak można się spodziewać, może to zrujnować jakość Twoich wydruków.

Niedokładność wymiarowa, opadanie warstw, nitkowanie, a nawet zacięcia mogą być wynikiem nadmiernej ekstruzji. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów na swoich wydrukach, prawdopodobnie masz do czynienia z z tym zjawiskiem.

Oczywiście, należy unikać nadmiernej ekstruzji, jeśli to w ogóle możliwe. Przyjrzyjmy się trzem ustawieniom slicera, które można dostosować w celu wyeliminowania problemu.

Wskazówka #1 Zmniejsz flow rate

Ustawienie flow rate w slicerach 3D określa szybkość, z jaką Twoja drukarka podaje filament. Większość slicerów domyślnie ma ustawiony ten parametr n 1 (lub 100%).

Jeżeli drukarka wytłacza zbyt dużo materiału, zmniejsz to ustawienie o 2,5%. Jeżeli problem nie znika, powtarzaj tę czynność aż do uzyskania pożądanego efektu.

Wskazówka #2: Zmniejsz temperaturę druku

Jeśli metoda przedstawiona powyżej nie działa, spróbuj zmniejszyć temperaturę druku. Jeśli temperatura druku jest zbyt wysoka, oczywistą konsekwencją jest nadmierne podawanie filamentu, który w niekontrolowany sposób wypływa z dyszy drukarki.

Zmniejszaj temperaturę druku (dla danego filamentu) co 5 stopni, aż osiągniesz idealną temperaturę dla swojej maszyny i materiału. Ponownie, jeśli nadmierna ekstruzja utrzymuje się na wydrukach lub pojawia się inny problem, przejdź do następnego ustawienia.

Możesz dostosować to ustawienie poprzez wielokrotne wykonywanie jednego wydruku testowego lub poprzez drukowanie wieży temperatur, z którą możesz przetestować kilka temperatur dla konkretnej maszyny i materiału.

Wskazówka #3: Używaj filamentu o właściwej średnicy

Trzy popularne średnice filamentu to 1.75, 2.85 i 3 mm. Jeśli Twój slicer przyjmie cieńszą średnicę filamentu niż ta, której faktycznie używasz, ekstruder będzie wytłaczał filament z większą prędkością. To powoduje nadmierną ekstruzję.

Miejmy nadzieję, że korekta jednego lub każdego z tych ustawień, wyeliminuje efekty nadmiernej ekstruzji w Twoich wydrukach.

Źródło: https://all3dp.com