Obrotowa sztuka
Tokarki są jednym z najbardziej popularnych narzędzi do produkcji, pozwalającym producentom na tworzenie obiektów o niestandardowych kształtach. Pracują one poprzez obracanie obrabianego przedmiotu na jego osi, względem narzędzia, w celu wykonania różnych czynności formujących, takich jak cięcie i wiercenie. Tokarki mają wiele różnych zastosowań, chociaż są przede wszystkim używane do produkcji na zamówienie.
W tym artykule wymienimy kilka projektów tokarek tzw. DIY, które wykorzystują części drukowane w 3D.
Zanim przejdziemy do modeli, zobaczmy jakich urządzeń i narzędzi będziesz potrzebował, a także omówimy kilka kwestii związanych z bezpieczeństwem.
Narzędzia i części
Każda tokarka potrzebuje innych części i narzędzi, ale większość z nich potrzebuje wiertła i silnika o dużej mocy. Innym powszechnie stosowanym materiałem są śruby M3. Aby dowiedzieć się, jakich konkretnych narzędzi i części będziesz potrzebował, sprawdź listę materiałów dla konkretnego projektu, który Cię interesuje.
Jednym z częściej używanych silników, w tych projektach tokarek jest silnik Dremel, to silnik obrotowy o dużej mocy i momencie obrotowym, idealny do projektów realizowanych na tokarkach. Ponieważ istnieje wiele różnych wersji, sprawdź, co znajduje się na stronie projektu.
Bezpieczeństwo i wytrzymałość
Jako ostatni krok, zanim przejdziemy do projektów tokarek, chcemy, abyście byli Państwo świadomi pewnych zagrożeń podczas budowy.
Po pierwsze, Twoja domowa tokarka może nie spełniać standardów bezpieczeństwa, których można oczekiwać od zakupionych produktów. Bądźcie Państwo zawsze ostrożni podczas konstruowania i późniejszego użytkowania tokarki.
Po drugie, i to dotyczy wszystkich tokarek, upewnij się, że nie włożyłeś rąk do tokarki. Są to potężne maszyny, które mogą dokonać poważnych uszkodzeń ciała.
Na koniec, podczas drukowania części 3D do tokarki DIY, upewnij się, że są one drukowane z trwałych materiałów. Użyj materiałów takich jak PETG lub ABS.
Kategoria: Tokarki
Teraz, gdy wiemy już wszystko o niektórych narzędziach, których będziesz prawdopodobnie potrzebował i o tym jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, sprawdźmy te projekty!
Mikro
Na początek, ta mikro tokarka jest idealną opcją dla tych, którzy szukają małej, ale skutecznej tokarki. Składa się ona z 12 różnych drukowanych części .
Chociaż na stronie projektu nie podano listy materiałów, do innego modelu tokarki, ten sam projektant podał listę potrzebnych części. Zaleca się drukowanie z wysokością warstwy 0,3 mm, z materiału PLA.
Kto zaprojektował? gil1
Kto wydrukował? Ten model tokarki ma około 11.000 pobrań!
Skąd pobrać? Thingiverse
Poziom trudności: Średni
Rozmiar: Nie jest podany, ale wygląda na dość mały.
Z silnikiem krokowym
Zaprojektowana w Fusion 360, ta tokarka może formować wiele miękkich materiałów, takich jak drewno, plastik, żywica, a nawet niektóre metale. Oprócz drukowanych części 3D, potrzebny jest silnik krokowy NEMA 17, płyta Arduino i wiele innych. (Pełna lista znajduje się na stronie projektu).
Montaż powinien być łatwy, ponieważ projektant zamieścił na stronie projektu wiele filmów instruktażowych. Tokarka została zaprojektowana tak, aby wydruki można było wykonać niemal na prawie każdej drukarce 3D, bez względu na wielkość jej pola roboczego.
Tokarka ta, powinna być drukowana z wysokością warstwy 0,18 mm. Autor projektu sugeruje również druk z 35% wypełnieniem .
Kto zaprojektował? TheContrappostoShop .
Kto wydrukował? Model ma ponad 146 pobrań.
Skąd pobrać? Cults
Poziom trudności: Średni
Rozmiar: Nie jest podany.
Parametryczna
Ta tokarka parametryczna Dremel, to konstrukcja, która była wielokrotnie aktualizowana w celu poprawy wyglądu i funkcjonalności. Wykorzystuje pięć różnych drukowanych części oraz inne elementy, takie jak nakrętki M3, śruby M3, łożyska, zacisk zapadkowy i wiele innych.
Możesz sprawdzić instrukcje na stronie projektu, aby zobaczyć, jakie inne materiały będą Ci potrzebne. Montaż nie powinien być również zbyt trudny, ponieważ autor tego projektu podał wiele szczegółowych instrukcji, które przeprowadzą Cię przez ten proces.
Jedyną podaną przez projektanta radą na temat drukowania, była temperatura 230 °C, co oznacza, że części mogły być drukowane z materiału o większej wytrzymałości, takiego jak ABS lub PC.
Kto zaprojektował? cathalgarvey
Kto wydrukował? Ten projekt tokarki ma ponad 24.000 pobrań!
Skąd pobrać? Thingiverse
Poziom trudności : Średni
Rozmiar : Nie podano, ale na podstawie obrazu wygląda na dość mały.
Demo
Ten mały model nie jest przeznaczony do obróbki niczego, a jedynie do pokazania, jak działa tokarka.
Strona projektu zawiera pełną listę potrzebnych części, w tym 10 różnych części do wydrukowania oraz łożyska kulkowe, nakrętki M8, pręty gwintowane i inne.
Projektant sugeruje drukowanie części z 20% wypełnieniem z PLA. Do wydrukowania części użyto drukarki FDM i która zużyła około 400 gramów filamentu. Montaż nie powinien być zbyt trudny, ponieważ producent zamieścił również film na YouTube, który przeprowadzi nas przez montaż tokarki.
Kto zaprojektował? Nicolasexposito
Kto wydrukował? Ta tokarka ma ponad 384 pobrań.
Skąd pobrać? MyMiniFactory
Poziom trudności: Średni
Rozmiar Model miał być drukowany jako jeden element, wiec jest dość mały.
Pełnowymiarowa
Ta tokarka świetnie nadaje się do cięcia dużych części. Ten projekt jest pełnowymiarową tokarką, która według projektanta jest w stanie ciąć aluminium, a nawet mosiądz.
Projekt powstał z niechęci do zakupu drogiej, pełnowymiarowej tokarki. Wymaga on dużej ilości narzędzi i sprzętu. Spodziewaj się wydać około 200 dolarów (z wyłączeniem drukowanych części 3D), jeśli będziesz chciał złożyć tę tokarkę.
Projektant zaleca drukowanie z ABS z 35% wypełnieniem i mówi, że części muszą być stosunkowo mocne, aby poprawnie funkcjonować. Producent sugeruje również drukowanie z najwyższą rozdzielczością, z jaką drukarka może drukować, o grubości ścianki 0,2 mm.
Kto zaprojektował? westworld300
Kto wydrukował? Ten pełnowymiarowy projekt tokarki ma prawie 76 000 odsłon.
Skąd pobrać? Instructables
Poziom trudności: Wysoki
Rozmiar: Projektant twierdzi, że jest to pełnowymiarowa tokarka i może przyciąć coś, co ma około 60 cm długości. (Więc, całkiem duża.)
Regulowana
Ta regulowana tokarka jest podobna do pierwszej opcji na liście, z tą główną różnicą, że ta jest regulowana pod kątem. Można obracać wózek od 15° do 45°, aby uzyskać unikalne cięcia.
Ten projekt składa się z 10 różnych części, które można wydrukować w 3D, poza nimi będziesz też potrzebował kilku innych części. Pełna lista materiałów znajduje się na stronie projektu, do której link znajduje się poniżej.
Twórca tego projektu twierdzi, że wydrukował części przy użyciu drukarki FDM, ale nie zawarł żadnych sugestii dotyczących drukowania.
Kto zaprojektował? gil1
Kto wydrukował? Ten projekt tokarki ma około 11.000 pobrań.
Skąd pobrać? Thingiverse
Poziom trudności: Średni
Rozmiar: Około 200 x 250 mm.
Do cięcia plastiku
Ta mini tokarka 3D wykorzystuje wiele wydrukowanych części: w sumie 35! Ma ona za zadanie formować i ciąć tworzywa sztuczne. Jak widać na zdjęciu, aby przesunąć narzędzie wzdłuż osi, można odpowiednio obrócić uchwyt.
Autor projektu zaleca drukowanie detali z 20% wypełnieniem i bez podpór.
Kto zaprojektował? Branez .
Kto wydrukował? Model ma około 40.000 odsłon.
Skąd pobrać? Thingiverse
Poziom trudności: Średni
Rozmiar: Nie podano, ale na podstawie zdjęć wygląda na trochę mniejszą.
Dremel Remix
Ta model jest remiksem projektu parametrycznego, o którym pisaliśmy powyżej. Jego konstrukcja jest ulepszona poprzez dodanie systemu suwaków szynowych, uchwytów łożyskowych oraz dzięki wzmocnionej podstawie.
Aby zobaczyć pełną listę ulepszeń, jak również części potrzebne do wykonania tego modelu, sprawdź opis na stronie projektu, do której link znajduje się poniżej. Niektóre z części obejmują narzędzie Dremel 4200, łożyska, śruby i inne elementy.
Autor projektu zaleca drukowanie z wykorzystaniem ABS, z 30% wypełnieniem. Sugeruje także druk z raftem i wysokością warstwy 0,2 mm.
Kto zaprojektował? bcoover
Kto wydrukował? Ten projekt ma około 19,000 pobrań!
Skąd pobrać? Thingiverse
Poziom trudności: Niski
Rozmiar: Nie podano.
Kategoria: Narzędzia
Uchwyt ostrzałki
Tokarki używają na ogół ostrego narzędzia, do precyzyjnego kształtowania obiektu. Jednak gdy narzędzie ulegnie stępieniu, tokarka stanie się mniej efektywna, dlatego dołączyliśmy do niego niniejszy uchwyt do ostrzałki.
Konstrukcja ta jest przeznaczona do współpracy z ostrzałką narzędziową. Dzięki tej konstrukcji będziecie Państwo mogli ostrzyć narzędzia pod wieloma kątami.
Kto zaprojektował? Krmela
Kto wydrukował? Ten dodatek do tokarki ma około 196 pobrań.
Skąd pobrać? MyMiniFactory
Poziom trudności Bardzo łatwe
Stojak
To kolejna przydatna część, jeśli masz tokarkę: Stojak na narzędzia, który można zamontować na tylnym panelu za pomocą taśmy.
Projektant zaleca wydrukowanie go z 50% wypełnieniem, druk nie wymaga żadnych podpór ani raftu.
Kto zaprojektował? cheewee2000
Kto wydrukował? Ten stojak na narzędzia tokarskie ma około 1300 odsłon i 49 pobrań.
Skąd pobrać? Cults
Poziom trudności: Bardzo łatwe
Stabilizator
Stabilne oparcie tokarki pozwala na obracanie na niej długich, okrągłych elementów. Jedyne co należy zrobić, gdy chcemy jej używać, to wsunąć obiekt w cylindryczny otwór i zamocować go na silniku tokarki.
Ten stabilizator jest remiksem innej konstrukcji i jest przeznaczony do współpracy z tokarkami Sieg C1. Jest także dołączony plik Fusion 360, abyś mógł dostosować go do każdej posiadanej tokarki. Pełna lista części znajduje się na stronie projektu.
Autor projektu nie dostarczył żadnych wskazówek dotyczących druku, jednak sugerujemy wziąć pod uwagę wysoki procent wypełnienia dla większej wytrzymałości
Kto zaprojektował? Punisher_4u
Kto wydrukował? Ta model ma około 22 pobrania.
Skąd pobrać? Cults
Poziom trudności Łatwe
Źródło: https://all3dp.com