Robin Hartley z Sheffield w Wielkiej Brytanii, jako inżynier, programista i twórca, jest bardzo zainteresowany drukiem 3D i elektroniką. Ostatnio opracował projekt, który wykorzystuje obie te dziedziny.
Wykorzystując puszkę po gorącej czekoladzie Cadbury’s i wydrukowany w 3D “szkielet”, Hartley był w stanie stworzyć fajny przenośny głośnik. Nazwał go Gładkim i kremowym głośnikiem na gorącą czekoladę. Jest on wyposażony w regulację głośności i wyłącznik zasilania.
Jednak głównym celem tego projektu nie było skupienie się na druku 3D, czy elektronice, ale pokazanie, że możliwe jest ponowne wykorzystanie czegoś, co w innym przypadku byłoby śmieciem, do stworzenia czegoś całkiem fajnego i użytecznego.
Ale nie dajcie się zwieść temu, że z zewnątrz głośnik wydaje się być tylko puszką po gorącej czekoladzie. Hartley zawarł w nim kilka ciekawych rozwiązań inżynieryjnych, które szczegółowo objaśnia w swoim filmie. Sprawdź to:
Niepozorne głośniki do kuchni
Hartley nie tylko nakręcił film na YouTube, aby przybliżyć swój projekt, ale także napisał instrukcję, listę materiałów i stworzył plik CAD do pobrania.
Do tego projektu potrzebna będzie puszka po gorącej czekoladzie Cadbury’s, monofoniczny wzmacniacz audio Sparkfun, głośnik 8-omowy, potencjometr 10k omów, gniazdo DC, przełącznik, 10 śrub M2 z nakrętkami i 10 śrub M3 z nakrętkami.
Oprócz tego, będziesz musiał wydrukować w 3D trzy części, w tym wewnętrzną strukturę, która utrzymuje głośnik i płytkę drukowaną na miejscu, panele kontrolne i pokrywę. Jednakże Hartley wykonał ciężką pracę za Ciebie, projektując wszystkie trzy elementy w programie Fusion360 i udostępniając je do pobrania.
Ponieważ są to pliki STL, możesz je ewentualnie dostosować do innych puszek – wystarczy odrobina wiedzy CAD.
W kolejnym kroku Hartley wyjaśnia, że okablowanie jest dość proste. Stworzył jednak schemat, aby nieco ułatwić ten proces.
Na koniec należy uporządkować pętle masy zgodnie z instrukcjami Hartleya i głośnik Smooth and Creamy Hot Chocolate Speaker powinien być gotowy do odtwarzania gładkiego jazzu.
Dla tych, którzy kochają bloopersy, Hartley dodaje: “Ok, muszę przyznać, że trochę skłamałem… Na filmie pokazałem głośnik działający za pierwszym razem – oczywiście tak się nie stało, projekty prawie nigdy nie działają za pierwszym razem! Kiedy go włączyłem, nie dostałem nic poza szumem, który szybko wytropiłem jako pętlę masy. Oto mniej więcej minuta filmu z odnalezieniem i rozwiązaniem pętli masy który wyciąłem .”
Jeśli chcielibyście sami wykonać taki głośnik, odwiedźcie stronę Hartleya, gdzie znajdują się wszystkie pliki do pobrania. Możesz również śledzić go na Twitterze, aby uzyskać informacje o przyszłych projektach i aktualizacjach.
Żródło: https://all3dp.com