Zacznijmy bardzo dobrze tydzień: filamenty HIPS -20%!!!

Zacznijmy bardzo dobrze tydzień: filamenty HIPS -20%!!!

Sprawdź naszą kolejną z cyklu poniedziałkowych promocji: filamenty HIPS -20%!!! Promocja obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz w sklepie internetowym, od 18 do 24 lipca lub do wyczerpania zapasów. Listę materiałów objętych promocją, znajdziesz w artykule.

Polistyren wysokoudarowy (HIPS), to filament będący połączeniem tworzywa polistyrenowego i kauczuku polibutadienowego. Mieszanka tych polimerów daje materiał, który jest zarówno wytrzymały, jak i elastyczny.

HIPS jest bardzo podobny do ABS, ale jak sama nazwa wskazuje, jest w stanie wytrzymać znacznie większe siły uderzenia. Można go łatwo malować, obrabiać mechanicznie, współpracuje także z dużą liczbą klejów.

HIPS i druk 3D

W świecie druku 3D, HIPS jest najczęściej używany jako materiał podporowy, ponieważ rozpuszcza się w roztworze limonenu, eliminując potrzebę mechanicznego usuwania podpór. HIPS, jako materiał podporowy, najlepiej łączy się z ABS-em.

Należy jedna pamiętać, że podczas drukowania z HIPS-u, wydzielane są toksyczne opary po podgrzaniu materiału. Podczas drukowania HIPS uwalnia do atmosfery niewielkie ilości styrenu, dlatego podczas korzystania z tego materiału zaleca się umieszczenie drukarki w dobrze wentylowanym miejscu.

Zalecane parametry druku

Filament HIPS jest zwykle drukowany przy temperaturze dyszy między 220 °C a 240 °C i temperaturze platformy między 90 °C a 110 °C. Oznacza to, że niektóre drukarki 3D będą miały problemy z przyczepnością wydruku do platformy, ponieważ wysokie temperatury powierzchni roboczej mogą być trudniejsze do osiągnięcia i do utrzymania. Wszystkie znane metody, zwiększające przyczepność ABS-u do platformy, będą przydatne także w przypadku HIPS, w tym taśma kaptonowa.

Podsumujmy, co wiemy o filamencie HIPS:

  • Temperatura dyszy: 220-240 °C
  • Temperatura platformy: 90-110 °C
  • Skurcz i wypaczenie: od minimalnego do normalnego
  • Rozpuszczalny: Tak, w limonenie
  • Ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa: wytwarza toksyczne opary podczas drukowania 3D

W przypadku temperatur dla dyszy oraz stołu, są to zalecenia ogólne. Przed rozpoczęciem drukowania, sprawdź najpierw zalecenia od producenta wybranego materiału.


W tym tygodniu mamy dla Was do wyboru cztery materiały HIPS:

Powyższe filamenty, dostępne są w sprzedaży z 20% rabatem od 5 do 11 lipca lub do wyczerpania zapasów. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego oraz sklepów stacjonarnych:

Główne zdjęcie: Devil Design HIPS 1,75mm, Bright Yellow

Źródło informacji: All3DP