Wszyscy doświadczyliśmy nieprzyjemnych sytuacji, gdy czekając na zakończenie drukowania natrafiliśmy na brakujące warstwy, spaghetti, kleksy lub nierównomierne odkładanie filamentu. Problemy te mogą wynikać z kilku źródeł, ale tutaj skupimy się na zacięciach filamentu.
Zatory występują wtedy, gdy ekstruder nie może przepchnąć filamentu przez hot-end. Ekstruder albo szlifuje filament, aż jest on tak cienki, że przekładnia, która posuwa filament, nie ma z nim kontaktu, albo silnik napędzający ekstruder zatrzymuje się z powodu przeciążenia.
Bez względu na to, jakiego rodzaju systemu używasz – z napędem bezpośrednim czy Bowdena – w końcu napotkasz ten problem.
Trzy problemy i ich rozwiązania
W tym artykule przyjrzymy się trzem typowym problemom, które prowadzą do zacinania się filamentu. Pierwszy z nich występuje, gdy do hot-endu dostaje się coś, co nie jest filamentem i zatyka dyszę. Drugi ma miejsce, gdy dysza jest dociskana do platformy i filament nie może zostać wypchnięty z dyszy. Trzeci to utrata kontroli temperatury co powoduje, że filament jest zbyt zimny, aby przejść przez dyszę.
Dla każdego z tych problemów zaproponujemy kilka krótko- i długoterminowych rozwiązań.
Czego nie należy robić
Opisane metody rozwiązywania problemów są proste i mają być przydatne w większości sytuacji. Nie zalecamy żadnych działań, które nie zostały zatwierdzone przez producenta drukarki lub hot-endu. W Internecie można łatwo znaleźć drastyczne metody czyszczenia gorących końcówek. Są to działania ostatniej szansy, które mogą się źle skończyć. W razie wątpliwości należy skontaktować się z producentem.
Gotowy, aby drukować bez zacięć? Do dzieła!
Problem nr 1: zatkana dysza
Przyczyna: Może się to zdarzyć w dowolnym momencie, jeśli brud lub żwirek dostanie się do hot-endu i zatka otwór w dyszy. Szkodliwa substancja może pochodzić z dwóch źródeł: z samego filamentu lub z kurzu lub brudu, który przylega do filamentu.
Powód: Niektóre tanie filamenty są produkowane w warunkach umożliwiających przedostawanie się zanieczyszczeń do kadzi, w których wytwarzane jest tworzywo. Zanieczyszczenia te trafiają do surowca, z którego produkowany jest filament. Brud może również dostać się do filamentu podczas procesu wytłaczania, w którym materiał jest topiony i przepychany przez dyszę w celu wytworzenia 1,75-mm lub 2,85-mm filamentu. Jeśli tworzywo sztuczne zostało poddane recyklingowi, drobiny zanieczyszczeń mogły dostać się do materiału wsadowego.
Nawet jeśli filament jest idealnie czysty, po otwarciu opakowania narażasz tworzywo na kontakt z kurzem i brudem z otoczenia drukarki.
ROZWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest usunięcie tego kłopotliwego materiału z hot-endu. Jednym ze sposobów jest użycie kawałka drutu, który jest mniejszy niż średnica dyszy. Po wyłączeniu ekstrudera można ręcznie wepchnąć tworzywo do hot-endu. W przypadku systemów Bowdena jest to dość proste – wystarczy zdjąć rurkę Bowdena. (Następnie należy upewnić się, że dysza ma temperaturę wytłaczania tworzywa sztucznego, a następnie naciskać na tworzywo, jednocześnie wpychając materiał do dyszy. Często powoduje to usunięcie blokady.
Jeśli blokada jest niewielka, filament przejdzie przez dyszę. Jeśli to nie zadziała, podgrzej dyszę, pozostaw na minutę – w przypadku PLA jest to temperatura około 90°C – a następnie wyłącz ją. Gdy dysza ostygnie, tworzywo zacznie twardnieć. W pewnej temperaturze trudno będzie wyciągnąć filament z dyszy, ale wyjdzie on całkowicie.
ROZWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
Zmień dostawcę filamentu na kogoś, kto ma lepszą kontrolę jakości. Większość markowych dostawców jest doskonałym źródłem wysokiej jakości, czystego plastiku. Aby rozwiązać problem lokalnego pyłu, owiń filament czystą, niestrzępiącą się szmatką tuż przed wprowadzeniem go do dyszy. W ten sposób usuniesz pył, który przykleił się do filamentu (ale upewnij się, że ściereczka jest niestrzępiąca się, bo w przeciwnym razie tylko zwiększysz problem). Istnieje kilka środków do czyszczenia filamentów dostępnych za darmo w lokalnych repozytoriach druku.
Problem nr 2: Filament nie wypływa
Przyczyna: Filament stwardniał w zimnej części hot-endu lub dysza znajduje się zbyt blisko platformy.
Powód: Jeśli hot-end był przez dłuższy czas nagrzany, tworzywo może stać się bardzo płynne. Po rozpoczęciu nowego drukowania materiał zostanie wepchnięty do zimnej strony hot-endu, zestali się i spowoduje zatkanie. Jeśli hot-end znajduje się zbyt blisko platformy, tak że końcówka dyszy ociera się o powierzchnię łoża, również uniemożliwi to wytłaczanie tworzywa. W obu przypadkach filament znajdujący się obok koła zębatego będzie szlifowany przez przekładnię, która wpycha materiał do dyszy. W ten sposób materiał nie będzie już podawany do dyszy.
ROZWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE
Ta sama sztuczka z usuwaniem zanieczyszczeń z dyszy zadziała również w przypadku zatkania zastygłym plastikiem. Również w tym przypadku należy użyć drutu, aby ułatwić przepływ tworzywa. Jeśli dysza znajduje się zbyt blisko platformy, może być konieczne jej ponowne wypoziomowanie lub dostosowanie przesunięcia dyszy w osi Z.
ROZWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
Na końcu każdego wydruku, gdy dysza jest jeszcze gorąca, wciśnij 20-30 mm filamentu do niej, aby usunąć płynny plastik, a następnie wycofaj filament, aż całkowicie wysunie się z dyszy.
Problem nr 3: Brakujące lub nierówne warstwy
Przyczyna: Słaba kontrola temperatury.
Powód: Istnieją dwa główne powody, dla których temperatura dyszy może się zmieniać: fizyczny (przepływ powietrza) i elektryczny (awaria termistora, słabe lub uszkodzone okablowanie termistora, uszkodzone lub spalone okablowanie).
ROZWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE
Czasami można użyć dodatkowego termistora wciśniętego w szczelinę bloku grzejnego. Odłącz stary termistor, podłącz nowy i sprawdź, czy sytuacja się poprawi, monitorując temperaturę za pomocą oprogramowania do drukowania. Jeśli to rozwiąże problem, wymień stary termistor. Jeśli nie, problem sprowadza się do okablowania.
ROZWIĄZANIA DŁUGOTERMINOWE
Jeśli masz szczęście, termistor lub przewody ulegną uszkodzeniu w stanie otwartym (termopara nie jest podłączona) lub zamkniętym (zwarcie). Woltomierz ustawiony na niską skalę rezystancji (1000 omów lub więcej) pokaże nieskończoną rezystancję (rozwarcie) lub zerową rezystancję (zwarcie). W obu przypadkach należy wymienić termistor i związane z nim okablowanie.
Żródło: https://all3dp.com