Czy chciałbyś stworzyć własną wyrzutnię dysków wydrukowaną w 3D? Śledząc najnowszy projekt YouTubera Austiwawa, być może już wkrótce będziesz mógł to zrobić.
Jego inspiracją była piankowa wyrzutnia dla dzieci, ale jego własny projekt zdecydowanie powinien być trzymany z dala od maluchów.
Wyjaśnia: “Pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić coś podobnego, ale przenieść to na ekstremalne tory! Ta wyrzutnia zostanie w końcu przekształcona w wersję całkowicie wydrukowaną w 3D.
Obecnie, projekt prototypu dla drukowanej w 3D wersji wygląda dość surowo i jest jednym z najbardziej czasochłonnych projektów, nad jakimi Austiwawa pracował do tej pory. Zrzuca to na karb częstego zmieniania projektu w trakcie budowy.

Komponenty wyrzutni Austiwawa
Aby wyrzutnia dysków mogła działać, Austiwawa zamontował na jej końcu silnik bezszczotkowy 250KV. Silnik ten jest następnie podłączony do 120amp bezszczotkowego ESC, który jest zasilany przez baterię LiPo.
Twórca wyjaśnia, że z ESC wychodzi obwód eliminatora baterii, który wykorzystał do zasilania Arduino Nano napięciem pięciu woltów.
Arduino Nano jest używane do kontrolowania prędkości silnika bezszczotkowego za pomocą potencjometru. Bateria w układzie Eliminatora zapewnia również zasilanie dla regulatora prędkości silnika prądu stałego. Kiedy Austiwawa trzyma spust, mały silnik, podłączony do płytki, obraca się, a wydrukowane w 3D dyski są wystrzeliwane.
Jak wyjaśnia, możliwe jest również regulowanie szybkości wystrzału. Obecnie w plastikowej tubie mieści się 27 dysków. Austiwawa ma jednak nadzieję, że w następnym projekcie znajdzie się pokrywa, aby dyski były bezpieczne.
Chociaż projekt nie jest w pełni wydrukowany w 3D (jeszcze!), Austiwawa używa wydrukowanych w 3D komponentów do zapewnienia ciśnienia i mocy. Do projektowania Austiwawa używa Fusion360.

Żródło: https://all3dp.com