Wzięte pod lupę: Creality CR-10 vs CR-10 V2 vs CR-10 V3

Wzięte pod lupę: Creality CR-10 vs CR-10 V2 vs CR-10 V3

Debata między wersjami CR-10 Creality? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać różnice między tymi maszynami.

Oprócz Creality Ender 3, żadna inna drukarka Creality nie była w stanie osiągnąć tak trwałej popularności, jak model CR-10, który pojawił się w 2016 roku i szczycił się wyjątkowo przystępną ceną, w połączeniu z niezwykle dużym polem roboczym, jak na tamte czasy.

I podobnie jak w przypadku wszystkich popularnych drukarek Creality, zamiast wymyślać koło na nowo, firma zdecydowała się wyprodukować pozornie niekończącą się serię iteracji.

Należą do nich CR-10 V2 i CR-10 V3, z których oba nieco udoskonalają oryginalną propozycję Creality.

Tak więc, jeśli jesteś rozdarty między trzema opcjami, usiądź wygodnie, załóż okulary do czytania, a my przeprowadzimy Cię przez główne różnice między tymi maszynami i ujawnimy, które naszym zdaniem oferują obecnie najlepszą wartość.

W SKRÓCIE

 CR-10CR-10 V2CR-10 V3
Rok201620192020
MontażCzęściowo zmontowanyCzęściowo zmontowanyCzęściowo zmontowany
Pole robocze300 x 300 x 400 mm300 x 300 x 400 mm300 x 300 x 400 mm
Ekstruder typuBowdenBowdenDirect 
Głowica drukującaPojedyncza dyszaPojedyncza dyszaPojedyncza dysza
Rozmiar dyszy0,4 mm0,4 mm0,4 mm
Maksymalna temperatura hotendu260 ° C260 ° C260 ° C
Maksymalna temperatura platformy roboczej100 ° C100 ° C100 ° C
Powierzchnia platformy roboczejSzkłoTeksturowane szkło karborundoweTeksturowane szkło karborundowe
Moc12v24v24v
RamaMetalMetalMetal
Kalibracja platformyręcznaręcznaręczna
Łącznośćkarta SDkarta SDkarta SD
Odzyskiwanie wydruku po utracie zasilaniaNietaktak
Czujnik filamentuNietaktak
Średnica filamentu 1,75 mm1,75 mm1,75 mm
Polecany slicerCura, Simplify3D, ReptierHostCura, Simplify3D, ReptierHostCura, Simplify3D, ReptierHost
System operacyjnyWindows (XP lub nowszy), MacOSX, LinuxWindows (XP lub nowszy), MacOSX, LinuxWindows (XP lub nowszy), MacOSX, Linux
Wymiary ramy490 x 600 x 615 mm420 x 550 x 650 mm420 x 550 x 650 mm

 

ULEPSZENIA CR-10 V2 W STOSUNKU DO CR-10

  • Konstrukcja ramy „złoty trójkąt”
  • Zasilacz Mean Well 24 V / 350 W
  • Nowa płyta główna
  • Ultra wyciszone sterowniki TMC 2208
  • Dwuczęściowy kanał chłodzący
  • Czujnik braku filamentu
  • Funkcja wznawiania drukowania

ULEPSZENIA CR-10 V3 W STOSUNKU DO CR-10 V2

  • Zaktualizowany firmware Marlin 2.0
  • Ekstruder typu direct
W przeciwieństwie do swoich poprzedników CR-10 V3 ma ekstruder typu direct

CECHY

Patrząc na zimne, twarde specyfikacje trzech głównych drukarek CR-10, nie ujawniają one zbyt wiele na temat różnic między nimi – w rzeczywistości pokazują tylko, jak są podobne. Poniżej sprawdzamy dodatkowe fakty, aby pokazać, czym się różnią.

 

Projekt

Creality wydaje się być emocjonalnie przywiązane do panelu sterowania w formie control box-a. Jest to często nieporęczna funkcja projektowa, obecna we wszystkich trzech iteracjach, która zwiększa powierzchnię zajmowaną przez drukarki. Rozwiązanie to znajdziemy w CR-10 i CR-10 V2, a do tego mamy dołożony jeszcze uchwyt na szpulę. Obciążony control box pełną szpulą filamentu, przy nawet najmniejszym oporze, powoduje nieprawidłowe wyważenie i z naszego doświadczenia wynika, że ​​jest to częstą przyczyną niepowodzeń w drukowaniu 3D.

W modelu CR-10 V3, uchwyt szpuli zostaje przeniesiony na górę drukarki. To sprawia, że ​​system jest ogólnie dużo bardziej stabilny, choć kosztem zwiększenia wysokości drukarki.

Kolejnym elementem, który różni się od oryginalnego CR-10 i kolejnych wersji, jest projekt „złotego trójkąta”. Odnosi się to do wzmocnienia w osi Z łączącego górną część ramy z podstawą. Powinno to zapewnić drukarce solidniejszą konstrukcję i ma na celu zmniejszenie wibracji i chybotania.

V2 nagrzewa się znacznie szybciej niż oryginał i może utrzymać stałą temperaturę – idealne do drukowania z ABS-u.

Platforma robocza

CR-10 jest wyposażony w podstawową szklaną platformę roboczą, która nie jest teksturowana, w przeciwieństwie do V2 i V3, które są wyposażone w platformy ze szkła karborundowego – podobnie jak płyty konstrukcyjne Ultrabase firmy Anycubic, mające pozornie porowatą warstwę. Dzięki takiemu rodzajowi platformy, wydruki lepiej przylegają do stołu roboczego i i są również łatwiejsze do usunięcia.

W przypadku podstawowej szklanej platformy roboczej w CR-10, może być potrzebny klej, aby pierwsza warstwa wydruków pozostała na swoim miejscu. Możesz również potrzebować szpachelki, aby pomóc usunąć wydruki po ich zakończeniu i ostygnięciu.

Sterowniki silników krokowych

Kolejną różnicą, która odróżnia oryginalny CR-10 od młodszego rodzeństwa, są sterowniki silników krokowych. CR-10 V2 i V3 mają ultra-wyciszone przetworniki TMC 2208, które wykorzystują mikrokrok, aby wygładzić ruch i sprawić, by silniki krokowe pracowały poniżej 50 decybeli – są cichsze niż wentylatory chłodzące, które są jedynymi rzeczami, które usłyszysz podczas pracy Creality Cr-10 V2 i CR-10 V3.

Ekstruder

Ekstrudery są również zauważalną różnicą między wszystkimi wersjami CR-10. Oryginalna CR-10 ma podstawowy ekstruder MK8, model V2 niewiele lepszą całkowicie metalową wersję tego ekstrudera, która zapewnia zwiększoną trwałość. Oba są zamontowane na suwnicy osi X, wpychając filament do hotendu przez rurkę PTFE.

V3 jest standardowo wyposażony w ekstruder z napędem bezpośrednim w stylu Titan. Ta funkcja zapewnia ogólnie łatwiejsze ładowanie filamentu, niż w przypadku niezgrabnie umieszczonego ekstrudera typu Bowden, jak ma to miejsce u poprzedników V3, a dzięki krótszej drodze filamentu do hotendu, można zauważyć lepszą wydajność podczas retrakcji.

Oprogramowanie

CR-10 V3 ma najbardziej zaawansowane oprogramowanie spośród trzech modeli: Marlin 2.0, który został wydany w grudniu 2019 r. Daje to V3 kilka zalet w stosunku do swoich poprzedników.

Po pierwsze, ustawienia termiczne zostały rozszerzone dzięki ulepszonemu wsparciu ogrzewanej komory (naprawdę przydatne tylko wtedy, gdy planujesz zmodyfikować swoją drukarkę tak, aby miała zamkniętą konstrukcję), ulepszonej kontroli temperatury platformy (która zapobiegnie wahaniom temperatury platformy i potencjalnemu przegrzaniu) oraz ulepszonej kontroli temperatury dyszy.

Po drugie, Marlin 2.0 ma ulepszone ustawienia mechaniczne. Zapewnia lepszą kontrolę wentylatora, dokładniejsze przesunięcie osi Z, większą precyzję przesunięć hotendu oraz ulepszone ustawienia przesunięcia liniowego.

I, co być może najważniejsze, istnieje więcej zabezpieczeń poprzez poprawę kontroli ,,ucieczki termicznej”, zapewnienie dodatkowej ochrony komory grzewczej i poprawę bezpieczeństwa zatrzymywania druku.

Zasilacz

Pod względem mocy, główną różnicą między oryginalnym CR-10 a V2 i V3 jest przełączanie z systemu 12 V na 24 V.

Oryginalny zasilacz CR-10 nie jest zbyt mocny. Użytkownicy CR-10 zgłaszali, że zasilacz 12 V powodował, że platforma nagrzewała się nazbyt długo. Późniejsze wersje mają napięcie 24 V / 350 W zasilacz Mean Well i 24 V hotend i platformę. Jeśli więc cenisz swój czas, a drukowanie na materiałach wymagających podgrzewanej platformy jest dla Ciebie koniecznością, pomiń model CR-10.

Zmontowany CR-10.
CR-10 

Czujnik filamentu

W oryginalnym CR-10 nie ma czujnika filamentu, w przeciwieństwie do V2 i V3, ale jest to mod, który można łatwo zaktualizować.

CR-10 V3

Pojedyncza i podwójna oś Z napędzana silnikiem

Creality Cr-10 V2 i V3 mają podwójne osie Z napędzane silnikiem, w przeciwieństwie do oryginalnego CR-10, który ma tylko jedną napędzaną silnikiem oś Z. Zaletą podwójnych silników osi Z jest to, że zwiększają one stabilność i precyzję podczas drukowania, co z czasem może skutkować dłuższą żywotnością elementów mechanicznych drukarki.

WERDYKT

Pod względem wrażeń użytkownika V2 i V3 są wyraźnymi zwycięzcami, pozostawiając starszy model CR-10 daleko w tyle. Lepszy zasilacz, czujnik końca filamentu, ulepszone sterowniki i solidniejsza rama sprawiają, że V2 i V3 są lepsze od oryginału. Jednak te ulepszenia, mają wpływ na wyższą cenę. CR-10 jest zdecydowanie najtańszą opcją z ceną poniżej 400 USD, a następnie V2 za około 470 USD. Ostatni jest V3, który kosztuje około 530 USD.

Dla początkujących hobbistów, CR-10 jest solidną opcją jako najtańsza z trzech modeli, chociaż można rozważyć również nowsze drukarki 3D innych producentów.

Jeśli szukasz drukarki, na której możesz polegać, CR-10 V2 będzie dobrym wyborem. Co prawda model V3 jest dostarczany z nowszym oprogramowaniem i ekstruderem typu direct, ale podczas testów stwierdziliśmy, że są to dodatkowe atuty, a nie niezbędne wyposażenie. Możesz uaktualnić CR-10 V2 do Marlin 2.0 i wyposażyć go w ekstruder typu direct, w dogodnym dla siebie czasie. 

Ostatecznie piękno wszystkich trzech tych maszyn polega na tym, że można je bez końca ulepszać. Niezależnie od wyboru, istnieją praktycznie nieograniczone możliwości, które możesz wykorzystać. Jednak jako punkt wyjścia, Creality CR-10 v2 otrzymuje naszą pełną aprobatę.

 

Licencja: Tekst „ Creality CR-10 vs CR-10 V2 vs CR-10 V3: The Differences ” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: https://all3dp.com