Wykorzystaj resztki filamentu, przy użyciu metody Plastic smoothie

Wykorzystaj resztki filamentu, przy użyciu metody Plastic smoothie

Czy znasz ten problem: co zrobić z koszem pełnym resztek filamentów z nieudanych wydruków? Projektant Agustin Flowalistik pokazuje nam, jak odzyskiwać odpady z wydruków 3D, tworząc Plastic smoothie.

Jak mówi stare powiedzenie… Śmieci jednej technologii produkcyjnej, to skarb innej technologii produkcyjnej.

Cóż, przynajmniej tak jest w ostatnim projekcie majsterkowicza Agustina Flowalistika. Szukając łatwego i niedrogiego sposobu na recykling skrawków filamentu i nieudanych wydruków, znany projektant wpadł na pomysł stworzenia Plastic smoothie.

Używając urządzeń kuchennych i technologii cięcia laserowego, można tworzyć nowe przedmioty przy użyciu całej gamy kolorów.

Po zmieszaniu wszystkich resztek niepotrzebnego filamentu i rozdrobnieniu ich, możesz je stopić w piekarniku.

Plastic Smoothie: Czego potrzebujesz?

Przede wszystkim, jeśli chcesz podjąć się realizacji projektu Plastic Smoothie, będziesz potrzebował mnóstwo skrawków filamentu PLA i nieudanych wydruków. Potrzebny będzie również dostęp do wycinarki laserowej, którą prawdopodobnie można znaleźć w lokalnym zakładzie produkcyjnym.

Lista potrzebnych rzeczy dla tego projektu DIY:

  • Blender (zalecane 1250 Watt lub więcej)
  • Piekarnik Mini Oven (z tacą)
  • Papier pergaminowy
  • Płyty drewniane (40 x 30 x 0,3 cm)
  • Wycinarka laserowa (Flowalistik używa Epilog Mini 18 40W)

Istnieje kilka wskazówek, których udzielił Flowalistik, aby uczynić ten projekt jak najbardziej przystępnym cenowo. Na początek zaleca on użycie starego blendera. Oczywiście, gdy już zaczniesz rozdrabniać w nim plastik, nie będziesz chciał go potem używać do prawdziwego smoothie.

Jeśli chodzi o przetworzenie nieudanych wydruków 3D, należy je rozbić na małe kawałki przed wrzuceniem ich do blendera, zmniejszając w ten sposób ryzyko uszkodzenia urządzenia. Dodatkowo, ze względu na toksyny zawarte w ABS i innych rodzajach materiałów, Flowalistik użył do tego projektu tylko filamentu PLA.

Plastic Smoothie: Proces tworzenia

Pierwszym krokiem do projektu Plastic Smoothie, jest zebranie i zmieszanie resztek PLA. Możesz skorzystać z okazji i zdecydować, jakie kolory i tekstury chcesz stworzyć. Po rozdrobnieniu plastiku z recyklingu, połóż go na blasze piekarnika i przygotuj do rozpoczęcia pieczenia.

Po kilku eksperymentach, producent stwierdził, że najbardziej spójne wyniki uzyskano przy stopieniu średnich i małych plastikowych końcówek w temperaturze 190-200 C przez 20-25 minut. Po stopieniu plastikowych kawałków w kolorowy arkusz trzeba je szybko usunąć i spłaszczyć pomiędzy drewnianymi płytami.

Tę procedurę prasowania należy wykonać szybko, ponieważ po wyjęciu z pieca stopione tworzywo sztuczne szybko ostygnie.

Na koniec, Flowalistik używa wycinarki laserowej Epilog Laser Mini 18 40W do cięcia paneli plastikowych 3 mm. Możesz używać tych samych ustawień, co w przypadku 3 mm arkusza akrylu. Projektant dodaje, że musiał przy tym zwiększyć moc lasera.

Jeśli nie masz dużego doświadczenia z cięciem laserowym, możesz się zastanowić, co innego możesz zrobić z tym tworzywem sztucznym pochodzącym z recyklingu. Na szczęście, Flowalistik podzielił się kilkoma własnymi eksperymentalnymi modelami, w tym np. podkładkami, spirografami i rakietą.

Źródło: https://all3dp.com