Wykładowca wykorzystuje druk 3D do skompletowania zestawu szachowego z I wojny światowej

Alice Moore z Whitireia w Nowej Zelandii, wykorzystuje nowoczesną technologię, aby odtworzyć rzeźbioną figurę szachową, którą jej dziadek stracił po tym, jak został ranny w bitwie.

Harry Bourke był żołnierzem ANZAC i wyrzeźbił ten zestaw, aby on i jego koledzy żołnierze mieli jakąś rozrywkę podczas długich dni w okopach Passchendaele w 1917 roku.

Jednakże został on poważnie ranny w bitwie, a zestaw szachowy zaginął. Niesamowite jest to, że długo po zakończeniu wojny do torby Bourke’a powrócił kompletny zestaw szachowy, w którym brakowało tylko jednego pionka.

Od tego czasu zestaw szachowy był przekazywany z pokolenia na pokolenie, a teraz należy do Moore. Powiedziała: „Jako dzieci graliśmy z elementem z innego zestawu. Niedawno spojrzałam na ten zestaw i zdałam sobie sprawę, że mogę wykorzystać swoje zdolności twórcze, aby ponownie stworzyć z niego całość.”

Jak powstał kompletny zestaw szachowy

Standardowy czas służby w okopach dla Bourke’a i jego kolegów powinien wynosić dwa tygodnie, ale niestety nie zwolniono ich na cały miesiąc.
„Okazało się, że wszyscy potrafimy grać w szachy” – napisał Harry w swoich wspomnieniach z wojny. „Nie było nadziei na zdobycie zestawu do gry w szachy, więc z pomocą ostrego scyzoryka i rosnącej w pobliżu wierzby spróbowałem wystrugać sobie szachownicę.

Dla kontrastu, aby ukończyć ten zestaw, Moore zdecydowała się użyć programów do modelowania 3D – Maya i ZBrush.

Cyfrowo odtworzyła podstawowy kształt i teksturę szachów, po czym użyła drukarki 3D na Uniwersytecie Wiktorii, aby je wydrukować.

W zeszłym roku użyła skanerów 3D i pełnokolorowej drukarki 3D do ceramiki CMYK w Ink Digital w Wellington, aby stworzyć dokładniejszy model figury.

Powiedziała: „Technologie, które zostały użyte do tworzenia elementów w 1917 roku i technologie, które użyte do ponownego tworzenia ich dzisiaj, nie mogłyby być dalej od siebie. Podczas gdy Harry tworzył je w trudnych warunkach i przy użyciu ograniczonych środków – kija wierzbowego, scyzoryka i pasty do butów – ja wykorzystuję najnowocześniejsze technologie, siedząc w zaciszu swojego salonu.”

Praca Moore miała zostać zaprezentowana na sympozjum „The Myriad Faces of War: 1917 and its Legacy”, w Wellington w 2017 roku.