Druk 3D jest wspaniałym narzędziem do wyrażania i urzeczywistniania pomysłów, ale w przypadku technologii FDM (Fused Deposition Modeling) rezultaty są zwykle nękane zauważalnymi liniami warstw, które odbierają produktowi końcowemu jego atrakcyjność. Na szczęście istnieje kilka sposobów na wygładzenie wydruku.
Zwykłe metody mają jednak swoje wady. Wygładzanie chemiczne wymaga użycia toksycznych, łatwopalnych środków chemicznych, a szlifowanie wymaga sporo czasu i wysiłku fizycznego. Jaki jest więc najlepszy sposób dla entuzjasty drukarek 3D na usunięcie linii warstw? Co powiesz na glinę polimerową?
W poście na Instructables, autorstwa projektantki i entuzjastki druku 3D Bethany Weeks, twórczyni dzieli się interesującą techniką post-processingu, która wygładza powierzchnię wydruków. Używając gliny polimerowej, możesz pokryć swój wydruk 3D i upiec go w piekarniku, nadając mu wygląd rzeźby z gliny.
Istnieje kilka pułapek, o których należy pamiętać. Na przykład, część prawdopodobnie skurczy się podczas procesu pieczenia, ale można to uwzględnić na wczesnych etapach modelowania 3D. Z drugiej strony, glina może być używana do mocowania części, usuwania defektów i może być łatwo pomalowana, aby nadać kolor wydrukowi 3D.
Przyjrzyjmy się bliżej temu wyjątkowemu procesowi, który opracowała Weeks i którym podzieliła się ze społecznością twórców.
Czego potrzebujesz, aby zacząć wygładzać wydrukowane w 3D warstwy? Dzięki tej unikalnej metodologii – niewiele! Oczywiście, musisz zdobyć trochę gliny polimerowej i narzędzia do rzeźbienia. W przykładzie Weeks użyto gliny polimerowej firmy Craftsmart oraz prowizorycznych narzędzi rzeźbiarskich, takich jak metalowa łyżka i wykałaczka.
Łyżkę można wykorzystać do wygładzenia gliny, podczas gdy wykałaczka pomoże wyrzeźbić bardziej skomplikowane szczegóły Twojego wydruku 3D. Chociaż odpowiednie narzędzia rzeźbiarskie będą prawdopodobnie lepsze do tego zadania, nie są one całkowicie niezbędne.
Po przygotowaniu gliny polimerowej i narzędzi, nadszedł czas na nałożenie gliny na Twój wydruk 3D. Powinieneś nałożyć minimalną ilość gliny na wydruk, tylko tyle, aby czuć gładki dotyk po przesunięciu palcem po powierzchni. Nie trzeba pokrywać gliną całego wydruku, wystarczy wygładzić tylko te jego fragmenty, które mają być wygładzone.
Glinka jest również przydatna do tuszowania wad, brakujących części, a nawet szczelin w łączonych częściach. Można też dodać do wydruku świeże akcenty, których nie było w modelu 3D. Przed przystąpieniem do procesu wypalania należy sprawdzić, czy wszystkie powierzchnie są gładkie, a rysy dobrze zaznaczone. Jeśli glina jest krucha, dodaj trochę ciepła, aby uczynić ją bardziej plastyczną.
Używając blachy do pieczenia lub folii aluminiowej, rozłóż pokryte gliną wydruki 3D tak, aby nie dotykały się wzajemnie. Dla PLA, ustaw temperaturę na 170˚F / 77˚C lub niższą. W przypadku ABS, ustaw nieco wyższą temperaturę, około 190˚F / 87˚C. Materiał, z którego wykonano glinę, może sugerować wyższy zakres temperatur, ale będzie to prawdopodobnie zbyt wysoka temperatura dla materiału drukowanego w 3D.
Pozostaw części na około 30 minut, sprawdzając co jakiś czas ich powierzchnię.
Należy pamiętać, że części będą się kurczyć w czasie pieczenia, tym bardziej, gdy mają mniej wypełnienia. Po wyjęciu z pieca, wydrukowana część 3D nabierze wyglądu przypominającego kamień. Można również pomalować glinę farbami akrylowymi. Weeks zaleca nałożenie pierwszej warstwy podkładu przed nałożeniem farby. Na koniec można zabezpieczyć wydruk warstwą bezbarwnego, satynowego lakieru w sprayu.
I to już wszystko, co musisz wiedzieć, aby wygładzić warstwy wydrukowane w 3D za pomocą gliny. Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć na stronie Instructables.
Żródło: https://all3dp.com