Wydrukuj zgrabny 7-segmentowy zegar LED

Wydrukuj zgrabny 7-segmentowy zegar LED

Połącz funkcjonalność z formą, dzięki temu 7-segmentowemu zegarowi LED, zaprojektowanemu przez Leonarda Lee z Kansas. Pokazuje on dokładny czas – z dokładnością do sekundy – jednocześnie dodając trochę światła do Twojego życia.

Ile razy zdarzyło Ci się mrużyć oczy, próbując odczytać godzinę z taniego, sklepowego zegara? Pozbądź się tego upokarzającego uczucia na zawsze dzięki temu stylowemu 7-segmentowemu zegarowi LED od użytkownika Thingiverse leonardlee. Poza elektroniką, jest on w całości wykonany z łatwych do złożenia części wydrukowanych w 3D. Wszystko czego potrzebujesz to odrobina czasu. (I trochę pieniędzy…)

Oprócz świetnego wyglądu, ten zegarek posiada wiele fascynujących funkcji. Jego możliwości obejmują synchronizację czasu NTP, wykrywanie stref czasowych i regulację czasu letniego. Może być również montowany z lub bez wyświetlaczy sekund.

Możesz zamontować 7-segmentowy zegar LED na ścianie za pomocą dwóch otworów z tyłu. Jeśli wolisz, aby spoczął na biurku lub stole, dołącz podstawki drukowane w 3D.

7-segmentowy zegar LED: Czego potrzebujesz?

Aby zbudować zegar Leonardlee’go, będziesz musiał wydrukować w 3D osiem części plus podstawkę. Wszystkie dziewięć plików STL jest dostępnych do pobrania za darmo na Thingiverse. Ponieważ całe segmenty świecą poprzez rozpraszanie jednopunktowego światła LED przez cienki, półprzezroczysty plastik, prawdopodobnie najlepiej będzie drukować z białego PLA.

Poniżej znajdują się pozostałe komponenty potrzebne do wykonania 7-segmentowego zegara LED:

  • Płytka WEMOS/LOLIN D1 Mini
  • Taśma WS2812B RGB LED (1 m, 60 LED/m)
  • złącze baryłkowe zasilania
  • ekran zegara PCB (z miedzi 2 oz., opcja 0.8 mm FR4)
  • Układ zmiany poziomu z 3V na 5V
  • 4 lub 6 nakrętek/śrub (#8-32 x 3/8 cala) (6 dla konfiguracji GG:MM:SS)
  • Zasilacz 5V (zalecane co najmniej 3A)
  • Adapter kątowego złącza zasilania DC (dla konfiguracji z podstawką biurkową)
  • przewód (leonardlee używa trzech kolorów drutu 22AWG)

Zintegrowane środowisko programistyczne Arduino (IDE) jest potrzebne do wgrania kodu do D1 Mini. Będziesz także potrzebował trochę sprzętu do lutowania.

7-segmentowy zegar LED: Składanie w całość

Złożenie wydrukowanych w 3d elemetów jest bardzo intuicyjnie, trudniejszym etapem jest natomiast podłączenie elektroniki. Nie obawiaj się jednak: Leonardlee dostarcza dokładny zestaw instrukcji montażu (w sekcji „Post-Printing”, poniżej „Supplies”), jak również poręczny GIF.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie oprogramowania. Polega to na wgraniu kodu do D1 Mini za pomocą Arduino IDE, co prawdopodobnie będzie wymagało zintegrowania płytek ESP8266 i zainstalowania sterownika CH340G. (Kliknij tutaj, aby uzyskać instrukcję od Wemos Electronics).

Następnie czeka nas trochę lutowania. To znaczy, po zmontowaniu razem wydrukowanych w 3D tylnych części przy użyciu wspomnianych wcześniej nakrętek i śrub. Zacznij od przylutowania układu przesuwającego poziom do płytki tarczy zegara. Następnie przylutuj 8-pinowe żeńskie gniazda D1 Mini, jak również przewody zasilania i LED do płytki tarczy zegara.

Teraz można zamontować płytkę PCB tarczy zegara na kołki wydrukowanego w 3D elementu back_hour_minute. A potem znowu lutujemy! Zacznij od połączenia złącza baryłkowego zasilania z przewodami zasilającymi, pamiętając o polaryzacji Twojego zasilacza. Następnie przejdź do przewodów LED, które muszą być przylutowane do pojedynczych diod LED. Upewnij się, że diody LED są prawidłowo ułożone, korzystając ze strzałek na listwie.

Kolejnym krokiem jest podłączenie układu D1 Mini do płytki, wsuwając jego męskie piny w żeńskie gniazdo płytki. Teraz powinno być możliwe okresowe testowanie układu.

Pozostało jeszcze przylutować diody LED poprzez przelotki wokół cyfr. W ten sposób powstaną dwa paski diod LED, jeden po lewej stronie kontrolera (dla godzin), drugi po prawej (dla minut i sekund).

Na koniec, zakryj wszystkie segmenty i szczeliny odpowiednimi elementami wydrukowanymi w 3D i, o ile nie planujesz zamontować zegara na ścianie, przymocuj podstawki.

Żródło: https://all3dp.com