Wydrukuj w 3D swój własny zegarek na rękę

Wydrukuj w 3D swój własny zegarek na rękę

Kto – wśród nas zegarmistrzów – nie marzył o zrobieniu własnego zegarka do osobistego stylu i stroju? Kiedyś trzeba było posiadać wiele zegarków dla różnych stylów, teraz wystarczy drukarka 3D, aby wydrukować różne modułowe wersje zegarków i zamienić kolory jak chcesz, co pozwala na mnóstwo różnych kombinacji.

Dzięki twórcy Duncanowi Smithowi, który – zainspirowany niemal w pełni wydrukowanym w 3D zegarkiem od Lulzbota – zaprojektował swoją własną drukowaną w 3D wersję.

Czego potrzebujesz

Do zmontowania zegarka potrzebne będą następujące elementy:

Pliki STL dla zegarka można pobrać za darmo na Thingiverse.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj filamentu o wysokiej jakości wykończenia powierzchni i przygotuj ustawienia drukarki na najwyższą rozdzielczość wysokości warstwy, np. 0,06mm. Wypełnienie powinno wynosić nieco pomiędzy 50-100% i zaleca się drukowanie zewnętrznych obudów z podporami. Pozostałe części powinny dać sobie radę bez żadnych podpór i ogólnie rzecz biorąc, druk nie powinien być zbyt skomplikowany. Przy drukowaniu z prędkością 60mm/s powinno to zająć około 3,5 godziny.

Oprócz wydrukowanej w 3D obudowy, będziesz potrzebował lutownicy, małego śrubokręta i:

  • Harley Ronda 3 Hand Quartz Watch Movement HQ763 Overall Height 3.9mm
  • Szkło 1,5 mm grubości
  • Części zegarka Watch Stem Extender
  • Wymienny pasek dla mężczyzn kobiet zegarek, 22mm
  • M2x0,4 mm Rozmiar gwintu, 2,9 mm zainstalowana długość śruby
  • Black-Oxide Alloy Steel, M2x0.4mm gwint, 3mm długości.
  • Farba modelarska

Jak go złożyć

Kiedy już wydrukowałeś pliki STL i zamówiłeś wszystkie części zegara, nadszedł czas na – ostrożne – sklejenie ich razem.

Zanim jednak przystąpisz do montażu, powinieneś przeszlifować i wypolerować wydrukowane części.

Zacznij od usunięcia materiału podporowego, jeśli go użyłeś. Następnie przeszlifuj wydrukowane części używając papieru ściernego o ziarnistości 150-400, aż wszystkie części będą gładkie. Nie martw się, jeśli nie masz maszyny do szlifowania, możesz to zrobić ręcznie. Nasza rada, użyj Bono Putty Repair w przypadku jakichkolwiek wad powierzchniowych powstałych podczas drukowania. Jeśli użyjesz tej masy, po prostu pozwól jej wyschnąć i przeszlifuj ją ponownie, aż będzie ładna i gładka.

Jeśli nie planujesz powlekania zegarka, przejdź dalej i pomiń ten krok.

Jeśli planujesz, zastosować 1-2 warstwy podkładu, a następnie lekko przeszlifować suche zagruntowane części papierem ściernym o ziarnistości 600+. Możesz również użyć lekko wilgotnej szmatki, aby wytrzeć przeszlifowane części i usunąć resztki kurzu.
Następnie nałóż 2-3 warstwy farby. Możesz użyć standardowej farby w sprayu lub aerografu. Pozwól farbie wyschnąć, a następnie uszczelnij ją bezbarwnym lakierem.

Rozgrzej lutownicę i umieść wkładki grzewcze w tylnej części otworów w obudowie zewnętrznej. Używając lutownicy, naciśnij lekko na wkładki, aż zatoną w otworze i skończą równo z powierzchnią.

Następnie przytnij koncowki wskazówek zegarka za pomocą obcinacza.
Używając ściereczki z mikrofibry, podnieś szkło zegarka i umieść w zewnętrznej obudowie, uważając, aby nie dotknąć twarzy rękami. Wciśnij go do gniazda, aż usiądzie płasko. Następnie, ostrożnie umieść wskazówki zegarka w podstawie zegarka.

Nałóż zewnętrzną obudowę na podstawę zegarka, ale pamiętaj, aby przed połączeniem obu części przełożyć przedłużenie koronki przez otwór. Ostrożnie włóż szkiełko ochronne do obudowy zewnętrznej, a gdy podstawa zegarka i obudowa zewnętrzna znajdą się na swoim miejscu, skręć te dwa elementy razem za pomocą śrub M2.

Na koniec załóż opaskę na rękę, dodaj koronę do przedłużenia, ustaw czas i załóż pasek.

Żródło: https://all3dp.com