Czy Twoja drukarka 3D stoi bezczynnie w ten weekend? Chcesz znaleźć zabawny projekt, aby pokazać przyjaciołom i rodzinie do czego ta technologia jest zdolna? Jaki jest lepszy sposób na wykorzystanie tego dnia niż w pełni wydrukowany w 3D pokaz mechanicznego światła laserowego.
Dzisiejszy projekt to Mechanical Laser Show, spektakularny pokaz funkcjonalności drukowanych w 3D mechanizmów zębatych i projektowania 3D. Stworzony przez programistę Evana Stanforda, jego celem było wykorzystanie lasera do wyświetlania obrazu Persistence Of Vision (POV). Nie chciał on jednak używać żadnych silników elektrycznych ani serwomechanizmów, decydując się na stworzenie urządzenia napędzanego ręcznie z wykorzystaniem części drukowanych w całości w 3D.
Rezultatem jest imponujący wyczyn inżynierii mechanicznej, który można dość łatwo odtworzyć w domu. Projekt wykorzystuje mechanizm zębaty i zaprojektowane na zamówienie krzywki, które są używane do wyświetlania obrazu laserowego. W swoich wizualnych przykładach Stanford tworzy zasilane laserem gwiazdy, serca, a nawet logo Batmana na ścianie.
DIY Mechaniczny pokaz laserowy: Czego potrzebujesz?
Chcesz zbudować swój własny mechaniczny pokaz laserowy? Oto, czego potrzebujesz, aby zrealizować ten projekt:
- Drukarka 3D
- Pliki STL
- Wskaźnik laserowy
- Gumowa taśma
DIY Mechaniczny pokaz laserowy: Składanie wszystkiego w całość
Po pierwsze, musisz wydrukować w 3D poszczególne części, z których wszystkie są dostępne na Thingiverse. Samo urządzenie składa się z dziewięciu elementów: przedniej i tylnej płyty, koła zębatego, korby, śruby, dwóch osi i dwóch krzywek, które są wymienne w zależności od obrazu, który chcemy wyświetlić.
Gumka służy do zabezpieczenia wskaźnika laserowego na wydrukowanym w 3D urządzeniu. Stanford udostępnia na Thingiverse kilka różnych projektów krzywek do druku 3D.
Stanford opisuje podstawy działania urządzenia na stronie projektu na Hackaday:
„Kiedy obracasz korbą wejściową, krzywki obracają się w stosunku 5:1. Za każdym razem, gdy krzywki się obracają, laser raz śledzi ścieżkę. Użycie 2 krzywek pozwala laserowi poruszać się z 2 stopniami swobody. W zasadzie jedna działa w osi X, a druga w osi Y.”
Aby zaprojektować własne projekcje obrazu, Stanford opracował program Go (dostępny przez GitHub), który przyjmuje ścieżkę docelową jako dane wejściowe i wyprowadza dwa profile krzywki. Ta ścieżka docelowa wykorzystuje serię punktów, do których laser będzie podróżował kolejno. Twórca oprogramowania udostępnia również instrukcje zapewniające, że zmienne mechaniczne lub zoptymalizowane do prawidłowego wyświetlania pokazu laserowego.
Jeśli chcesz wziąć udział w tym projekcie, możesz znaleźć więcej informacji na stronie projektu Hackaday.
Żródło: https://all3dp.com