Uczniowie technikum im. Henryka Sienkiewicza w Polsce uczyli się o historii i druku 3D podczas odtwarzania wraku niemieckiego okrętu artyleryjskiego.
Nauczyciele regularnie znajdują nowe sposoby na włączenie druku 3D do programu nauczania. Wielu z nich odkrywa jednak, że technologia ta jest nie tylko świetna do nauczania umiejętności projektowania, ale może również pomóc w uświadomieniu sobie lokalnej historii.
Na przykład, uczniowie technikum im. Henryka Sienkiewicza w Polsce dowiedzieli się ostatnio o niemieckim okręcie wojennym typu MFP z okresu II wojny światowej, który spoczywa na dnie Morza Bałtyckiego.
Nauczyciel Jacek Kawałek został poproszony przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu o odtworzenie okrętu za pomocą druku 3D. W trakcie pracy uczniowie dowiedzieli się, że statek przewoził wojsko, czołgi i wsparcie artyleryjskie. Ponadto dowiedzieli się, że łódź została zatopiona podczas oblężenia Kołobrzegu przez wojska polskie pod koniec II wojny światowej.
Uczniowie połączyli nowoczesną technologię z wiedzą historyczną, aby odtworzyć łódź. Spędzili większość roku szkolnego pracując nad tym projektem, używając wielonarzędziowej drukarki 3D ZMorph do zbudowania dwóch modeli.
Efektem końcowym jest wydrukowany w 3D model wraku statku oraz szczegółowa makieta oryginalnego statku. Kawalek stworzył film dokumentujący projekt:
Nauka umiejętności projektowania z wykorzystaniem druku 3D i historii
Aby wydrukować statek w 3D, studenci najpierw otrzymali od muzeum skan 3D. Dzięki temu byli w stanie podzielić druk na 25 możliwych do wykonania części.
Do druku wybrali filament PLA imitujący piasek i stworzyli podstawę dla wraku statku. Następnie stworzyli pomniejszoną wersję tego, jak statek wygląda teraz.
Części zostały pomalowane na szaro, aby wyraźnie pokazać wrak statku leżący wśród piasku. Aby jednak wrak wyglądał jak najbardziej realistycznie, wykorzystano również prawdziwy piasek. Oprócz tego, dodali wydrukowaną w 3D tabliczkę z detalami wraku.
Następnie przyszła kolej na drugą część projektu, czyli stworzenie makiety statku. Kawałek i jego studenci przeszli do modelowania 3D i drukowania makiety oryginalnego statku. Skalowali wszystko i drukowali nawet najbardziej skomplikowane szczegóły.
Realizacja tego projektu zajęła około siedmiu miesięcy, ale oba modele wyglądają fantastycznie. Zostały one teraz zaprezentowane w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i można je podziwiać na wystawie.
Imponujące jest to, że pomimo ograniczeń czasowych, jako że studenci wkrótce kończą naukę, ukończyli modele na czas i kontynuują pracę nad projektami druku 3D podczas wakacji. Najwyraźniej połączenie nauki z praktycznym drukiem 3D ma duży wpływ na uczniów.
Natomiast w Polsce szacuje się, że w ramach programu Laboratoria Przyszłości szkoły ponadpodstawowe będą mogły do końca 2022 roku zakupić drukarki 3d, skanery 3d oraz filamenty
Żródło: https://all3dp.com