W związku z holenderską prezydencją w UE, budynek Europe Building otrzymał przyciągającą wzrok fasadę, z wydrukowanych w 3D paneli z bioplastiku (oczywiście w pełni nadających się do recyklingu).
1 stycznia 2016 r. Holandia oficjalnie przejęła na sześć miesięcy prezydencję w UE. Z tej okazji holenderski rząd zlecił wykonanie drukowanej w 3D fasady wejścia do modułowego Budynku Europe w Amsterdamie.
Europe został wyposażony w sprzęt do spotkań ministerstw i konferencji prasowych i był otwarty tylko na czas trwania prezydencji. Zakładano, iż w ciągu sześciu miesięcy przez jego drzwi przewinie się około 17 500 uczestników, którzy wezmą udział w co najmniej 135 spotkaniach. Po zakończeniu prezydencji w lipcu 2016 roku, planowano zdemontowanie budynku.
Na lokalizację siedziby prezydencji wybrano historyczne Narodowe Muzeum Morskie oraz pobliską stocznię marynarki wojennej. Heijmans i DUS Architects wspólnie zaprojektowali i zbudowali odpowiednie wejście, które zawiera wydrukowane w 3D panele w kształcie żagli, nawiązujące do historycznych żaglowców, które kiedyś były budowane w tym rejonie.
Motyw żagla otwierał również przestrzeń dla nisz, w których znajdowały się ławki wydrukowane w technologii 3D w kolorze niebieskim. Wydrukowane wzory przechodziły od dużych do małych, od okrągłych do kwadratowych i przedstawiały różnorodność i wspólnotę krajów UE. W nocy żagle były stopniowo podświetlane pulsującym światłem.
“Wspaniale jest widzieć, jak przechodnie siadają na fasadzie. To naprawdę staje się miejscem publicznym, w którym można się zatrzymać” – powiedział Martijn van Wijk, architekt z pracowni DUS Architects.
Budynek Europe przyjazny dla środowiska
Wreszcie, co nie mniej ważne, budynek stanowił obiekt przyjazny dla środowiska. Bioplastikowe panele drukowane w 3D można było nie tylko w pełni poddać recyklingowi po demontażu budynku, ale także zainstalowano na dachu panele słoneczne i krany z wodą wewnątrz budynku, aby zniechęcić do używania butelek z wodą.
Budowa Europe Building była ogromnym projektem opartym na współpracy, wymagającym zaangażowania firm Neptunus i DUS, a także Actual, TenTech, Philips i Heijmans. Firma DUS wykorzystała do tego projektu drukarkę 3D XXL FDM (Fused Deposition Modeling) o pseudonimie “KamerMaker” (czyli twórca pomieszczeń), która może wydrukować imponujące obiekty o wymiarach 2 x 2 x 3,5 m. W sumie cała konstrukcja miała wymiary 20 x 35 metrów.
Co ciekawe, Europe Building to pierwszy komercyjny spin-off będący efektem współpracy przy 3D Print Canal House, inicjatywy architektów z DUS i partnerów.
Żródło: https://all3dp.com