Wydrukowane w 3D modele psich czaszek, jako pomoc edukacyjna podczas zajęć z dziećmi

Wydrukowane w 3D modele psich czaszek, jako pomoc edukacyjna podczas zajęć z dziećmi

Digital Scholars Hub Biblioteki University of Queensland oraz School of Veterinary Science współpracowały przy tworzeniu drukowanych w 3D modeli psich czaszek. Wydruki zostały wykorzystane do wytłumaczenia dzieciom, jak bardzo cierpią popularne rasy psów z krótkimi nosami.

Szczeniakom ras takich jak buldog francuski, Boston terrier i mops, często można przypisać brachycefalię, która utrudnia im dyszenie, oddychanie lub ćwiczenia.

„Ta cecha została wyselekcjonowana przez ludzi, aby psy wyglądały słodko i bardziej płasko jak my, ale może to prowadzić do znacznego cierpienia lub inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, aby pomóc psom oddychać. Dysponując modelami 3D, jesteśmy w stanie pokazać, jak problematyczna jest ta przypadłość i w prosty sposób wytłumaczyć dzieciom w szkole tak skomplikowane pojęcia jak to” – wyjaśnia weterynarz UQ i profesor nadzwyczajny Rachel Allavena.

Dodaje ona, że modele pomagają również wyjaśnić, dlaczego ludzie powinni adoptować psa, a nie kupować go w sklepie. Wydrukowane w 3D modele zostały wystawione na Światowym Festiwalu Nauki.

Tworzenie trójwymiarowych modeli psów

Nick Wiggins, z University of Queensland Digital Scholars Hub, stworzył te modele i wyjaśnia, że pracuje również nad wieloma innymi podobnymi projektami w takich dziedzinach jak historia, zoologia, archeologia i paleontologia.

Aby stworzyć trójwymiarowe wydruki psów, Wiggins wykorzystał tomografię komputerową psa. Przekształcił te dane w model, używając oprogramowania open-source do obrazowania. Następnie, wydrukował model 3D przy użyciu niskiej klasy drukarki 3D i biodegradowalnego plastiku.

Dodaje, że dzięki temu procesowi można szybko i tanio zbudować coś, co pozwoli dotrzeć z nauką „do zupełnie nowej publiczności”.

Allavena wyjaśnia, że druk 3D jest wykorzystywany nie tylko do edukacji, ale również do leczenia zwierząt. Dodaje: „Znam przypadek psa, któremu usunięto większość czaszki z powodu nowotworu, a następnie wszczepiono mu wykonaną na zamówienie płytkę tytanową wydrukowaną w technologii 3-D. A chirurdzy tworzą unikalne trójwymiarowe modele kości dla zwierząt wymagających operacji, aby zaplanować i przećwiczyć zabieg przed jego przeprowadzeniem.”

Chcesz przeczytać więcej o tym, jak druk 3D pomógł uratować życie zwierząt w potrzebie? Sprawdź te historie.

Żródło: https://all3dp.com