Wydrukowana w 3D replika bolidu Mclaren F1 Ayrtona Senny z 1993 r.

Wydrukowana w 3D replika bolidu Mclaren F1 Ayrtona Senny z 1993 r.

Oddając hołd legendzie wyścigów F1, Ayrtonowi Sennie, ta wydrukowana w 3D replika jego bolidu Mclaren F1 jest modelem który powstał z pasji.

Ayrton Senna, jeden z najbardziej wpływowych i utalentowanych kierowców Formuły 1, zmarł 27 lat temu, 1 maja 1994 r., ale jeden z fanów stale utrzymuje o nim pamięć.

Producent samochodów i specjalista od kompozytów Brett Turnage, był entuzjastą motoryzacji przez całe życie, dorastając w pobliżu historycznego toru Riverside International Raceway w Riverside w Kalifornii. Mówi, że z dzieciństwa pamięta „odgłosy silników wypełniające powietrze”.

Po szybkiej lekcji druku 3D, Turnage zdał sobie sprawę, że może modelować i drukować w 3D swoje własne samochody RC Formuły 1. Następnie wypuścił swój pierwszy unikalny projekt: RS01 Chassis dla modelu OpenR/C F1.

Turnage wypuścił teraz swój drugi projekt, bazujący na podwoziu RS01 i odtworzył model Mclaren MP4/8 Ayrtona Senny z 1993 roku – prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych samochodów w historii F1.

Więcej o modelu Mclaren MP4/8 Ayrtona Senny z 1993 r.

Bardzo szczegółowa karoseria jest wierna oryginałowi, a nawet zawiera uaktualnione części zawieszenia RS01, felgi i opony, które można wydrukować w 3D.

Podwozie wykorzystuje elementy (tylny wał z włókna węglowego, mechanizm różnicowy, przednie wsporniki, mocowania silnika) z samochodu wyścigowego Tamiya F1 RC, który jest łatwo dostępny.

Co imponujące, samochód może używać zarówno opon piankowych, drukowanych w 3D, jak i gumowych na felgach drukowanych w 3D lub oryginalnych plastikowych.

W swoim dążeniu do dokładności, Turnage opisał zmianę swojego obecnego oprogramowania na Simplify3D. Powiedział:

„Natychmiast zauważyłem różnicę w sposobie w jaki moja maszyna poruszała się po ścieżkach podczas budowania warstw. Moja maszyna nie poruszała się już bezmyślnie, było prawie tak, jakby się zastanawiała – jakby miała oczy i widziała, co robi. Nie przyspieszała przez sekcje detali, ale zwalniała i przechodziła przez nie ostrożnie. Plamy, które wcześniej pokrywały moje wydruki zniknęły dzięki inteligentnym retrakcjom.”

Turnage zmodyfikował ustawienia retrakcji w Simplify3D i był w stanie poprawić jakość swoich wydruków. Następnie wydrukował wszystkie 54 części do swojego samochodu RC z mechaniczną dokładnością.

Jeśli masz ochotę stworzyć swój własny model Mclarena MP4/8 z 1993 roku, szczegóły projektu Turnage’a można znaleźć na Thingiverse, Pinshape i w innych miejscach. Turnage dodaje: „Uwielbiałem tworzyć ten samochód i mam nadzieję, że inni będą czerpać z drukowania i budowania go taką samą przyjemność jak ja”.

Żródło: https://all3dp.com