Wydruki z PLA nie trzymają się platformy: 6 prostych rozwiązań

Wydruki z PLA nie trzymają się platformy: 6 prostych rozwiązań

Problem

Jeśli wiesz cokolwiek o druku 3D, to zapewne znasz PLA, najpopularniejszy filament do druku 3D. PLA jest znany z łatwości użycia, ale czasami, pewne problemy z drukiem mogą sprawić, że osiągnięcie wspaniałych wydruków stanie się trudnością.

Wyzwania związane z pierwszą warstwą, mogą być szczególnie uciążliwe, ponieważ dobra pierwsza warstwa jest kluczem do udanego wydruku. Aby kolejne warstwy mogły być prawidłowo wydrukowane, pierwsza warstwa musi przylegać do platformy drukarki.

Ten powszechny problem może być irytujący, ale jest również łatwy do rozwiązania. W tym artykule omówimy kilka różnych sposobów na to, aby pierwsza warstwa PLA przykleiła się do patformy. Rozwiązania te nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla PLA, więc możesz je stosować także z innymi filamentami.

Rozwiązanie #1: Wypoziomuj stół

Jak w przypadku większości problemów z drukiem 3D, poziomowanie stołu powinno być Twoim pierwszym krokiem. Poziomowanie stołu to proces, w którym dostosowujesz punkty na swojej powierzchni tak, aby były płaskie i równe. Niewypoziomowany stołu może powodować przyklejanie się filamentu w jednym obszarze, a w innych nie.

Istnieją dwa główne sposoby poziomowania: ręczne i automatyczne . Ręczne poziomowanie polega na użyciu narzędzi regulacji (zazwyczaj pokręteł), aby upewnić się, że powierzchnia stołu jest równa i wypoziomowana. Aby ręcznie wypoziomować stół, ustaw dyszę w pozycji wyjściowej i użyj pokręteł poziomowania, aby upewnić się, że dysza znajduje się na tej samej wysokości nad stołem w każdym punkcie.

Z kolei automatyczne poziomowanie obejmuje czujnik lub pewnego rodzaju ogranicznik końcowy, który oblicza wartości kompensacji podczas drukowania, aby dysza była równo oddalona od stołu w każdym miejscu. Aby automatycznie wypoziomować stół, wystarczy uruchomić sekwencję poziomowania stołu. Jeśli używasz czujnika automatycznego poziomowania stołu, upewnij się, że ustawiłeś prawidłowy Z-offset, który omówimy w następnym rozdziale.

Rozwiązanie #2: Zmień Z- Offset

Nawet jeśli masz wypoziomowany stół lub zestaw wartości kompensacji z czujnika automatycznego poziomowania stołu, zły Z-offset może powodować słabą przyczepność stołu. Jeśli termin ten nie jest Ci znany, Z-offset to odległość między dyszą a pozycją wyjściową osi Z. Zły Z-offset spowoduje, że dysza będzie albo zbyt daleko nad stołem albo zbyt nisko, co negatywnie wpłynie na sposób wytłaczania PLA i potencjalnie uszkodzi stół.

Rozwiązanie #3: Wyczyść stół

Brudny stół może powodować słabe przyleganie pierwszej warstwy, ponieważ substancje na stole mogą sprawić, że powierzchnia będzie nierówna. Choć może to nie być wizualnie oczywiste, często, kurz, brud, i inne mogą pozostać na stole do drukowania. Jeśli używasz kleju lub taśmy malarskiej, pozostałości po nich mogą powodować problem.

Czyszczenie stołu jest łatwe i wymaga jedynie użycia wilgotnej szmatki do wytarcia stołu. Upewnij się tylko, że powierzchnia jest sucha, ponieważ woda może również ograniczyć przyczepność. Jeśli to nie pomaga, możesz spróbować użyć acetonu lub bezzapachowego IPA w stężeniu ponad 70%.

Rozwiązanie #4: Użyj środka adhezyjnego

Jeśli jeszcze tego nie robisz, możesz spróbować użyć środka adhezyjnego na swojej platformie, aby zwiększyć przyczepność stołu. Kleje mogą mieć kluczowe znaczenie w układaniu dobrej pierwszej warstwy.

Istnieje wiele opcji zwiększających adhezję wydruków, od arkuszy, które pokrywają dużą część powierzchni platformy roboczej, takich jak Kapton, taśma malarska lub klej.

Podczas nakładania kleju, pamiętaj, aby użyć tylko cienkiej warstwy, pamiętaj, że więcej nie znaczy lepiej; zbyt dużo kleju może pogorszyć problemy, jeśli resztki pozostaną na stole po wydruku.

Rozwiązanie #5: Dostosuj ustawienia slicera

Po rozwiązaniu problemów mechanicznych, następną rzeczą jaką powinieneś sprawdzić są ustawienia slicera. Kilka różnych ustawień silcera może mieć wpływ na przyczepność pierwszej warstwy: temperatura stołu, prędkość drukowania pierwszej warstwy i czynniki wspomagające przyleganie, takie jak brim lub raft.

Podczas dostosowywania ustawień slicera, staraj się nie zmieniać więcej niż jednego ustawienia na raz, w przeciwnym razie trudno będzie zidentyfikować, które ustawienie spowodowało problem.

Temperatura stołu

Temperatura może mieć zasadnicze znaczenie dla dobrej przyczepności, więc najpierw spróbuj podnieść temperaturę stołu w krokach co 5°C. W przypadku PLA, zacznij od 55 °C, a w razie potrzeby zwiększaj temperaturę stopniowo do 70 °C. Upewnij się jednak, że temperatura stołu nie jest zbyt wysoka, ponieważ może to spowodować trudności z odklejeniem wydruku.

Jeśli po ustawieniu temperatury stołu na 70 °C, nie widać lepszych rezultatów, rozwiązania problemu należy szukać prawdopodobnie w innych ustawieniach.

Prędkość druku

Kolejnym ustawieniem, które należy zmienić, jest prędkość drukowania. Ustawienie prędkości bazowej nie jest ważne dla przylegania pierwszej warstwy, więc skup się na ustawieniu prędkości druku pierwszej lub początkowej warstwy. Na początek ustaw prędkość pierwszej warstwy na 25 mm/s, a w razie potrzeby zmniejszaj ją w odstępach co 5 mm/s.

Brim&Raft

Innym ustawieniem, które można zmienić, aby poprawić pierwszą warstwę, jest tzw. asystent przylegania, taki jak brim lub raft. W niektórych ustawieniach slicera, domyślnie używany jest skirt, co jest pomocne w wykrywaniu problemów przed rozpoczęciem drukowania. Skirt nie wspomaga jednak przylegania podczas samego drukowania; lepszym wyborem będzie brim lub raft.

Brim to obwódka, która okala i mocuje się do wydruku, a raft to cała konstrukcja bazowa, która jest drukowana przed i tuż pod wydrukiem. Raft zużywa dość dużo materiału, zwłaszcza jeśli wydruk jest duży. Z tego powodu zalecamy rozpoczęcie od brimu, a następnie wypróbowanie raftu, jeśli to nie zadziała.

Rozwiązanie #6: Wymień platformę

W ostateczności możesz chcieć wymienić swoją platformę. Niektóre platformy, szczególnie te tańsze, ulegają awarii, ponieważ z czasem mogą się wypaczać i mieć trwałe wygięcia w pewnych obszarach. Wypaczone lub uszkodzone stoły są trudne do wypoziomowania, więc przyczepność może być problemem; zamontowanie nowej platformyj wykonanej z materiału najwyższej jakości może pomóc w uzyskaniu dobrej przyczepności.

Istnieje wiele opcji dotyczących materiału, z którego wykonana jest platforma. Na przykład, płyty ze stali (jak stalowe arkusze Prusa sprint), szkła, polipropylenu i wielu innych materiałów. W przypadku szkła, masz do wyboru wiele różnych typów, w tym szkło borokrzemianowe (Creality Glass), a nawet szkło ceramiczne (NeoCeram).

Oprócz zastosowanego materiału, można również nabyć platformę o specjalnych właściwościach lub możliwościach.

Nie ma jednego najlepszego typu platformy, ponieważ każda jest dobra do innych rzeczy. Jednak dla PLA, hartowane szkło i gładkie płyty ze stali sprężynowej są wspaniałymi opcjami o dobrej wydajności.

Źródło: https://all3dp.com