Challenge 1 wydruk na 1 dzień, ciągle trwa. Jak na razie jest dobrze i świąteczne ozdoby w dosyć sporych ilościach zgrabnie schodziły ze stołów roboczych drukarek 3D. Mamy za sobą, zajączki, króliczki, stojaczki na jajka i pisanki w przeróżnych odsłonach. Dzisiaj mam kontynuację tematyki z nieco nietypowymi filamentami Fiberlogy.
Pierwszy obiekt zalicza się bardziej do kategorii rapid tooling, czyli szybkiego wytwarzania narzędzi. Model jest dostępny pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:761751. To klasyczny wyciskacz do ciasta, oczywiście w kształcie i wzorze jaja wielkanocnego. Do sclera wrzuciłem od razu 3 sztuki, zaś do drukarki załadowałem materiał PLA Mineral. Wprawdzie jest to materiał, który zgodnie z założeniem producenta, ma imitować odlew gipsowy, jednak jakoś tak po prostu mi przypasował do tej foremki.
Parametry wydruku na Snapmaker A250
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 220°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,24 mm
Wypełnienie: same obrysy
Prędkość druku: 20/40 mm/s
Adhezja: tylko Skirt
Ponieważ zależało mi na czasie próbowałem przyspieszyć wydruk. Tutaj jednak za bardzo mnie poniosła wyobraźnia bo zwiększyłem prędkość wydruku do 200% wpływając znacząco na jego jakość. Jednocześnie podniosłem temperaturę do 220°C. Foremka do ciasta udała się, zgodnie z projektem i oczekiwaniami. Jednak prędkość wydruku 80 mm/s ma swoje konsekwencje, co przekłada się na precyzję rozkładania warstw.
Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że jest to jedynie wyciskarka do ciasta to można uznać wydruk za udany.
Kolejny model wielkanocny jaki wydrukowałem to różowa, plecionkowa, ażurowa pisanka. Stl tego projektu można znaleźć pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:5920477/files. To bardzo podobna pisanka do tej drukowanej na czerwonym ABS. Tym razem jednak zaangażowałem do pracy filament Fibersatin od Fiberlogy. Do tego modelu Fibersatin sprawdził się idealnie i wydrukowany obiekt znalazł już kilku zainteresowanych nowych posiadaczy.
Wspomniany materiał jest przeznaczony głównie do modeli dekoracyjnych, hobbystycznych lub wszelkiego rodzaju zabawek, pudełek, czy nawet biżuterii. Zaletą Fibersatin jest jest to, że poprzez rozpraszanie światła ukrywa widoczność drukowanych warstw. Dzięki temu stanowi bardzo dobrą alternatywę dla materiałów typu silk, w projektach gdzie widoczność nakładania warstw ma duże znaczenie. Filament rozprasza światło, dzięki czemu daje połysk i sprawia wrażenie, że produkt nie jest wykonany na drukarce 3D.
Parametry wydruku na Zortrax M200
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 220°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,14 mm
Wypełnienie: same obrysy
Prędkość druku: 20/40 mm/s
Adhezja: Raft
Przy takich parametrach wydruk sporządzał się 11 godzin.
Podczas wydruków nie wystąpiły żadne problemy. Obiekt drukowany był bez jakichkolwiek podpór i raft doskonale przytrzymał drukowaną konstrukcję.
Różowy Fibersatin sprawił, że wydruk wygląda trochę jakby był zrobiony ze “sztywnej wełny”, co przy założeniu, że jest to pisanka nadaje jej wyjątkową stylizację.
Trzecim wydrukiem wielkanocnym był uchwyt na jajko niespodziankę, dostępny pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:2179767. W tym modelu projektant zostawił nam jedynie pliki pdf i svg. Obiekty ewidentnie przeznaczone do wycinania laserem. Jednak w opisie modelu można odnaleźć numer things do projektu z stl.
Ja postanowiłem wysilić się i samodzielnie pozyskać stl do druku. Wystarczyło zaimportować svg do programu projektowego i nadać mu wysokość. Wytworzony solid mogłem dowolnie zmodyfikować i zapisać jako stl.
Do wytworzenia obiektu użyłem filamentu EASY PLA o kolorze “Old gold”. Ponieważ zależało mi na czasie używam wysokiej warstwy i minimalnego wypełnienia.
Parametry wydruku na Snapmaker A250
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 215°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,29 mm
Wypełnienie: 5%
Prędkość druku: 20/40 mm/s
Adhezja: tylko Skirt
Czas wykonania obiektu przy powyższych parametrach to 2,5 godziny.
Obiekt wydrukował się idealnie. Kolor “Old gold” ma bardzo ciekawy połysk i na modelu drukowanym płasko wygląda imponująco, mimo użytej warstwy 0,29 mm.
Moje wymiarowanie z pliku svg i mierzenie odległości wnęki również poszło zgodnie z planem. Obiekt stoi w pionie prawidłowo i mieści idealnie dopasowaną do niego jajko niespodziankę.
Aż dziw, że nie pokusiłem się o wydruk całego koszyczka na święconkę:)
Po świętach wracamy z kolejną porcją wydruków sporządzonych na filamentach Fiberlogy.
Autor: Łukasz Niedźwiadek