W tym tygodniu zająłem się zleceniem wytworzenia elementów dekorujących akwarium. Jakiś czas temu drukowaliśmy w firmie model drewienka z Tarfuse® Pet -g. Tym razem dostałem zlecenie na wytworzenie konkretnych sztucznych roślinek do akwarium. Modele znajdziemy w poniższych linkach:
W pierwszej kolejności postanowiłem zacząć od mniej skomplikowanego modelu. Projektant umieścił plik STL połączonej podstawki razem z łodygą i liśćmi. Po wydruku model należy złożyć całość. Chciałem sprawdzić, z racji barwnej kolorystyki, jak te modele będą drukować się na Tarfuse® PLA Simply.
Tym razem skorzystałem z drukarki Zmorph VX.
To znany i sprawdzony sprzęt, który nawet doczekał się już swojego następcy. Przy okazji chciałem sprawdzić jak radzi sobie z filamentami Tarfuse® od Grupy Azoty.
W Zmoprh VX mam zamontowana dyszę 0,3 mm na single extruder. Warto w tym miejscu wspomnieć, że drukarki Zmorph mają wymienne głowice. Możemy zamontować opcję Dual extruder i sporządzać modele dwukolorowe z opcją mieszania kolorów. Dodatkowo drukarka posiada moduły CNC i laseru.
Wracając jednak do druku 3D, temperatura topnienia ustawiłem z „preset-u” PLA Zmorph, czyli 210 stopni na dyszy i stół na 50. Wysokość warstwy 0,16 mm i wypełnienie na 25%. Przy takich parametrach mała roślina drukowała się około godziny, zaś jej duża wersja niespełna 5 godzin.
Warto było czekać. Roślinki wyglądają bardzo dobrze, szczególnie biorąc pod uwagę kolorystykę Tarfuse® PLA Simply.
Niestety w projekcie jest błąd wymiarowy. Łodyga rośliny nie pasuje do podstawki. Otwór jest za duży przez co cała konstrukcja się przechyla. W przypadku skalowania drugiego wydruku różnica dodatkowo się powiększa. Nie chcąc używać kleju błyskawicznego, do wypełnienia różnicy postanowiłem posłużyć się długopisem 3D.
Przy załadunku tego samego filamentu wypełniłem szczeliny i stabilność roślinki została znacząco poprawiona. Takie wypełnienie pozostawia pewne ślady, jednak przy założeniu, że użytkownik wkopie podstawkę w piach lub kamienie takie rozwiązanie powinno być akceptowalne.
Kolejnym modelem jest lilia wodna. Ten model, z racji skomplikowanych kształtów jest o wiele bardziej wymagający w druku. Przede wszystkim będzie potrzebne zastosowanie podpór. Program, którego używamy do przygotowania g-codów na Zmoprph to Voxelizer. Ten slicer posiada możliwość wygenerowania supportu typu „tree”. Chciałem sprawdzić jak z takim podporami poradzi sobie Tarfuse® PLA Simply. Parametry druku zastosowałem dokładnie takie jak w przypadku roślinki.
Pierwszym wydruk lilii to moja pomyłka kolorystyczna. Projektant umieścił model do złożenia/sklejenia w kilku częściach i wariantach. Ja pomyliłem kolory i całą lilię wydrukowałem na zielono. Warto zauważyć, że supoprt praktycznie zdejmujemy opuszkami palców i zdecydowanie ułatwia to cały postprocessnig. To samo tyczy się przestrzeni pomiędzy liśćmi. Wystarczy użyć wykałaczki i trącić delikatnie podporę.
Jedynym minusem takiego rozwiązania są ślady widoczne w miejscu wyłamania.
Kolejny wydruk posiada już poprawną kolorystykę. Biała lilia, żółty środek i zielony liść. Pojedyncze elementy kleiłem temperaturą z długopisu 3D.
Wprawdzie nie mam w domu akwarium, ale postanowiłem sprawdzić co się stanie przy kontakcie z wodą.
Trzecim modelem jaki postanowiłem dodatkowo sporządzić to figurka łodzi podwodnej: https://www.thingiverse.com/thing:4830323. Model ma być zanurzany w akwarium i przytrzymywany łańcuszkiem tak by jego zanurzenie było na odpowiedniej wysokości.
Figurkę sporządziłem również na drukarce Zmorph VX i na Tarfuse® PLA Simply. Parametry dokładnie takie same jak w poprzednich wydrukach i tym razem również zastosowałem support typu „tree”.
Wydruk wyszedł dobrze, zaś podpory usuwa się naprawdę przyjemnie. Cała konstrukcja nie chce się idealnie spasować, ale za to model fajnie utrzymuje się na powierzchni odpowiednio obciążony łańcuszkiem.
Poniżej jeszcze zdjęcia całości wydruków w pełnym zanurzeniu:)