Bądź na bieżąco z najnowszymi drukarkami 3D do profesjonalnego i przemysłowego wytwarzania addytywnego dzięki naszemu stale aktualizowanemu przewodnikowi po wprowadzanych na rynek produktach.
Jak dotąd w 2024 roku widzieliśmy nowe modele drukarek obejmujące niemal każdą technologię, od wielkoskalowych przemysłowych drukarek FDM (BigRep, Landr, Roboze, Massivit) po kilka platform do spawania proszków metali przy użyciu wielu laserów (Eplus3D, Farsoon, EOS) oraz urządzenia, które wskazują nowy kierunek rozwoju firm Prusa Research, Formlabs i UltiMaker.
Gdy branża szykuje się do największych targów Formnext we Frankfurcie w Niemczech, w dniach 19–22 listopada, z pewnością będzie więcej premier produktów. Podobnie jak All3DP relacjonowało najlepsze wydarzenia Rapid + TCT w czerwcu, my będziemy na miejscu, aby przekazać Ci najnowsze informacje bezpośrednio z targów.
W tym aktualizowanym co miesiąc artykule omawiamy najlepsze nowe drukarki 3D dla prosumentów, profesjonalistów i przemysłu, które pojawiają się na rynku.
Gdybyśmy mieli scharakteryzować rok 2024 do tej pory, można by go opisać jako rok mniej niż zwykle premier drukarek 3D, ale większość liderów branży wprowadziła nowe produkty, rozwijając swoją technologię i rozwiązując problemy, takie jak cena i dostępność. Możesz zobaczyć wszystko, co zostało wprowadzone na rynek w zeszłym roku (2023), pod tym linkiem poniżej.
Lithoz Nowy system CeraFab S32 Ceramic DLP
(26 września 2024 r.) Producent drukarek 3D do ceramiki technicznej, austriacka firma Lithoz, ogłosiła nową, znacznie większą maszynę do ceramiki przemysłowej, CeraFab System S320 . Platforma robocza i objętość robocza tej maszyny są pięć razy większe niż popularnej drukarki S65 firmy, przy zachowaniu tych samych wymiarów zewnętrznych.
Objętość robocza S320 wynosząca 245 x 130 x 320 mm jest duża, jeśli chodzi o ceramikę. Oferuje rozdzielczość 60 µm i system projekcyjny 4K, ze szczególnym uwzględnieniem seryjnej produkcji średniej wielkości elementów ceramicznych, takich jak filtry przemysłowe, implanty medyczne, rdzenie odlewnicze i elementy półprzewodnikowe.
CeraFab System S320 nie jest największą drukarką 3D do ceramiki technicznej na rynku. Admatec Admaflex 300, która również wykorzystuje technologię DLP, ma wymiary 260 x 220 x 520 mm, ale nie ma tak dużego wyboru materiałów ceramicznych jak S320.
Dane techniczne
- Technologia: Cyfrowe przetwarzanie światła (DLP)
- Rozdzielczość (XY): 60 µm
- Prędkość budowy: do 150 warstw na godzinę
- Grubość warstwy: 20 – 200 µm
- Objętość robocza: 246 x 130 x 320 mm
- Materiały: Materiały na bazie krzemionki (takie jak LithaCore 450). Tlenek glinu, tlenek glinu wzmocniony cyrkonią, cyrkonia, fosforan trójwapniowy, cyrkonian ołowiu, tytanian, hydroksyapatyt
- Cena: TBD
Lithoz na targach Formnext 2024, stoisko 11.1, C49
Stratasys New Origin Two DLP
(5 września 2024 r.) Producent drukarek 3D i materiałów Stratasys właśnie wprowadził na rynek nową wersję swojej drukarki żywicowej Origin One (DLP), nazwaną (niespodzianka!) Origin Two . Firma twierdzi, że jej celem jest dostarczanie części „jakości formowania wtryskowego” „prosto z drukarki”.
Oczywiście, części z żywicy wymagają utwardzania światłem po wydrukowaniu, ale technologia Origin, którą Stratasys nazywa Programmable PhotoPolymerization (P3), różni się od innych tym, że części prosto z drukarki są niemal tak wytrzymałe, jak części finalne i wymagają jedynie „kilku minut” obróbki końcowej — twierdzi firma.
Do utwardzania firma Stratasys wprowadza również urządzenie Origin Cure, które umożliwia utwardzanie diodami LED o wielu długościach fali w zakresie 360 stopni.
W 2020 r. firma Stratasys przejęła pierwotnego producenta Origin, Origin Inc., i od tego czasu wprowadziła na rynek wersję stomatologiczną Origin o nazwie Origin One Dental (2021).
Zaktualizowana wersja ma nowy projektor 5K DLP (Origin One miał projektor 4K) o rozmiarze piksela 38,5 mikrona. Jeśli masz Origin One, możesz kupić zestaw do aktualizacji, aby zainstalować silnik 5K, a także nowe ramię montażowe o wysokiej precyzji i platformę.
Origin Two Dane techniczne
- Technologia: Cyfrowe przetwarzanie światła (DLP)
- Objętość robocza: 192 x 108 x 370 mm
- Maksymalna prędkość: 20 mm/godz.
- Rozdzielczość/Dokładność: XY: 50 μm (dla zatwierdzonych zastosowań, +/- 100 μm ogólnie); Z: 25 – 200 μm
- Chropowatość powierzchni: do 2µm Ra
- Materiały: żywice o długości fali 385 nanometrów
- Pojemność tacy na żywicę: 2 litry
- Oprogramowanie: Stratasys GrabCAD Print lub opcjonalne rozwiązania innych firm
- Łączność: Łączność Ethernet offline dostępna z Origin Two Local
- Cena: do ustalenia (Origin One sprzedawano za około 90 000 dolarów)
Maszyna FX10 firmy Markforged do łączenia metalu i włókien węglowych w procesie FDM
(27 sierpnia 2024 r.) To nie jest zupełnie nowa drukarka, ale jest to atrakcyjna nowa aktualizacja dla firm poszukujących jednego rozwiązania do ciągłego druku 3D z włókna węglowego i druku 3D z metalu. Zamiast nowej maszyny, możliwość drukowania 3D z nowym metalowym filamentem została dodana do drukarki 3D FX10 do ciągłego druku 3D z włókna węglowego wprowadzonej w listopadzie 2023 r.
Markforged twierdzi, że FX10 został zaprojektowany tak, aby był modułowy i dostosowywał się do innowacji nadchodzących lat, niezależnie od tego, jakie one będą. Podczas premiery FX10 był reklamowany jako „platforma produkcji addytywnej na następną dekadę”. Teraz obecni właściciele FX10 i nowi nabywcy mogą kupić opcjonalny zestaw Metal Kit, aby umożliwić drukowanie 3D metodą wytłaczania metalu.
Zestaw FX10 Metal Kit (19 000 USD) składa się z wymiennego „silnika” drukującego, który obejmuje głowicę drukującą przeznaczoną do metalu, rury doprowadzające materiał, prowadnicę wsteczną i dwa pre-ekstrudery. Wymiana zajmuje około 15 minut.
Metal Kit to jednak nie ten sam system, który znajdziesz w drukarce 3D Metal X firmy, wprowadzonej na rynek w 2019 roku. Podobnie jak FX10 to krok naprzód w stosunku do poprzednich drukarek 3D firmy do druku kompozytowego, Metal Kit umożliwia szybsze drukowanie metalu niż Metal X. Ponadto objętość wydruku FX10 jest większa niż Metal X (375 x 300 x 300 mm w porównaniu z 300 x 220 x 180 mm). Czy rozwiązanie Metal X odchodzi w zapomnienie? Terem powiedział All3DP, że rozwiązanie Metal X ma możliwości, takie jak więcej materiału metalowego, które nie są jeszcze dostępne w FX10, ale ostatecznie widzi, że system zostanie zastąpiony przez FX10.
Dane techniczne i cena
- Technologia: FDM z lub bez włókien ciągłych i włókien metalowych
- Objętość robocza: 375 x 300 x 300 mm
- Zatoki żarników: cztery (ogrzewane)
- Komora grzewcza: Tak do 60ºC
- Materiały (własnościowe): Onyx (nylon wypełniony włóknem węglowym), ciągłe włókno węglowe, stal nierdzewna 316L
- włókno
- Cena: 100 000 USD (opcjonalny zestaw metalowy kosztuje dodatkowe 19 000 USD)
- Oprogramowanie: Eiger, Inspect, Simulate
- Zakres wysokości warstwy (w zależności od materiałów): 125 do 250 mikronów
- Czujniki: kontrola w trakcie procesu, aktywna kalibracja druku, poziomowanie stołu,
- Bezpieczeństwo: uwierzytelnianie dwuskładnikowe, dostęp administratora organizacji, logowanie jednokrotne, pliki wydruku urządzenia wielofunkcyjnego są domyślnie szyfrowane i odporne na manipulacje
Nowy Viio 250 FDM firmy BigRep
(2 lipca 2024 r.) W czerwcu na stoisku BigRep na targach Rapid + TCT zadebiutowała drukarka Viio 250. Ta nowa przemysłowa, komorowa, wielkoformatowa drukarka FDM z podgrzewaną komorą oferuje kilka interesujących nowych funkcji. Posiada ona nowatorską funkcję zapasowego ekstrudera zwaną trybem przekaźnika, która umożliwia przejęcie kontroli przez ekstruder zapasowy w przypadku zatkania lub awarii pierwszego ekstrudera. Nieprzerwany druk jeszcze bardziej wydłuża nowa funkcja automatycznego przełączania szpuli filamentu, która wykrywa zbliżające się przerwy w dostawie materiału i ładuje kolejną z czterech 8-kilogramowych szpul.
Liczba czujników jest również trzykrotnie większa niż w innych maszynach BigRep. Ciągle zbierają one dane drukarki, które są wykorzystywane nie tylko do kontroli jakości drukowanych części, ale także do konserwacji predykcyjnej i zapewnienia optymalnej pracy maszyny.
Viio 250 Dane techniczne i cena
- Technologia: FDM, filament
- Objętość robocza: 1000 x 500 x 500 mm
- Min. wysokość warstwy: 0,2 mm
- Maksymalna prędkość drukowania: 500 mm/s
- Maksymalna temperatura wytłaczarki: 350°C
- Średnice dysz: 0,4, 0,6, 1,0 mm
- Maksymalna temperatura komory: 50ºC
- Maksymalna temperatura podłoża: 120ºC
- Materiały: Otwarte
- Cena: TBD
Nowa maszyna MetalFab 300 Flex LPBF firmy Additive Industries
(25 czerwca 2024 r.) Nowa średniej wielkości maszyna do łączenia laserowego proszkowego metalu (LPBF) firmy Additive Industries oferuje opcjonalne rozszerzenie zakresu roboczego. Firma Additive Industries z siedzibą w Holandii ma nadzieję, że jej niedroga i elastyczna nowa drukarka wystarczy, aby przyciągnąć więcej firm do wdrożenia tej technologii.
Unikalną cechą nowej maszyny MetalFab 300 Flex jest możliwość zwiększenia objętości wydruku. Dostarczana z dużym obszarem roboczym 300 × 300 × 400 mm, klienci mogą kupić licencję, aby rozszerzyć tę pojemność do 420 × 420 × 400 mm na żądanie. Jednak zaczynając od 730 000 USD, MetalFab 300 Flex nie jest nieistotną inwestycją. W rzeczywistości jest około sześć razy droższa niż inne „startowe” maszyny LPBF, takie jak One Click Metal MPrint+ za około 100 000 USD lub Xact Metal XM200G za około 150 000 USD. Te dwie maszyny mają jednak znacznie mniejsze objętości wydruku (około jednej trzeciej MetalFab 300 Flex) i mniejszą moc lasera.
Pod maską MetalFab 300 Flex znajdują się dwa lasery o mocy 500 W z opcją czterech laserów. Lasery te są dostrojone do podstawowej objętości roboczej z elastycznością skanowania większej objętości dzięki pakietowi aktualizacji, który jest miesięczną lub dożywotnią licencją dostępną w celu zwiększenia pola skanowania na żądanie.
MetalFab 300 Flex Dane techniczne i cena
- Technologia: Metal LPBF
- Objętość robocza: 300 x 300 x 400 mm (standard), 420 x 420 x 400 mm (opcjonalnie)
- Lasery: 2 x 500 W Yb-włókno, 4 x 500 W Yb-włókno (opcjonalnie)
- Średnica lasera: 110 mikronów
- Grubość warstwy: 20-120 mikronów
- Dokładność: <0,05 mm
- Cena: 730 000 dolarów
Nowy Spectra M EBM firmy Colibrium Additive
(25 czerwca 2024 r.) Dzięki nowemu, mniejszemu tytanowemu EB-PBF Spectra M firma Colibrium Additive, należąca do GE Aerospace, ma nadzieję przyciągnąć większą liczbę producentów wyrobów medycznych do produkcji addytywnej.
Colibrium Additive wprowadziło na rynek Spectrę M podczas wydarzenia, która jest najnowszym dodatkiem do portfolio drukarek 3D Spectra do topienia wiązką elektronów (EB-PBF) w metalu w odpowiedzi na zainteresowanie producentów dodatków mniejszą objętością wydruku, twierdzi firma. Mniejsza objętość wydruku sprawia, że Spectra M jest atrakcyjną opcją wejścia dla użytkowników dodatków w branży implantów medycznych i ortopedycznych, którzy chcą jeszcze bardziej obniżyć koszt na część i koszty produkcji dodatków, według Colibrium, które jest już jedną z największych marek w technologii EBM. Kiedy amerykański gigant branżowy General Electric przejął samotnego wilka Arcam AB i jego maszyny EBM w 2016 r., zachował nazwę Arcam do kwietnia 2024 r., kiedy GE uruchomiło samodzielny dział produkcji dodatków o nazwie Colibrium Additive.
Zamówienia na model Spectra M można składać już teraz. Pierwsze dostawy spodziewane są na początku pierwszego kwartału 2025 roku.
Specyfikacja techniczna i cena Spectra M
- Technologia: Topienie metali wiązką elektronów (EB-PBF)
- Obszar roboczy: Ø270 x 430 mm.
- Moc wiązki: 4,5 kW
- Materiały: Ti6Al4V klasy 5 i Ti6Al4V klasy 23
- Cena: TBD
Nowy Argo 500 Hyperspeed FDM firmy Roboze
(25 czerwca 2024 r.) Wysokotemperaturowy przemysłowy Argo 500 Hyperspeed FDM firmy Roboze jest nie tylko szybszy, ale zawiera również udoskonalenia w zakresie oprogramowania i sprzętu, dzięki czemu jest znacznie wydajniejszy niż oryginalny Argo 500. Nie tylko jest w nim dużo nowego oprogramowania i oprogramowania sprzętowego, ale także nowy sprzęt i inne elementy objęte zgłoszeniem patentowym. Zastępuje on istniejący Argo 500.
Porównanie edycji Hyperspeed ze starszą wersją ujawnia podwojenie maksymalnej prędkości drukowania z 60 mm/s do 120 mm/s. Przekłada się to na 25% szybszy czas drukowania przy użyciu pojedynczego ekstrudera i do 62% szybszy czas drukowania przy użyciu dwóch ekstruderów. Podobnie jak w przypadku niemal wszystkich drukarek 3D, wysoka prędkość i wysoka rozdzielczość wykluczają się wzajemnie, więc profil drukowania Hyperspeed ma na celu dostarczanie szybszych prototypów. Roboze nadal oferuje swoje profile Ultra Quality, Quality Speed i Productivity na tej nowej maszynie.
Szybsze drukowanie ostatecznie pozwoli zaoszczędzić pieniądze w postaci czasu, ale nowa drukarka Argo 500 Hyperspeed zużywa również o 10% mniej sprężonego powietrza, redukuje ilość marnowanego filamentu (oczyszczonego filamentu) o 37%, a żywotność układu przekładniowego urządzenia szacuje się na 1000 godzin, co stanowi 300% więcej niż w przypadku poprzedniej wersji Argo 500.
Argo 500 Hyperspeed Dane techniczne i cena
- Technologia: Technologia: FDM (filament)
- Objętość robocza: 500 x 500 x 500 mm
- Dokładność: (XY) 10 µm, (Z) 25 µm
- Rozmiary dysz: 0,4, 0,6, 0,8 mm
- Maksymalna prędkość drukowania: 120 mm/s
- Materiały: PEEK, PEKK, włókno węglowe PA, PP, Ultra PLA, Ultem, +
- Cena: TBD
3D Systems Nowy Ext 800 Titan Pellet FDM
(25 czerwca 2024 r.) Ekonomia i szybkość drukowania 3D z materiałów granulowanych przyciągnęły wiele uwagi w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ ramiona robotyczne umożliwiają coraz większe drukarki 3D. Jednak drukowanie 3D z granulatu oferuje szeroki zakres korzyści dla części średniej wielkości, a nawet małych. Nowa Ext 800 Titan Pellet firmy 3D Systems jest nadal duża według standardów wytłaczania polimerów (800 x 600 x 800 mm), ale jest najmniejsza w trzyosobowej rodzinie Titan. Według 3D Systems może pochwalić się 10-krotnie większą wydajnością niż konkurencyjne drukarki wytłaczające, które wykorzystują filament, i do 10 razy niższymi kosztami materiałów. Podobnie jak dwa inne systemy wytłaczania granulatu Titan (1070 Titan Pellet i 1270 Titan Pellet), 800 jest przeznaczony do produkcji przemysłowej z zastosowaniami od wzorów odlewniczych i oprzyrządowania produkcyjnego po protetykę i dobra trwałe.
Drukarkę Ext 800 Titan Pellet można już zamawiać, a dostawa pierwszych egzemplarzy planowana jest na trzeci kwartał 2024 roku.
Ext 800 Titan Dane techniczne i cena
- Technologia: FDM, pellet
- Obszar roboczy: 800 x 600 x 800 mm
- Prędkość drukowania: do 0,5 m/s
- Wydajność wytłaczarki do peletu: 0,45 kg – 13,6 kg na godzinę
- Min. wysokość warstwy: 0,4 mm
- Maksymalna temperatura wytłaczarki: 400°C
- Maksymalna temperatura komory: 80ºC
- Cena: TBD
Nowa cyfrowa anatomia J5 firmy Stratasys PolyJet
(24 czerwca 2024 r.) Wielokolorowe, wielomateriałowe modelowanie anatomiczne stało się bardziej dostępne dzięki nowej J5 Digital Anatomy firmy Stratasys. Firma właśnie wprowadziła na rynek coś, co można opisać jako mniejszą wersję swojej drukarki 3D J850 Digital Anatomy, mając nadzieję na przyciągnięcie większej liczby profesjonalistów z branży medycznej do stosowania druku 3D.
Jeśli J5 Digital Anatomy wygląda znajomo, być może dokładnie tak jak J5 MediJet firmy, istnieje proste wyjaśnienie. Te dwa J5 oferują niemal identyczne możliwości, objętość roboczą i rozdzielczość, ale z kilkoma nowymi funkcjami w wersji „Digital Anatomy”. W rzeczywistości, jeśli masz J5 MediJet, możesz go ulepszyć, aby stał się J5 Digital Anatomy za 60 000 USD. Digital Anatomy oferuje więcej materiałów, na przykład trzeci biokompatybilny materiał o nazwie Digital ABS Plus, drugi materiał przypominający gumę o nazwie ElasticoBlack i cztery materiały specyficzne dla anatomii: TissueMatrix, GelMatrix, BoneMatrix i RadioMatrix zapewniające widoczność pod kątem prześwietlenia rentgenowskiego i tomografii komputerowej. Materiały te można sterylizować promieniami gamma, co również jest nowością.
J5 Digital Anatomy Dane techniczne i cena
- Technologia: PolyJet
- Objętość robocza: 140 x 200 x 190 mm
- Minimalna grubość warstwy: 18 mikronów
- Łączność sieciowa: LAN – TCP/IP
- Oprogramowanie: GrabCAD Print
- Materiały: Własne żywice
- Cena: 135 000 dolarów
TitanSpee3D firmy Spee3D
(8 czerwca 2024 r.) Nowa drukarka 3D do natrysku zimnego metalu TitanSpee3D to w zasadzie istniejąca technologia firmy w większej formie z kilkoma zmianami w sposobie jej działania. Na przykład, aby lepiej uwzględnić wagę dużych części metalowych, to nie głowica osadnicza jest nieruchoma, ale część jest nieruchoma, a dysza natrysku zimnego działa wokół niej na ramieniu robota.
Większość nowej technologii zastosowanej w drukarce Titan dotyczy oprogramowania i systemów sterowania, które umożliwiają planowanie i korygowanie różnych etapów produkcji części w trakcie jej drukowania.
Wymagania fizyczne i technologiczne masowej produkcji addytywnej metali różnią się nie tylko od wymagań produkcji na małą skalę, takiej jak drukowanie strumieniowe spoiwem metalowym lub spajanie laserowe proszków metali, ale także materiały, procesy, przepływ pracy oraz rynek są zupełnie wyjątkowe. Tak twierdzi współzałożyciel i dyrektor techniczny firmy Steven Camilleri, który spotkał się z All3DP w ekskluzywnej sesji pytań i odpowiedzi na temat nowej maszyny.
TitanSPEE3D będzie dostępny dla ograniczonej liczby klientów beta w 2024 r., a premiera komercyjna planowana jest na 2025 r.
Dane techniczne TitanSpee3D
- Technologia: Zimne natryskiwanie
- Obszar roboczy: Ø2400 x 1000 mm
- Materiały: aluminium, brąz aluminiowy, stal nierdzewna i inne
DMG Mori LaserTec 30 SLM LPBF
(11 czerwca 2024 r.) Nowa platforma do łączenia metali metodą laserowego łączenia proszkowego (LPBF) firmy DMG Mori, LaserTec 30 SLM 3rd Gen, została zaprojektowana od podstaw przy użyciu całej wiedzy na temat projektowania addytywnego i obrabiarek, jak twierdzi firma. Dzięki poczwórnemu laserowi, pełnemu obszarowi roboczemu i objętości roboczej modelu wynoszącej 325 x 325 x 400 mm firma celuje w centrum rynku druku 3D metali.
LaserTec 30 ma wyjmowaną komorę roboczą, więc nie trzeba już czekać, aż praca konstrukcyjna ostygnie, zanim rozpocznie się kolejna praca. Istnieje również monitoring kamery powierzchni łoża proszkowego, a po każdej warstwie powierzchnia jest skanowana pod kątem anomalii, zanim przesunie się urządzenie do ponownego powlekania.
Dwukierunkowa maszyna do ponownego nakładania powłok przyspiesza cały proces, a nowo zaprojektowany przepływ gazu obojętnego nad złożem proszku zapewnia spójność podczas pracy.
LaserTec 30 SLM 3rd Gen Dane techniczne i cena
- Technologia: Metal LPBF
- Objętość robocza: 325 x 325 x 400 mm
- Laser: 600 W
- Średnica lasera: 80 mikronów
- Min. grubość warstwy: 30 mikronów
- Dokładność: <0,05 mm
- Cena: 730 000 dolarów
Nowy Landr 500 FDM firmy Landr
(5 czerwca 2024 r.) Brytyjska firma zajmująca się drukiem 3D Ryse 3D stworzyła system Landr na własny użytek, ponieważ na rynku nie było żadnego taniego rozwiązania, które mogłoby sprostać potrzebom zakładu drukującego duże ilości materiałów o jakości inżynieryjnej — twierdzi firma.
Landr 500 to wielkoskalowa (objętość robocza 500 x 500 x 500 mm), w pełni aluminiowa drukarka 3D FDM, która ma komorę podgrzewaną do 100ºC, hotend do 500°C, podgrzewane łóżko do 140°C i maksymalną prędkość drukowania 500 mm/s (nawet podczas drukowania włókna nylonowo-węglowego). Landr 500 ma również ekstruder Bondtech LGX, wbudowaną kamerę, 7-calowy ekran dotykowy, zamkniętą pętlę z obsługą Wi-Fi i standardowy port Ethernet, a także automatyczne czyszczenie dyszy i czyszczenie dyszy. Podgrzewana suszarka filamentu jest standardem, a dwuwarstwowa, odbijająca złoto izolacja nadaje Landrowi wrażenie pojazdu kosmicznego.
Kosztując 14 500 dolarów, Landr 500 jest około cztery razy tańszy niż kolejny przemysłowy FDM.
Produkt wyprodukowano w Wielkiej Brytanii, początkowo będzie dostępny tylko w Wielkiej Brytanii (wysyłka planowana jest na sierpień), a następnie pojawi się na całym świecie w listopadzie 2024 r.
Landr wprowadza na rynek własny slicer z modelem 500 i wprowadza własne materiały, chociaż drukarka jest platformą z otwartymi materiałami. W menu materiałów znajduje się szary Landr PA6-GF (nylon 6 wypełniony szkłem) i Landr PA6-CF (nylon 6 z włókna węglowego).
Landr 500 Dane techniczne i cena
- Technologia: FDM
- Objętość robocza: 500 x 500 x 500 mm
- Maksymalna prędkość drukowania: 500 mm/s
- Temperatura ekstrudera: 450°C
- Temperatura komory: 100°C
- Temperatura łóżka: 180°C
- Materiały: Otwarte, mogą pomieścić nylon z dodatkiem włókna węglowego i włókna szklanego
- Oprogramowanie: Landr Slicer
- Cena: 14 500 dolarów
Nowy MiniWAAM firmy WAAM3D
(4 czerwca 2024 r.) WAAM3D, producent wielkoskalowych maszyn do wytwarzania przyrostowego łukiem metalowym (WAAM), wprowadził na rynek nową kompaktową wersję swojej technologii: MiniWAAM. Firma twierdzi, że dzięki temu WAAM staje się dostępne dla szerszej publiczności.
Obok znacznie większego brata RoboWAAM, MiniWAAM zawiera firmowe efektory końcowe, sprzęt czujnikowy i oprogramowanie przeznaczone dla rynków lotnictwa, obrony, ropy i gazu. Zamiast ramienia robota w RoboWAAM, MiniWAAM ma 3-osiowy system CNC nad głową, a także dodatkowy stół obrotowy o średnicy 500 mm i udźwigu 60 kg.
MiniWAAM Dane techniczne i cena
- Technologia: Produkcja addytywna łukiem drutowym (WAAM)
- Objętość robocza: 600 x 600 x 500 mm
- Materiały: stopy tytanu, stal nierdzewna, stopy niklu i inne
- Oprogramowanie: System sterowania PLC Siemens
- Cena: TBD
Nowe hybrydowe systemy 2 i 3 LDED, MDED i CNC firmy AddiTec
(3 czerwca 2024 r.) AddiTec wprowadził na rynek interesującą nową maszynę łączącą dwie oddzielne technologie obróbki metali z obróbką CNC. Hybrid 2 łączy technologię Liquid Metal Jetting (LMJ), zwaną również metodą bezpośredniego osadzania stopionego metalu, rodzaj strumieniowego osadzania materiału metalowego, z obróbką CNC w celu wykończenia części zgodnie z węższymi tolerancjami. Hybrid 3 dodaje do mieszanki technologię bezpośredniego osadzania laserowego (LDED) i integruje głowice LMJ i LDED w jednym systemie, umożliwiając tworzenie złożonych komponentów o różnych materiałach i właściwościach przy użyciu komercyjnego, gotowego drutu spawalniczego.
AddiTec przejął technologię LMJ od firmy Xerox, sprzedając swoją drukarkę 3D ElemX drukującą w technologii stopionego aluminium DED.
LMJ oferuje możliwości drukowania w wysokiej rozdzielczości, podczas gdy LDED zapewnia wysokie wskaźniki osadzania. Włączenie dwóch głowic przetwarzania addytywnego w jednym systemie umożliwia również obsługę wielu materiałów.
Dane techniczne i cena Hybrid 2 i 3
- Technologia: FDM
- Objętość robocza: 1016 x 508 x 635 mm
- Moc lasera DED: 6 kW
- Grubość warstwy: 0,8 – 1,2 mm (DED), 0,24 min. (LMJ)
- Maksymalna szybkość osadzania: 4 kg/jr (DED), 0,5 kg/h (LMJ)
- Rozdzielczość: 2,5 mm (DED), 0,5 mm (LMJ)
- Materiały: stopy żelaza, niklu, aluminium i miedzi
- Oprogramowanie: AddiTec
- Cena: TBD
Nowe Altra 280 i Ipso 105 firmy BigRep
(28 maja 2024 r.) Firma BigRep, znana z produkcji wielkogabarytowych drukarek 3D FDM, właśnie wprowadziła na rynek dwie nowe maszyny, które wyznaczają nowy kierunek rozwoju firmy: produkcję części przemysłowych na dużą skalę w wysokiej temperaturze.
Firma twierdzi, że Altra 280 i Ipso 105 to zautomatyzowane, wielkogabarytowe drukarki 3D FDM, zaprojektowane tak, aby były szybkie, niezawodne i precyzyjne.
Nie zbudowane od podstaw przez BigRep, ale raczej przyjęte, gdy przejęło austriacki startup drukarek 3D Hage3D, te dwie maszyny były wcześniej znane jako Precise i Mex. All3DP zauważyło te dwie od Hage3D na targach Formnext 2022 i 2023 i naprawdę się wyróżniały.
Hage3D produkuje drukarki od 2014 r., głównie na rynek UE i Azji, ale teraz, jako część BigRep, Altra i Ipso stają się globalne. Jednak na razie dostępne tylko w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Drukarki Altra 280 i Ipso 105 wykorzystują otwarty system materiałowy, co zapewnia szeroki wybór filamentów, zarówno firmy BigRep, jak i materiałów innych firm.
Najważniejsze cechy BigRep Altra 280 to duża, ogrzewana komora robocza o pojemności 280 litrów (500 x 700 x 800 mm), która osiąga temperatury do 180°C, cztery ekstrudery osiągające temperaturę do 450°C oraz w pełni zautomatyzowany szybki start. Z maksymalnie czterema ekstruderami, które firma nazywa DSX (Direct Synchronized Extruders), Altra 280 została zaprojektowana tak, aby osiągnąć niezawodną podwójną ekstruzję zabezpieczoną przez zapasowe ekstrudery.
Altra 280 Dane techniczne
- Technologia: FDM
- Objętość robocza: 500 x 700 x 800 mm
- Wysokość warstwy: od 0,05 mm
- Maksymalna prędkość drukowania: 350 mm/s
- Podwójny – poczwórny ekstruder Temperatura: 450°C
- Średnice dysz: 0,4 mm, 0,6 mm, 1,0 mm
- Temperatura komory: 180ºC
- Temperatura łóżka: 180ºC
- Materiały: Otwarte, mogą pomieścić ULTEM 9085 i PEEK (AM200)
- Cena: TBD
Dane techniczne Ipso 105
- Technologia: FDM
- Objętość robocza: 400 x 600 x 440 mm
- Wysokość warstwy: od 0,05 mm
- Maksymalna prędkość drukowania: 200 mm/s
- Podwójna ekstruder Temperatura: 450°C
- Średnice dysz: 0,4 mm, 0,6 mm, 1,0 mm
- Temperatura komory: 100°C
- Temperatura łóżka: 180°C
- Materiały: Otwarte, mieszczą PEKK i PEKK-CF
- Cena: TBD
D
Nowa wielkoformatowa Massivit 3000
(8 maja 2024 r.) Massivit 3D Printing Technologies to firma produkująca przemysłowe drukarki 3D o bardzo dużej wydajności. Firma ta stosuje jednak unikalną metodę, która wyróżnia ją na tle innych w szczególności w jednym zastosowaniu: bezpośrednim odlewaniu form przemysłowych.
Zamiast stosowania filamentu polimerowego drukarki 3D Massivit mają wytłaczarki, które dozują żel fotopolimerowy z dużą prędkością przed utwardzeniem go w warstwy stałe pod lampami UV przymocowanymi do wytłaczarki. Jedna głowica drukująca drukuje poświęconą powłokę zewnętrzną formy, podczas gdy inna głowica drukująca wypełnia formę materiałem odlewniczym polimerowym klasy przemysłowej. Zewnętrzną powłokę usuwa się przez namaczanie w wodzie, a to, co pozostaje, to forma klasy przemysłowej bez linii warstw lub podpór, którą można również obrabiać w celu uzyskania wykończenia powierzchni lub uzyskania mniejszych tolerancji. System zajmuje zaledwie kilka dni, przyspiesza tradycyjne procesy produkcji form i jest również używany do tworzenia przyrządów i oprzyrządowania.
Firma twierdzi, że zaletą żeli fotopolimerowych jest to, że można je drukować praktycznie bez stosowania struktur podporowych.
Maszyny Massivit dostępne są w różnych rozmiarach, a nowy model Massivit 3000 może spełnić oczekiwania klientów.
„Wprowadzenie na rynek maszyny Massivit 3000 oznacza wprowadzenie na rynek bardziej przystępnego cenowo rozwiązania do druku 3D dla przedsiębiorstw, które chcą wykorzystać możliwości szybkiej produkcji wielkoformatowej bez nadwyrężania budżetu” — twierdzi firma.
Unikalna objętość wydruku 1,2 x 1,5 x 1,8 m umożliwia produkcję gigantycznych ekspozycji w ramach jednego wydruku, co znacznie skraca czas produkcji.Nowe profesjonalne drukarki 3D
MicroArch D1025 Micro Resin DLP firmy BMF
(7 maja 2024 r.) Firma BMF (Boston Micro Fabrication) wprowadziła na rynek nową drukarkę 3D microArch D1025 o podwójnej rozdzielczości, przeznaczoną do tworzenia wydruków w mikroskali i w ultrawysokiej rozdzielczości.
microArch D1025 to pierwsza drukarka z nowej serii firmy BMF, która może drukować w rozdzielczości 10 i 25 mikronów lub w trybie hybrydowym, w którym obie rozdzielczości znajdują się na tej samej warstwie wydruku lub na różnych warstwach.
Inżynierowie i naukowcy wymagający wyjątkowo wysokiej rozdzielczości mogą skorzystać z rozwiązania microArch D1025, które firma określa jako udoskonaloną wbudowaną automatyzację, zapewniającą większą wydajność.
MicroArch D1025 opiera się na innowacyjnej technologii mikrostereolitografii projekcyjnej (PµSL) firmy BMF, technice umożliwiającej szybką fotopolimeryzację warstwy ciekłego polimeru przy użyciu błysku światła ultrafioletowego w rozdzielczości mikroskali.
microArch D1025 Dane techniczne
- Technologia: Mikrostereolitografia
- Objętość robocza: 100 x 100 x 50 mm
- Wysokość warstwy: 10-50 μm
Farsoon 12-Laser Metal LPBF
(6 maja 2004 r.) Farsoon wprowadza na rynek światowy kolejną wielolaserową maszynę do łączenia metali laserem proszkowym. Seria FS811M (co oznacza, że dostępne są różne konfiguracje) ma objętość roboczą 840 x 840 x 960 mm i do 12 laserów światłowodowych.
Platformę FS811M można wyposażyć w 6, 8, 10 lub 12 laserów światłowodowych o mocy 500 W.
„Ostatnie 2 lata spędziliśmy na rozwijaniu i optymalizacji platformy FS811M pod kątem konkretnych projektów aplikacji” — mówi firma. „Rok temu zaczęliśmy dostrzegać szybko rozwijające się zastosowania wielkoformatowego druku 3D w sektorze lotniczym, naftowo-gazowym, energetycznym i motoryzacyjnym… Wtedy zdecydowaliśmy się na pełną komercjalizację platformy FS811M w celu zwiększenia skali produkcji seryjnej metali”.
Farsoon twierdzi, że jego najnowsza maszyna oferuje innowacje, w tym „wielowarstwowy przepływ gazu z zaawansowaną konstrukcją ściany wiatrowej”, która może zapewnić usuwanie cząstek w czasie rzeczywistym w całej nadwymiarowej komorze. Szczelność komory umożliwia niskie zużycie gazu obojętnego podczas procesu budowy, a stały system filtracji ułatwia nieprzerwany, niezawodny proces w przypadku ekstremalnych czasów budowy.Nowe profesjonalne drukarki 3D
UltiMaker Factor 4 FDM
(22 kwietnia 2024 r.) Nowa technologia FDM firmy UltiMaker ma na celu wypełnienie luki w druku 3D między urządzeniami konsumenckimi i przemysłowymi, łącząc łatwość obsługi z materiałami klasy inżynieryjnej.
Zamiast wzmacniać swój S7, który ma zaledwie rok, UltiMaker stworzył coś nowego, co nadal wygląda bardzo UltiMaker. Factor 4 ma solidną stalowo-aluminiową obudowę, aktywnie kontrolowaną komorę cieplną do 70ºC, potrójnie izolowaną objętość roboczą, wytłaczarkę z napędem bezpośrednim z większym silnikiem i temperaturę dyszy, która może osiągnąć 340ºC, aby umożliwić materiały, takie jak PPS-CF, PEKK i metalowe filamenty Ultrafuse.
Factor 4 ma o 50% większą wydajność w porównaniu z serią S, twierdzi firma. Podwójny ekstruder UltiMakers skutecznie drukuje dwa materiały jednocześnie bez cofania się filamentu, jak w zmieniaczach materiałów w Bambu Lab, a teraz także w Creality i Anycubic.
Do przewidywalności Factor 4 przyczynia się również nowe oprogramowanie zaprojektowane do śledzenia i monitorowania całego procesu drukowania. Jest nowy zestaw czujników, które monitorują dane drukowania w czasie rzeczywistym i wydajność materiałów, dostarczając raporty po każdym zadaniu drukowania, aby zapewnić poziom walidacji części i kontroli jakości.
Dane techniczne i cena
- Technologia: FDM
- Objętość robocza: 330 x 240 x 300
- Dokładność wymiarowa: w granicach ± 0,2 mm lub ± 0,2%
- Filtracja powietrza: filtr HEPA
- Materiały: Dostępne w momencie premiery: UltiMaker PPS CF i inne materiały marki UltiMaker, takie jak PLA, Tough PLA, nylon, PETG, PET CF i PVA, a także sprawdzone materiały od BASF Forward AM, Kimya, Polymaker, LEHVOSS, Jabil i innych. Factor 4 będzie kompatybilny z materiałami dostępnymi na UltiMaker Marketplace, z 250 wstępnie dostrojonymi profilami druku.
- Rozmiar filamentu: 2,85 mm
- Cena: około 20 000 dolarów
Form 4 firmy Formlabs
(18 kwietnia 2024 r.) Za mniej niż 5 tys. dolarów nowy Form 4 firmy Formlabs może wyznaczyć nowy punkt odniesienia w dostępności druku 3D z żywicy dla profesjonalistów. Nowa technologia LCD zamiast standardowego SLA firmy nie tylko sprawia, że jest znacznie szybszy, ale także bardziej przystępny cenowo niż inne profesjonalne rozwiązania z żywicy.
Przechodząc z SLA na LCD, Formlabs wprowadza wieloletnie doświadczenie w zakresie innowacji w zakresie tego, co zawsze podobało się klientom: zintegrowany ekosystem sprzętu (w tym maszyn do postprodukcji), oprogramowania, materiałów, automatyzacji i wsparcia.
Kompromisem dla szybkości LCD w Form 4 jest niewielka różnica w rozdzielczości druku przy porównaniu Form 4 z Form 3+ (50 mikronów w XY w porównaniu z 25 mikronami). Form 4, będąc technologią LCD, podaje rozdzielczość nieco inaczej – ma rozmiar piksela 50 mikronów, ale połącz to z „wygładzaniem pikseli”, które jest technologią w oprogramowaniu do krojenia drukarki, a rozdzielczość Form 4 powinna skutecznie równać się rozdzielczości Form 3+ w większości zastosowań.
Oprócz formularza 4 dostępny jest także nowy formularz 4B (6300 USD) do zastosowań stomatologicznych i medycznych.
Dane techniczne i cena
- Technologia: LCD (Formlabs nazywa swoją wersję LCD „Low Force Display, LFD”)
- Objętość robocza: 200 x 125 x 210 mm
- Grubość warstwy (rozdzielczość Z): 25 – 300 mikronów
- Rozdzielczość XY: 50 mikronów
- Prędkość druku: do 100 mm/godz.
- Aparat: Wbudowany
- Materiały: 23 zweryfikowane, opcjonalna licencja na otwartą platformę materiałową
- Cena: Formularz 4: 4500 USD, Formularz 4B: 6300 USD
Nikon Lasermeister LM300A DED
(10 kwietnia 2024 r.) Nikon (tak, firma produkująca aparaty fotograficzne, która działa w branży produkcji addytywnej od 2019 r. i przejęła SLM Solutions w 2023 r.) właśnie wypuściła swój „system produkcji addytywnej metali nowej generacji”, Lasermeister LM300A, który jest drukarką 3D do metalu z wykorzystaniem laserowego osadzania energii (DED) . DED jest w dużej mierze wykorzystywany do drukowania w technologii 3D złożonych struktur, dodawania funkcji do istniejących części i napraw.
Biorąc pod uwagę niemiecko brzmiącą nazwę, system Lasermeister LM300A prawdopodobnie był już rozwijany w firmie SLA Solutions z siedzibą w Niemczech, jeszcze przed fuzją.
Firma twierdzi, że ten system jest skierowany głównie do badaczy i przemysłowych działów badawczo-rozwojowych. To, co jest ekscytujące w tej ofercie, to towarzyszący jej skaner 3D Lasermeister SB100. Po prostu umieszczając przedmiot obrabiany, taki jak zużyte ostrze, wewnątrz komory skanowania, moduł zaczyna skanować i mierzyć przedmiot obrabiany. Następnie porównuje jego aktualny rzeczywisty kształt z idealnym modelem CAD, aby wyodrębnić różnicę, korzystając z wbudowanej funkcji skanowania. Następnie maszyna automatycznie generuje dane ścieżki narzędzia do naprawy specyficznej dla każdego uszkodzonego lub zużytego przedmiotu obrabianego. Ta ścieżka narzędzia jest podawana do drukarki 3D LM300A w celu naprawy części.
Po zakończeniu procesu addytywnego obrabiany element można ponownie umieścić w urządzeniu SB100, które zeskanuje go i przeprowadzi kontrolę w celu potwierdzenia, czy naprawa została wykonana na idealnym modelu.
Dane techniczne i cena
- Technologia: Kierowane osadzanie energii
- Objętość robocza: 297 x 210 x 400 mm
- Dokładność: XY -0mm / +0,5mm, Z +0,5 / +1,5mm
- Komora: Gaz obojętny, azot lub argon
- Materiały: Ni625, Ni718, Stal nierdzewna, Tytan, +więcej
- Cena: >$500,000
EasyMfg M550Max i M150Inno Binder Jetting
(16 kwietnia 2024 r.) Firma EasyMfg z siedzibą w Wuhan w Chinach rozszerzyła swoją ofertę drukarek 3D do druku strumieniowego spoiwem metalowym, wprowadzając na rynek modele M550Max i M150Inno.
Założona w 2013 r. firma EasyMfg zajmuje się wyłącznie technologią druku wiązką, oferując maszyny do metalu, piasku i farby. Większość z nich nie jest dostępna poza Chinami, jednak firma pracuje nad ekspansją na rynek globalny.
Maszyna M550Max jest przeznaczona do produkcji średnich i dużych części z szerokiej gamy metali, w tym stopów tytanu, stali, miedzi i stali nierdzewnej.
M150Inno jest znacznie mniejszy i przeznaczony dla instytutów badawczych poszukujących precyzji w mniejszej formie.
Dane techniczne i cena M550Max
- Technologia: Metalowe spoiwo strumieniowe
- Objętość robocza: 550 x 370 x 200 mm
- Objętość robocza: 40,7 litra
- Maksymalna szybkość budowy: 2442 cm3/godz.
- Prędkość drukowania: 12-15 s/warstwa
- Rozdzielczość: Głowica drukująca NPI: 600; Rozdzielczość druku: 1200
- Wysokość warstwy: regulowana od 30 do 200 µm
- Materiały: Stop tytanu, proszek na bazie żelaza, proszek miedziany, proszek ze stali nierdzewnej, +
- Cena: TBD
Dane techniczne i cena M150Inno
- Technologia: Metalowe spoiwo strumieniowe
- Objętość robocza: 150 x 70 x 70 mm
- Objętość robocza: 0,735 litra
- Maksymalna szybkość budowy: 189 cm3/godz.
- Prędkość drukowania: 8-15 s/warstwa
- Rozdzielczość: Głowica drukująca NPI: 600; Rozdzielczość druku: 1200
- Wysokość warstwy: regulowana od 40 do 200 μm
- Materiały: stop tytanu, proszek miedziany, proszek ze stali nierdzewnej, +
- Cena: TBD
Nowy EOS M 290 1kW Metal LPBF
(30 marca 2024 r.) Duży producent drukarek 3D, EOS, oficjalnie wprowadził na rynek swoją najnowszą maszynę do laserowego spawania proszków metali, początkowo skupiającą się na miedzi (CuCp i CuCrZr).
M 290 firmy EOS cieszą się popularnością od lat, a zwiększenie mocy lasera do 1000 watów nie jest zupełnie nieoczekiwane. Producent wyposażał swoje maszyny w tę moc w swoim skrzydle dostosowywania AMCM i zdecydował, że nadszedł czas, aby wypuścić tę jednostkę na wolność, szczególnie w celu obsługi klientów z branży kosmicznej, energetycznej i mobilnej.
Jeden z pierwszych użytkowników tej technologii, GBZ Mannheim, niemiecki producent narzędzi i części, używa tej maszyny do produkcji miedzianych cewek indukcyjnych z bardziej zoptymalizowanymi kanałami chłodzącymi.
Prawie wszystko inne w modelu M 290 1 kW jest takie samo jak w starszej wersji z laserem światłowodowym o mocy 400 W, z wyjątkiem nieco mniejszej średnicy ogniska lasera (90 µm w porównaniu do 100 µm)
Dane techniczne i cena
- Technologia: Spajanie laserowe proszku metalu
- Objętość robocza: 250 x 250 x 325 mm
- Laser: 1 x 1000 W
- Prędkość skanowania: do 7,0 m/s
- Średnica lasera: 100 µm
- Oprogramowanie: EOS Build/Build+, EOS Smart Monitoring, EOS Data Insights, EOS Systems Suite
- Cena: >$500,000
Nowe profesjonalne drukarki 3D
M600 firmy Meltio DED
(12 marca 2024 r.) Firma Meltio, produkująca szereg systemów do osadzania metali metodą laserową, stawia sobie za cel uczynienie tej technologii mniej onieśmielającą i bardziej dostępną dla warsztatów obróbczych oraz małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych.
Nowa maszyna M600 oferuje szereg funkcji automatycznych, które, jak ma nadzieję firma Meltio, ułatwią wprowadzenie tej technologii w większej liczbie miejsc, poza jej obecną niszą, gdzie może ona zwiększyć prędkość produkcji części metalowych przy mniejszej ilości odpadów.
Zaprojektowana z myślą o pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy minimalnej ingerencji operatora, drukarka M600 to 3-osiowa drukarka 3D wykorzystująca jako surowiec zwykły drut spawalniczy, który jest znacznie tańszy od proszku metalowego i bezpieczniejszy w obsłudze.
Meltio twierdzi, że właściwości materiałowe części M600 są porównywalne z częściami produkowanymi konwencjonalnie.
Nowością w technologii laserowej DED jest zastosowanie przez Meltio niebieskiego lasera, który, jak twierdzi, zwiększa prędkość drukowania, jednocześnie zmniejszając zużycie energii. To światło o krótkiej długości fali jest lepsze w przypadku materiałów odblaskowych, takich jak stopy miedzi i aluminium, a w połączeniu z całkowicie obojętną przestrzenią roboczą drukarki, rozszerza dostępny zakres materiałów. Maszyny DMG Mori Lasertec również mają niebieski laser, ale wykorzystują proszek metalowy zamiast drutu.
Głowica laserowa, kalibrowana w fabryce, a nie przez użytkowników, zawiera nowe czujniki monitorujące proces drukowania.
Maszyna M600 nie tylko umożliwia wytwarzanie części od podstaw, ale także umożliwia dodawanie lub naprawę istniejących części.
Meltio Horizon to dedykowany slicer dla Meltio M600 i kręgosłup jego automatyzacji. Oferuje prostszy wybór profilu i gotowe profile, które obejmują szeroki zakres geometrii i jakości. Pracownicy mogą wybrać zapisane ustawienia wstępne, a przestrzeń robocza maszyny dostosowuje się automatycznie. Inżynierowie mogą używać slicera do konfigurowania różnych sekcji konstrukcji pod kątem jakości i szybkości druku oraz generowania wypełnień, w tym kratownic gyroidowych.
Dane techniczne i cena
- Technologia: osadzanie bezpośredniej energii lasera drutowego (L-DED)
- Objętość robocza: 300 x 400 x 600 mm
- Typ lasera: 9-krotny bezpośredni laser diodowy niebieski (długość fali 450 nm)
- Materiały: Drut metalowy (0,8 – 1,2 mm)
- Cena: TBD
Nowy FS721M-8-CAMS Metal LPBF firmy Farsoon
(11 marca 2024 r.) Farsoon, duży chiński producent drukarek 3D do łączenia metali i polimerów laserem proszkowym, właśnie wprowadził na rynek swoją najnowszą edycję, FS721M-8-CAMS, uff, to jest trudne do wymówienia. Nazwijmy ją po prostu Cams, co oznacza Continuous Additive Manufacturing Solution.
Ta metalowa maszyna LPBF jest wyposażona w wewnętrzny system przenośników, który według firmy otwiera nowe możliwości produkcji seryjnej dzięki zwiększonej automatyzacji.
Integrując osiem laserów 500 W lub 1000 W, Cams automatycznie przenosi ukończoną jednostkę konstrukcyjną do „bezwładnej stacji breakout” i ładuje drugą jednostkę konstrukcyjną, aby rozpocząć kolejne zadanie drukowania. System ten, reklamowany jako „zdolność do ciągłej produkcji”, zapewnia minimalne przestoje maszyny między zadaniami konstrukcyjnymi.
Oprócz automatyzacji druku, zautomatyzowana jest również obsługa proszku. Zamknięty system obsługi proszku integruje wiele procesów proszkowych, w tym recykling proszku, magazynowanie, przesiewanie i dostarczanie nowego proszku.
Prędkość drukowania na drukarkach Cam może wynosić do 300 cm3 na godzinę.
Udoskonalenia sprzętowe maszyn Cams w porównaniu z innymi maszynami LPBF do obróbki metalu obejmują udoskonaloną konstrukcję komory z „wielowarstwowym przepływem gazu” oraz nową konstrukcję urządzenia do ponownego powlekania, która poprawia płaskość i spójność powierzchni proszku w całym obszarze roboczym.
Podobnie jak wszystkie systemy Farsoon, Cams jest zasilany przez oprogramowanie MakeStar firmy Farsoon, które oferuje kontrolę procesu budowy i monitorowanie środowiska budowy w czasie rzeczywistym, w tym mocy lasera, przepływu powietrza, temperatury i wilgotności. Kamery w komorze monitorują i rejestrują każdą warstwę pod kątem jakości budowy.
Dane techniczne i cena
- Technologia: łączenie laserowe proszków metali (M-LPBF)
- Objętość robocza: 720 x 420 x 390 mm
- Min. grubość warstwy: 0,02 mm
- Maksymalna prędkość skanowania laserowego: 10 m/s
- Typ lasera: 8 x 500 W lub 8 x 1000 W
- Gaz obojętny: Argon/Azot 6-8 l/min
- Materiały: Stale nierdzewne 316L i 17-4PH, TA15, Ti6Al4V, AlSi10Mg, Al5250
- Cena: TBD
Nowa Pro HT90 FDM firmy Prusa
(5 marca 2024 r.) Długo oczekiwana Pro HT90 FDM od Prusa Research jest wreszcie dostępna do zamówienia, ale wysyłka nastąpi dopiero w czerwcu. Ta drukarka 3D FDM jest skierowana do inżynierów, w przeciwieństwie do głównie konsumenckiej bazy klientów Prusa, którzy chcą drukować w 3D funkcjonalne prototypy i części końcowe wykonane z materiałów klasy inżynieryjnej, takich jak PEI i PEKK z dodatkiem włókna węglowego.
HT90 to pierwsza drukarka 3D z kinematyką delta firmy, wyróżniająca się na tle szerokiej linii drukarek 3D w stylu kartezjańskim. Ten typ drukarki może mieć szybsze zmiany kierunku i szybsze ruchy niż większość maszyn kartezjańskich. Prusa twierdzi, że przyspieszenie Pro HT90 sięga 20 000 mm/s², ale firma nie podała faktycznej prędkości drukowania.
Opisując prędkość w bardziej praktyczny sposób, Prusa twierdzi, że HT90 może nanieść 1 kg filamentu PETG lub ABS w zaledwie osiem godzin.
W kolejnym nowym dla Prusy urządzeniu HT90 jest w pełni izolowane i zamknięte w aktywnie ogrzewanej i chłodzonej komorze. Ciepło — od podgrzewanego stołu do 155ºC, podgrzewanej dyszy do 500ºC i podgrzewacza komory do 90ºC — sprawia, że drukowanie z materiałów przemysłowych jest bardziej przewidywalne, a aktywne chłodzenie zapewnia, że podczas drukowania z PLA nie musisz trzymać drzwiczek otwartych, aby zapobiec przegrzaniu. Ta funkcja pozwala w pełni wykorzystać filtr powietrza HEPA klasy profesjonalnej przy każdym wydruku.
Dane techniczne i cena
- Technologia: FDM
- Objętość robocza: Ø 300 x 400 mm
- Maksymalna temperatura dyszy: 500°C
- Maksymalna temperatura komory: 90°C
- Maksymalna temperatura podłoża: 155°C
- Przygotowanie do druku: Prusa Slicer
- Cena: 10 000 dolarów
Nowy EP-M400S Metal LPBF firmy Eplus3D
(31 stycznia 2024 r.) Eplus3D, producent drukarek 3D do łączenia laserowego proszku metalu z podłożem, właśnie wprowadził na rynek nową edycję swojej drukarki czterolaserowej, pierwotnie wprowadzonej na rynek w kwietniu 2023 r. EP-M400S opiera się na sukcesie EP -M400 , twierdzi firma. Ten nowy model wprowadza „znaczne udoskonalenia”, w tym nowy górny podajnik proszku i dwukierunkowe ponowne powlekanie proszkiem, co skraca czas rozprowadzania proszku nawet o 30%.
EP-M400S jest również o 10% mniejszy od wersji bez S, a jednocześnie nieznacznie zmniejsza objętość wydruku z 405 x 405 x 450 mm do 400 x 400 x 450 mm. Rozmiar plamki lasera jest nieznacznie mniejszy (70 µm w porównaniu z poprzednimi 80 µm). Eplus3D twierdzi, że nowe funkcje dodane do EP-M400S zapewniają łatwiejszy dostęp do miejsc czyszczenia i konserwacji maszyny. Poza tym specyfikacje EP-M400S są praktycznie takie same jak EP-M400.
Dane techniczne i cena
- Technologia: łączenie laserowe metali z proszkiem (LPBF)
- Objętość robocza: 400 x 400 x 450 mm
- Laser: 1, 2, 3 lub 4 lasery światłowodowe o wielu poziomach mocy (500 W, 700 W i 1 kW) dla każdego
- Rozmiar plamki lasera: 70 – 120 µm
- Maksymalna prędkość skanowania: 8 m/s
- Grubość warstwy: 20 – 120 μm
- Materiały: Otwarte. Stop tytanu, stop aluminium, stop niklu, stal maraging, stal nierdzewna, stop kobaltu i chromu, stop miedzi i inne.
- Dostawa gazu: Ar/N₂
- Oprogramowanie: Eplus3D EPHatch
- Cena: niedostępna
Nowy D1000 FDM firmy CreatBot
(03.01.2024) Nowa przemysłowa drukarka 3D FDM D1000 firmy CreatBot o dużej pojemności to najnowsza maszyna dołączająca do klubu drukarek 3D o powierzchni roboczej 1000 x 1000 x 1000 mm.
Drukarka CreatBot D1000 nie tylko drukuje duże obiekty, ale obsługuje również duże szpule filamentów, w tym PLA, ABS, ASA, PC, nylon, PA-CF. Dzięki temu możesz drukować duże modele bez obaw o konieczność wymiany filamentu w trakcie pracy nad projektem.
Model D1000 ma również nowy zestaw hot-end z automatycznym podnoszeniem podwójnego ekstrudera, który umożliwia osiągnięcie temperatury dyszy do 420℃. Jest wygodna magnetyczna płyta montażowa do łatwego usuwania dużych wydruków, komora osiągająca 60°C i filtr powietrza HEPA.
Dane techniczne i cena
- Technologia: Modelowanie osadzania stopionego materiału (FDM)
- Objętość robocza: 1000 x 1000 x 1000 mm
- Maksymalna temperatura dyszy: 420ºC
- Maksymalna temperatura podłoża: 100ºC
- Maksymalna temperatura komory: 60ºC
- Maksymalna prędkość drukowania: 120 mm/s
- Min. wysokość warstwy: 50 μm
- Materiały: Otwarte
- Oprogramowanie: CreatWare, Simplify 3D, Cura, Slic3r, itp.
- Cena: ok. 45 000 dolarów
źródło: all3dp