Wiadomości z branży druku 3D (tygodniowe podsumowanie)

Wiadomości z branży druku 3D (tygodniowe podsumowanie)

Oto, co wydarzyło się w mijającym tygodniu w przemyśle wytwarzania przyrostowego: otwarcie spektakularnego metalowego mostu wydrukowanego w 3D, więcej firm drukujących 3D wchodzi na giełdę; 3D Systems i Nexa3D wprowadzają na rynek kolejne żywice, a Roboze prezentuje nową drukarkę. Te historie, wyróżniają się w tym tygodniu w wiadomościach z branży wytwarzania przyrostowego.

WIADOMOŚCI Z BRANŻY DRUKU 3D – 28. TYDZIEŃ 2021

Otwarcie inteligentnego mostu wydrukowanego w 3D w Amsterdamie

Obraz podsumowania wiadomości z branży druku 3D: Drukowany 3D inteligentny most otwiera się w Amsterdamie
Królowa Maxima z Holandii oficjalnie otwiera metalowy most drukowany w 3D MX3D. Zdjęcie: Adriaande Groot (źródło: MX3D)
 

Jej Wysokość Królowa Holandii przeszła w tym tygodniu przez pierwszy w kraju wydrukowany w 3D stalowy most, w najstarszej dzielnicy Amsterdamu.

12-metrowy „inteligentny most” ze stali nierdzewnej, wydrukowany przez producenta zrobotyzowanych drukarek do metalu MX3D, zawiera sieć czujników, która pomoże badaczom z Amsterdamu zbadać rolę systemów IoT w środowisku budowlanym.

Czujniki mostu, opracowane przez zespół naukowców z Autodesk, śledzą w czasie rzeczywistym, ile osób przechodzi przez most i jak szybko, zbierając pomiary strukturalne, takie jak naprężenie, obrót i wibracje, a także czynniki środowiskowe, takie jak jakość powietrza i temperatura. Razem dane te są wykorzystywane do stworzenia cyfrowego bliźniaka, który reprezentuje fizyczny most do celów badawczych.

Projekt mostu MX3D autorstwa Joris Laarman Lab został opracowany przy użyciu generatywnych technik projektowania i optymalizacji topologii, aby umożliwić jego oszałamiający projekt, jednocześnie zmniejszając jego wagę.

Więcej firm drukujących 3D wchodzi na giełdę: dobry znak

Obraz podsumowania wiadomości z branży druku 3D: Więcej firm drukujących 3D wchodzi na giełdę: dobry znak
 

Tak, Markforged wszedł w tym tygodniu na giełdę i zachwycił Wall Street potencjałem swoich innowacyjnych drukarek 3D do druku z metali i kompozytów, ale najważniejszą wiadomością w tym tygodniu jest debiut Fathom.

Fathom, to amerykański producent kontraktowy, specjalizujący się w technologiach druku 3D, posiadający ogólnopolską sieć 12 najnowocześniejszych centrów produkcyjnych. Sukces Markforged oznacza, że ​​coraz więcej producentów kupuje drukarki 3D, co jest świetne. Sukces Fathoma oznacza, że ​​coraz więcej osób korzysta z druku 3D, co jest wyraźniejszym przejawem tego, że przemysł 4.0 i kolejna fala rewolucji przemysłowej, napędzanej cyfryzacją produkcji staje się pomału rzeczywistością. 

Rynek Fathoma, to warta 25 miliardów dolarów powierzchnia produkcyjna o niskim i średnim wolumenie w Stanach Zjednoczonych, która została ostatnio dotknięta przez zakłócenia w łańcuchu dostaw i niedobory siły roboczej.

Będąc już jednym z największych graczy w tej branży, do których należą Fast Radius i Sculpteo, zdolność Fathom do dalszego szybkiego skalowania w szerokim zakresie technologii produkcyjnych, pozwoli jej zdobyć większą część tego rynku, ponieważ coraz więcej największych i najbardziej innowacyjnych firm poszukuje kompleksowego partnera w zakresie zaawansowanej produkcji na żądanie.

„Cykle życia produktów są znacznie krótsze niż nawet pięć lat temu, a firmy potrzebują zaawansowanego partnera produkcyjnego na żądanie, który może szybko działać i spełnić wszystkie ich wymagania bez poświęcania jakości”, mówi Ryan Martin, dyrektor generalny Fathom. „Wierzymy, że jesteśmy dobrze przygotowani, aby stać się preferowanym partnerem produkcyjnym dla większej liczby klientów”.

Fathom jest wyceniany na około 1,5 miliarda dolarów i będzie notowany na nowojorskiej giełdzie pod symbolem „FDMG” po spodziewanym zamknięciu transakcji w czwartym kwartale 2021 r.

3D Systems i Nexa3D wprowadzają nowe żywice

Obraz podsumowania wiadomości z branży druku 3D: Systemy 3D, oba Nexa3D mają nowe żywice
Część wykonana ze sztywnej czarnej żywicy 3D Systems Accura AMX (Źródło: 3D Systems)
 

Firma 3D Systems ma nową, produkcyjną żywicę akrylową o nazwie Accura AMX Rigid Black, przeznaczoną do użytku z drukarkami SLA tego producenta. Firma twierdzi, że materiał jest przeznaczony do produkcji wielkoskalowych części o wysokiej rozdzielczości, które są w stanie wytrzymać rygory długotrwałego użytkowania mechanicznego.

Naukowcy zajmujący się materiałami 3D Systems, zaprojektowali Accura AMX Rigid Black w celu zapewnienia długotrwałej (do ośmiu lat w pomieszczeniach i półtora roku na zewnątrz) wydajności mechanicznej w każdym środowisku. Mówią, że nadaje się szczególnie do szerokiej gamy zastosowań produkcyjnych w motoryzacji i sportach motorowych, towarach konsumpcyjnych, biurach serwisowych i producentach kontraktowych.

TOYOTA Gazoo Racing ostatnio wykorzystała ten materiał do dostarczania większych, złożonych części produkcyjnych SLA, w tym pełnowymiarowych pomocy produkcyjnych i osprzętu do stabilizacji komponentów samochodowych do frezowania CNC.

Nexa3D, producent żywicznych drukarek 3D, wprowadził na rynek nową żywicę elastomerową o nazwie xFLEX 475, którą opracował we współpracy z firmą chemiczną Henkel.

Ten miękki gumowy materiał jest idealny do drukowania części, które wymagają sprężystości, odskoku i odporności na rozdarcie. Należą do nich rury i kolektory, uchwyty, uszczelki lub podeszwy środkowe do sportowego obuwia. Materiał ten charakteryzuje się również 150% wydłużeniem w momencie zerwania i 50% zwrotem energii.

Nowy materiał xFLEX 475 w kolorze czarnym lub białym, jest już dostępny w sprzedaży. 

Roboze prezentuje przemysłową drukarkę FDM

Obraz podsumowania wiadomości z branży druku 3D: Roboze wprowadza na rynek ogromny przemysłowy FDM
Oczekiwany Roboze ARGO 1000 ma się ukazać w 2022 r. (Źródło: Roboze)
 

Włoski producent drukarek Roboze, zaprezentował swoją nową wielkoformatową drukarkę FDM: Argo 1000, wyposażoną w podgrzewaną komorę roboczą.

Roboze twierdzi, że wielkoseryjna produkcja wysokowydajnych części polimerowych, może zmniejszyć obecne naciski na globalne łańcuchy dostaw, poprzez szybką wymianę części metalowych i kluczowych komponentów do ekstremalnych zastosowań w kluczowych branżach, takich jak lotnictwo, energetyka, transport, technika medyczna i motoryzacja.

Nie widzieliśmy wcześniej tak dużej ogrzewanej komory z powodu obaw o to, jak utrzymać stałą temperaturę w tak dużej przestrzeni roboczej. Roboze twierdzi, że spędzili lata w dziale badawczo-rozwojowym, doskonaląc swoją ogrzewaną komorę, aby umożliwić jednorodne środowisko pracy mające na celu konsolidację części z doskonałym połączeniem termicznym każdej warstwy, w celu uzyskania wyjątkowych właściwości mechanicznych.

Jako maszyna przemysłowo- produkcyjna, Argo 1000 jest wyposażona w system automatyzacji, który umożliwia programowanie produkcji części, analizowanie danych oraz przewidywanie i rozwiązywanie przestojów w celu zwiększenia wydajności i ograniczenia ryzyka niepowodzenia drukowania.

Drukarka Argo 1000 będzie dostępna dopiero w 2022 roku.

Jeśli potrzebujesz już teraz, wielkoformatowej, przemysłowej i zarazem sprawdzonej drukarki FDM, zapoznaj się z czterema modelami od holenderskiego producenta drukarek 3D: Builder Extreme 1000PRO/ 1500PRO/ 2000PRO oraz 3000PRO. Drukarki Builder Extreme znajdziesz w ofercie firmy SEB-COMP. 

 Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego oraz sklepów stacjonarnych:

Licencja: Tekst „Wiadomości z branży druku 3D (Przegląd tygodnia)” autorstwa All3DP Pro jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: All3DP