Oto, co wydarzyło się w mijającym tygodniu w przemyśle wytwarzania przyrostowego: Ackuretta wprowadza na rynek swoją szybszą drukarkę dentystyczną, Sika wprowadza nowe opcje dla betonu drukowanego w 3D, a GE Research ogłasza przełom w wysokotemperaturowym drukowaniu 3D z metalu; te i inne historie przebijają się w tym tygodniu w dziedzinie wytwarzania przyrostowego.
WIADOMOŚCI Z BRANŻY DRUKU 3D – 26. TYDZIEŃ 2021 R.
Ackuretta wprowadza na rynek nową drukarkę dentystyczną Plug & Play
Producent drukarek 3D Ackuretta, skupiony na rynku stomatologicznym, wypuścił w tym tygodniu nową drukarkę żywiczną o nazwie Sol za 4299 USD.
Ackuretta twierdzi, że Sol ma rozmiar „kameralny”, co trafnie opisuje jej niewielką objętość roboczą (128 x 80 x 140 mm), ale może pochwalić się dość dużą prędkością drukowania 4,5 cm/godz., co można przypisać jej technologii MSLA, która wykorzystuje rzutowane światło do utwardzania całej warstwy żywicy za jednym razem, a nie punkt po punkcie, jak ma to miejsce w przypadku technologii SLA.
Ackuretta koncentruje się wyłącznie na druku 3D dla stomatologii, a oferta tego producenta obejmuje drukarkę, oprogramowanie, materiały i sprzęt do post-processingu, co zapewnia pełne podejście do stomatologów chcących oferować produkty stomatologiczne tego samego dnia. Druk 3D typu ,,plug and play” z maszynami gotowymi do użycia po wyjęciu z pudełka, jest szczególnie cenny na rynku stomatologicznym. Ackuretta twierdzi, że Sol nie wymaga kalibracji, a jej otwarty system materiałowy ze 100 wstępnie zwalidowanymi materiałami, powinien zapewnić stomatologom idealne połączenie automatyzacji i elastyczności.
Nie wiemy jeszcze, czy Sol zastąpi obecną drukarkę stomatologiczną Dentiq, która oferuje niektóre z tych samych funkcji. Obie drukarki oferują dokładność w zakresie od 47 do 49 mikronów.
Sol ma być dostępna jeszcze w tym roku. Wygląda na to, że zamówienia w przedsprzedaży są obecnie dostępne z 42% zniżką.
System do betonu 3D firmy Sika & Pikus
Wielomiliardowy gigant przemysłu chemicznego Sika, lider produktów i systemów dla sektora budowlanego i przemysłu motoryzacyjnego, ogłosił około trzy lata temu, że inwestuje w badania i rozwój, aby wprowadzić komercyjny produkt do drukowania 3D betonu. Sika ma już w swojej ofercie szeroką gamę materiałów betonowych, od betonu wylewanego po beton dekoracyjny, więc nie było niespodzianką, że firma wprowadziła do swojej oferty druk 3D.
W tym tygodniu, w krótkim komunikacie prasowym, Sika ogłosiła, że jej wielokomponentowy system do drukowania betonu 3D, obejmujący dostarczanie materiałów, technologię mieszania, opatentowaną głowicę drukującą, system drukarki i sterowanie oprogramowaniem, jest już dostępny dla budowniczych.
O ile nam wiadomo, Sika nadal współpracuje z Pikus3D w zakresie drukarki. „Cieszymy się, że możemy zastosować opatentowaną technologię Sika wraz z naszymi możliwościami budowy betonu, aby dostarczać radykalnie nowe produkty na każdym praktycznym rynku”, mówi Rob Pikus, właściciel Pikus Concrete.
W zeszłym roku Sika ogłosiła, że opracowuje pierwsze komercyjne drukarki 3D do betonu. Miejmy nadzieję, że jakość części i materiałów pomoże nadrobić stracony czas.
Przełomowy wymiennik ciepła wydrukowany w 3D
Po dwóch latach badań i rozwoju firma GE Research osiągnęła swój cel, jakim jest wykorzystanie druku 3D do zrewolucjonizowania projektowania i produkcji wymienników ciepła. W tym tygodniu GE i jej partnerzy ogłosili osiągnięcie ważnego kamienia milowego w wartym 3,1 miliona dolarów projekcie Ultra Performance Heat Exchanger ( UPHEAT ): wydrukowany w 3D wymiennik ciepła zdolny do pracy w temperaturze 900°C.
Nawet jeśli nie produkujesz elementów metalowych lub nie interesujesz się wymiennikami ciepła, rozwój ten jest wielką wiadomością dla całej branży wytwarzania przyrostowego z kilku powodów. Po pierwsze, wymienniki ciepła mają szerokie zastosowanie, obejmując branże na całym świecie i zwiększając potencjalny popyt na przemysłowe drukarki 3D. Od klimatyzacji powietrza, którym oddychasz w samolocie, po utrzymywanie chłodzenia silnika samochodu, komputera i innej elektroniki, wymienniki ciepła pełnią ważne funkcje i są zawsze obecne w naszym codziennym życiu. Najnowsze osiągnięcie GE – osiąganie wysokich temperatur – otwiera drzwi do drukowanych w 3D wymienników ciepła do wytwarzania energii na dużą skalę i napędu odrzutowego.
Badania GE stanowią kolejny przełom w rozwoju materiałów, a zwłaszcza w projektowaniu, ponieważ kształt wymiennika ciepła nie jest możliwy do wyprodukowania przy użyciu żadnej innej technologii.
Lana Osusky, główny inżynier w GE Research, przypisuje nowemu materiałowi i przełomowemu odkryciu projektowemu, które umożliwiło wytwarzanie addytywne, podniesienie poprzeczki, mówiąc: „Swoboda projektowania zapewniana przez procesy drukowania 3D i narzędzia projektowe pozwala nam na szybszy rozwój, budowanie i przetestować nowe konstrukcje wymienników ciepła, które wcześniej nie były możliwe.”
Źródło głównego zdjęcia: Ackuretta Sol dental 3D printer
Licencja: Tekst „3D Printing Industry News (Weekly Digest)” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Źródło: All3DP