Wiadomości z branży druku 3D (tygodniowe podsumowanie)

Wiadomości z branży druku 3D (tygodniowe podsumowanie)

Oto, co wydarzyło się w zeszłym tygodniu w przemyśle wytwarzania przyrostowego: SLM wprowadza na rynek oprogramowanie zmniejszające ilość podpór w druku 3D z metalu, w Afryce zostaje otwarty budynek szkoły wydrukowany w 3D, a przemysłowa drukarka FDM firmy Aon3D zostaje zaktualizowana

WIADOMOŚCI Z BRANŻY DRUKU 3D – 25. TYDZIEŃ 2021 R.

Oprogramowanie Free Float firmy SLM zapewnia zmniejszenie liczby podpór

Obraz podsumowania wiadomości z branży druku 3D: Oprogramowanie Free Float firmy SLM obiecuje zmniejszyć liczbę podpór
Free Float firmy SML można użyć w większości maszyn SLM (źródło: SLM)
 

Usuwanie podpór z metalowych wydruków 3D jest ciężkim zadaniem i z pewnością należy do nielubianych czynności wśród użytkowników drukarek 3D. Powszechnie uważa się, że im mniej podpór, tym lepiej. Wsłuchując się w głosy Klientów, niemiecki gigant drukarek proszkowych SML, oferuje nowe oprogramowanie, które, jak mówi, znacznie zmniejszy liczbę niezbędnych podpór, a tym samym jeszcze bardziej zwiększy swobodę projektowania części, zmniejszy marnowanie materiału na podporach i skróci czas potrzebny na zbudowanie podpór.

Ta sama metalowa część wydrukowana z niskim, średnim i wysokim profilem Free Flow (Źródło: SLM)

Mimo swojej nazwy: Free Float, SLM nie obiecuje całkowitego wyeliminowania podpór, ale mówi, że obszary nawisów mogą teraz swobodnie unosić się, podobnie jak gałęzie drzewa.

Praca z Free Float rozpoczynamy od pliku .slm, zawierającego gotową geometrię części, plik parametrów oraz podpory tam, gdzie nie można ich uniknąć. Następnie można rozpocząć przypisywanie profili Free Float, które zmieniają zarządzanie termiczne. Profile zależą od zastosowania i umożliwiają osiągnięcie różnych poziomów poprawy wykończenia powierzchni, ogólnej jakości części oraz redukcji podpór.

Oprogramowanie nie ingeruje w orientację wektorową części ani nie manipuluje parametrami procesu przypisanymi do określonego typu, np. hatch lub downskin.

Free Float może być bezpłatnie zainstalowany na prawie każdej maszynie SLM, w tym na niedawno wprowadzonej 12-laserowej metalowej drukarce 3D NXG XII 600.

Otwarcie budynku szkoły, wydrukowanego w 3D w Afryce

Obraz podsumowania wiadomości z branży druku 3D: Otwarcie szkoły druku 3D w Afryce
(Źródło: Techcabal)
 

Dzieci w wieku szkolnym w Malawi miały w tym tygodniu swoje pierwsze zajęcia w nowym budynku szkolnym wydrukowanym w 3D.

We wspólnym przedsięwzięciu utworzonym przez szwajcarską grupę cementową LafargeHolcim i brytyjską firmę finansującą rozwój CDC Group, nowe ściany szkolne wydrukowane w 3D zostały ukończone w zaledwie 18 godzin, w porównaniu do kilku dni, jakie byłyby potrzebne przy użyciu konwencjonalnych materiałów budowlanych. Metoda budowy zmniejsza również ślad środowiskowy o ponad 50%, w porównaniu z konwencjonalnymi metodami.

„To dowód na to, że drukowanie 3D może odegrać kluczową rolę w wypełnianiu luki w naszej światowej infrastrukturze edukacyjnej poprzez budowanie wysokiej jakości sal lekcyjnych dla dzieci w zrównoważony, przystępny i szybki sposób na dużą skalę” – powiedział LafargeHolcim w oświadczeniu.

W projekcie wykorzystano drukarkę BOD2 duńskiego producenta COBOD.

„Teraz, gdy udowodniliśmy tę koncepcję w Malawi, nie możemy się doczekać zwiększenia skali tej technologii w szerszym regionie”, powiedział LafargeHolcim, „z projektami już w przygotowaniu w Kenii i Zimbabwe”.

Aktualizacje Aon3D Aon M2 IDEX – przemysłowej drukarki FDM

Obraz podsumowania wiadomości z branży druku 3D: Aktualizacje Aon3D Aon M2 IDEX Industrial FDM Printer
Aon M2+ od kanadyjskiego producenta drukarek 3D Aon3D (Źródło: Aon3D)
 

Jeśli szukasz przemysłowej, wysokotemperaturowej drukarki 3D FDM z niezależnymi podwójnymi ekstruderami za mniej niż 50 000 USD, spójrz na zaktualizowany Aon M2+ od kanadyjskiego producenta drukarek 3D, Aon3D.

Drukarka Aon M2 znalazła się wśród wybranych przez All3DP najlepszych przemysłowych FDM. Jej nowsza wersja M2+, została zaprojektowana tak, aby zapewnić pełnowymiarowy i funkcjonalny druk 3D z materiałów klasy inżynierskiej, takich jak PEEK i Ultem.

All3DP rozmawiało z producentem drukarki o ulepszeniach, które pojawiły się w tym najnowszym modelu. Możemy je nazwać stopniową zmianą, a nie całkowitym przeprojektowaniem, więc z zewnątrz maszyna wygląda dokładnie tak samo. Niemniej jednak aktualizacje pokazują, że firma jest nastawiona na ciągłe doskonalenie.

Po pierwsze, M2+ jest teraz wyposażony w ekstruder o wyższej temperaturze (do 500ºC), który ułatwia obsługę materiałów kompozytowych. Wprowadzono również ulepszenia w zakresie kontroli temperatury, w celu zapewnienia spójnych właściwości części, nowy system platformy, który wykorzystuje podgrzewaną próżniową platformę roboczą, aby przyspieszyć czasy cykli i konfigurowalne właściwości adhezji poprzez wybór arkusza roboczego, a także całkowicie nowe podejście do automatycznej kalibracji i poziomowania stołu.

„Kalibracja stołu to kinematyczny system sondowania, który uruchamia się natychmiast przy użyciu tych samych zasad, co współrzędnościowa maszyna pomiarowa (CMM)”, mówi Kevin Han, dyrektor generalny Aon3D. „Jest 10 razy szybszy niż wcześniej i może zrekompensować bardzo drobne niespójności platformy i różnice w grubości arkusza roboczego”.

Każdy przemysłowy FDM można wyposażyć w podwójny ekstruder, jednak IDEX zastosowany w M2+ daje nam więcej możliwości. Niezależne podwójne ekstrudery są niezbędne podczas pracy z dwoma materiałami o znacznych różnicach w idealnych temperaturach wytłaczania, ponieważ dwa hotendy w tej samej głowicy drukującej mogą wpływać na siebie nawzajem.

M2+ ma tę samą dużą komorę roboczą (450 x 450 x 640 mm) i otwarty ekosystem materiałów jaki oferuje nam starsza wersja M2.

System IDEX możemy również znaleźć w drukarkach 3D o mniej przemysłowym charakterze. Drukarka 3D Raise3D E2, która miała być początkowo skierowana jedynie do sektora edukacyjnego, zagościła na dobre również w firmach produkcyjnych, stając się sprawnym i szybkim narzędziem do prototypowania. Doceniana jest przez Klientów z różnych branż, ze względu na wysoką jakość oraz dokładność druku, a także łatwość obsługi. Drukarkę Raise3D E2, a także inne urządzenia wyposażone w system IDEX, producentów takich jak BCN3D, Formbot oraz Flashforge, znajdziesz w ofercie firmy SEB-COMP.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego, jak również sklepów stacjonarnych:

 

Źródło głównego zdjęcia: All3DP

Licencja: Tekst „3D Printing Industry News (Weekly Digest)” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Źródło: All3DP