Oto, co wydarzyło się w mijającym tygodniu w przemyśle wytwarzania przyrostowego: Zaxe wprowadza na rynek profesjonalną drukarkę FDM Z3, naukowcy ze Stanford University i University of North Carolina prezentują drukowaną w 3D mikroigłę, która umożliwia bezbolesne samodzielne podawanie szczepionek, a architekci z Mask Architects, planują metalową, wydrukowaną w 3D wioskę na zboczu wzgórza.
Zaxe wprowadza na rynek profesjonalną drukarkę FDM Z3
Niezbyt dobrze znany poza Turcją, producent drukarek 3D Zaxe zamierza wprowadzić na rynek swoją pierwszą przemysłową drukarkę FDM. Z3 jest największą drukarką firmy do tej pory i jest wyposażona w wiele funkcji, których można oczekiwać od profesjonalnego FDM w cenie około 3000 USD.
Ta jednogłowicowa drukarka 3D, o wymiarach 400 x 300 x 350 mm i z 7-calowym ekranem dotykowym, jest wyposażona we wbudowaną kamerę szerokokątną i czujnik filamentu. Hotend może osiągnąć temperaturę 280ºC, co sprawia, że jest w stanie obsługiwać filamenty przemysłowe (o średnicy w 1,75 mm), w tym nylon i filamenty z domieszką metali. Z3 jest wyposażony w autokalibrację, filtr powietrza HEPA, jest także w pełni zabudowany i pasywnie ogrzewany.
Drukowany w 3D zestaw mikroigieł do samodzielnej aplikacji szczepionek
W All3DP Pro nie pojawiają się zbyt często informacje na temat projektów badawczych, ale raz na jakiś czas pojawia się taki, który jest zbyt niesamowity, by go nie udostępnić. Naukowcy ze Stanford University i University of North Carolina w Chapel Hill stworzyli drukowaną w 3D mikroigłę, która umożliwia bezbolesne samodzielne podawanie szczepionek.
Stwierdzono, że plaster z igłą zapewnia 10-krotnie większą ochronę, niż typowy zastrzyk szczepionki dostarczony do mięśnia ramienia za pomocą igły, zgodnie z badaniem przeprowadzonym na zwierzętach i opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences.
Technologia wytwarzania przyrostowego dla plastrów z mikroigłami pochodzi od Carbon, producenta drukarek 3D. Plastry z mikroigłami zostały wydrukowane w 3D na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill, przy użyciu prototypowej drukarki 3D wynalezionej przez współzałożyciela Carbon, Josepha M. DeSimone, który jest również profesorem medycyny translacyjnej i inżynierii chemicznej na Uniwersytecie Stanforda oraz emerytowanym profesorem w UNC-Chapel Hill.
Chociaż plastry z mikroigłami były badane od dziesięcioleci, praca tej ostatniej grupy naukowców pozwala pokonać niektóre wyzwania z przeszłości, w szczególności możliwość łatwego dostosowywania plastrów i drukowania ich w sposób, który zapewni, że igły będą zachowywać swoją ostrość.
„Nasze podejście pozwala nam bezpośrednio drukować mikroigłę w 3D, co daje nam dużą swobodę projektowania w zakresie tworzenia najlepszych mikroigieł z punktu widzenia wydajności i kosztów” – mówi główny autor badania Shaomin Tian, badacz w Wydziale Mikrobiologii i Immunologii w UNC School of Medicine.
Możemy zakładać, że łatwość stosowania plastra ze szczepionką, w najbliższych latach doprowadzi do wyższych wskaźników szczepień na całym świecie.
Druk 3D umożliwiający tworzenie zrównoważonej architektury
Zawsze wspaniale jest widzieć innowacyjne i imponujące projekty druku 3D – mosty, ubrania, domy, itp. – opisywane w mediach głównego nurtu i na stronach internetowych dla konsumentów. Niemal zawsze jest to bardzo pozytywna relacja na temat technologii, do czasu aż nie okaże się ona jednak myląca.
Jesteśmy tak samo podekscytowani, jak wszyscy, którzy chcą zobaczyć, jak wypadną proponowane przez Mask Architects, młodą firmę założoną przez architektów Öznura Pinara Çera i Danilo Pettę, drukowane w 3D stalowe siedliska o konstrukcji egzoszkieletowej. Jednak najwyraźniej ilustracje 3D renderowane przez firmę wyglądają tak realistycznie, że zmyliły co najmniej pół tuzina witryn internetowych, które donoszą, że te struktury są już zbudowane, podczas gdy w rzeczywistości są one nadal na wirtualnej desce kreślarskiej.
Pomysł jest jednak intrygujący. Pinar Çer twierdzi, że Mask jest pierwszym studiem architektury i projektowania na świecie, które wykorzystuje “stalowy, wydrukowany w 3D egzoszkieletowy system konstrukcyjny, który wspiera i rozprowadza wszystkie funkcjonalne elementy budynku, wykorzystując swoje nowe rozwiązanie techniki budowlanej, które nazwali Exosteel.”
Niestety, nie ma więcej szczegółów niż to, podane przez Mask Architects. Niemniej jednak, istnieje związek pomiędzy drukiem 3D a zrównoważonym rozwojem w środowisku naturalnym, który zdecydowanie jest coraz częściej postrzegany przez pryzmat tej technologii. Ile z tego powiązania jest ważne w tym przypadku, to się dopiero okaże, ale ogólnie w budownictwie domowym, wykazano, że druk 3D (z betonu) marnuje mniej surowców, wymaga mniejszego śladu budowlanego i tworzy struktury, które są bardziej energooszczędne i odporne na warunki atmosferyczne niż obecne metody budowania domów.
Mask twierdzi, że jego celem jest zintegrowanie architektury, sztuki i technologii w tym “żywym projekcie muzealnym”, przy jednoczesnym zachowaniu i ochronie dziedzictwa otaczającego obszaru. Z pewnością będzie to fascynujący projekt, który warto obserwować.
Licencja: Tekst “3D Printing Industry News (Weekly Digest)” autorstwa All3DP Pro jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.
Źródło: All3DP