Wiadomości z branży druku 3D (tygodniowe podsumowanie)

Wiadomości z branży druku 3D (tygodniowe podsumowanie)

Oto wydarzenia z mijającego tygodnia z branży druku 3D: Nanoscribe wprowadza Quantum X Shape do mikrofabrykacji, Boston Micro Fabrication przedstawia nową drukarkę 3D drukująca z żywicy/ceramiki w skali mikro, a Stratasys prezentuje nowe żywice do Stratasys Origin One. Te historie, wyróżniają się w tym tygodniu w wiadomościach z branży wytwarzania przyrostowego.

Nanoscribe wprowadza Quantum X Shape do mikrofabrykacji  

Obraz podsumowania wiadomości z branży druku 3D: Nanoscribe wprowadza Quantum X Shape do mikrofabrykacji  
Płytka Quantum X Shape firmy Nanoscribe zawierająca komponenty drukowane w 3D (Źródło: Nanoscribe)
 

Nanoscribe, jak sama nazwa wskazuje, produkuje drukarki 3D, które drukują drobne rzeczy dla laboratoriów badawczych i przemysłowych procesów produkcyjnych, takich jak mikroprzepływy i systemy mikroelektromechaniczne. Ich nowy Quantum X Shape, to precyzyjna drukarka 3D do mikrofabrykacji i produkcji seryjnej.

Oparty na technologii polimeryzacji dwufotonowej (2PP), ten system litografii laserowej może drukować praktycznie dowolne kształty 3D z submikronową precyzją 0,0001 mm, dokładnością 0,0002 mm i maksymalnym obszarem zadruku 50 x 50 mm². Quantum X Shape charakteryzuje się szybkością modulacji wokseli i 100-nm siatką punktów pomiarowych, kontrolą trajektorii galvo, wyszukiwarką interfejsów dla przezroczystych, nieprzezroczystych i odbijających powierzchni z nanometrową precyzją oraz szerokim zakresem podłoży i płytek do 6 cali.

Jeśli chodzi o szybkość, Nanoscribe twierdzi, że Quantum X Shape może przetwarzać wsadowo 200 typowych struktur mezoskalowych, które można wydrukować przez noc. Materiały obejmują szereg fotożywic oraz materiały innych firm i materiały niestandardowe.

Nowa drukarka 3D BMF drukująca z żywicy oraz ceramiki w skali mikro

Obraz streszczenia wiadomości z branży druku 3D: Nowa mikroskalowa drukarka 3D z żywicy i ceramiki firmy BMF
MicroArch S230 firmy BMF może drukować szczegółowe części z polimerów lub ceramiki o wielkości zaledwie 2 mikronów (źródło: BMF)
 

Czy to przypadek, że dwóch liderów w dziedzinie drukarek 3D do mikrofabrykacji wprowadza nowe drukarki w tym samym tygodniu?

Firma Boston Micro Fabrication, lepiej znana jako BMF, zaprezentowała w tym tygodniu żywiczną drukarkę 3D MicroArch S230. Jest to trzecia drukarka tej firmy z serii drukarek o ultrawysokiej rozdzielczości (2 mikrony). Jednak od innych wyróżnia ją możliwość drukowania zarówno z ceramiki, jak i z fotopolimerów, a do tego ma większy obszar roboczy (50 x 50 x 50 mm) i jest pięciokrotnie szybsza.

Drukarka wykorzystuje opatentowaną przez BMF technologię Projection Micro Stereolithography (PµSL), technikę pozwalającą na szybką fotopolimeryzację całej warstwy ciekłego polimeru za pomocą błysku światła UV w rozdzielczości mikroskali.

Dodatkowe cechy MicroArch S230 obejmują aktywne poziomowanie warstw, zautomatyzowaną kalibrację laserową oraz zdolność do obsługi materiałów o wyższej masie cząsteczkowej o lepkości do 20 000 Cp, co skutkuje produkcją mocniejszych części funkcjonalnych. Drukarka jest kompatybilna z rosnącą ofertą żywic inżynieryjnych i ceramicznych, odpowiednich do części końcowych, w tym ceramiki tlenku glinu, ceramiki HT 200 i tytanianu magnezu.

„Trend miniaturyzacji nadal dominuje w prawie każdej branży, ale ponieważ części stają się mniejsze, trudniej je zaprojektować, są też droższe w produkcji i ogólnie bardziej skomplikowane w produkcji” – powiedział John Kawola, dyrektor generalny BMF. „Zmieniliśmy to pojęcie i wprowadziliśmy druk 3D do branż, które kiedyś uważały to za niemożliwe”.

Nowe żywice do Stratasys Origin One 

Obraz podsumowania wiadomości z branży druku 3D: Nowe żywice dla Stratasys Origin One 
Części wydrukowane na Stratasys Origin One z żywicy Dura56 (po lewej) i żywicy IND405 Clear firmy Henkel (Źródło: Henkel)
 

Stratasys od czasu zakupu firmy Origin w grudniu 2020 roku, dąży do zwiększenia możliwości drukarki Origin One. W tym tygodniu Stratasys ogłosił, że dostępne są dla niej nowe materiały, które zostały opracowane we współpracy z chemicznym gigantem Henkel.

Fotopolimer Dura56 jest trwałym, odpornym na uderzenia materiałem, który według Stratasys ma wyjątkowe wykończenie powierzchni i niski koszt w przeliczeniu na kilogram. Jest idealny do części takich jak obudowy i okucia. W rzeczywistości, podczas niedawno zakończonych targów Rapid + TCT w Chicago, uczestnicy byli widziani na skuterze wydrukowanym z Dura56.

Drugim nowym materiałem jest IND405 Clear, półsztywna, przezroczysta żywica fotopolimerowa zaprojektowana w celu zapewnienia gładkiego wykończenia powierzchni, dobrej odporności na uderzenia i 78% wydłużenia przy zerwaniu. Części wydrukowane z IND405 Clear mogą być polerowane do optycznie przejrzystego wykończenia i mogą być obrabiane. Materiał jest idealny do druku urządzeń mikroprzepływowych i nakładek prowadzących, o właściwościach porównywalnych z polipropylenem bez wypełnienia.

Źródło głównego zdjęcia: Nanoscribe Quantum X Shape i BMF MicroArch S230

Licencja: Tekst „”3D Printing Industry News (Weekly Digest)„” autorstwa All3DP Pro jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: All3DP