Oto wydarzenia z mijającego tygodnia z branży druku 3D: NASA stawia na druk 3D domów na Marsie, Raise 3D prezentuje nową desktopową drukarkę do druku z PA12 CF, a Phillips wprowadza na rynek hybrydowy CNC – maszynę DED. Te historie, wyróżniają się w tym tygodniu w wiadomościach z branży wytwarzania przyrostowego.
WIADOMOŚCI Z BRANŻY DRUKU 3D – TYDZIEŃ 33, 2021
NASA stawia na druk 3D domów na Marsie
Informacja brzmiąca nieco jak fabuła nowego reality show: NASA umieści na okres dwunastu miesięcy, czteroosobową załogę w siedlisku wydrukowanym w 3D, w Johnson Space Center w Teksasie, aby zobaczyć, co się stanie.
Icon, firma zajmująca się technologią budowlaną 3D, współpracuje z NASA, aby stworzyć Mars Dune Alpha, strukturę wydrukowaną w 3D, zaprojektowaną przez BIG-Bjarke Ingels Group i mającą symulować życie na Marsie.
Budowa ma zostać zakończona około października 2022 roku. Siedlisko o powierzchni 1700 stóp kwadratowych i jego mieszkańcy, pomogą NASA zrozumieć fizyczne i psychiczne wyzwania, które mogą mieć wpływ na załogę podczas długotrwałej misji kosmicznej.
Dlaczego siedlisko drukowane w 3D? NASA twierdzi, że technologia budowy przyrostowej jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem do tworzenia siedlisk eksploracji kosmosu, ponieważ może wykorzystywać materiał znajdujący się na Marsie, co eliminuje potrzebę wystrzeliwania dużych ilości materiałów budowlanych podczas wielu lotów, co jest nieopłacalne. Mars Dune Alpha jest drukowany w marsjańskiej czerwieni przez system drukowania 3D Icon o nazwie Vulcan, aby symulować glebę planety.
ICON współpracuje również z NASA nad innym projektem mającym na celu zbadanie kosmicznego systemu konstrukcyjnego, który mógłby wesprzeć przyszłą eksplorację Księżyca.
Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w badaniach, NASA przyjmuje zgłoszenia.
Desktopowa drukarka 3D od Raise3D, do druku z PA12 CF
Redakcja All3DP, zwróciła uwagę na desktopową drukarkę 3D Raise3D E2CF już w marcu, podczas pracy nad przewodnikiem po tej kategorii drukarek 3D. Natomiast dopiero w mijającym tygodniu, model ten został oficjalnie zaprezentowany przez producenta.
Model E2CF oparty jest na wcześniejszym modelu Raise3D E2. E2CF jest wyposażony w system dwóch niezależnych ekstruderów – IDEX. Drukarka współpracuje z własnym filamentem wzmocnionym włóknem węglowym (PA12 CF). Raise3D wypuścił również własny materiał podporowy PA12 CF Support i planuje certyfikować filamenty innych firm do użytku w E2CF.
Model E2CF ma kilka funkcji, które zapewniają bezproblemowe drukowanie z PA12 CF, w tym temperaturę dyszy, która może osiągnąć 300 °C, elastyczną stalową płytę roboczą podgrzewaną do 110 °C, zamkniętą komorę i wbudowane pojemniki do przechowywania materiałów.
Szczególnie fajną cechą są wolnostojące suche pudełka. Aby zapewnić stabilny proces drukowania, E2CF jest wyposażony w dwa samodzielne, szczelne suche pudełka opracowane przez Raise3D, aby radzić sobie z wysoką absorpcją wody przez nylonowe i wzmocnione włóknami filamenty. Te suche pudełka są przymocowane do drukarki, co pozwala na przechowywanie materiałów w warunkach minimalnej wilgotności podczas drukowania. Kolejną nową funkcją jest wspomagany proces automatycznego poziomowania stołu, z bardzo precyzyjnym czujnikiem optycznym, który poprawia dokładność kalibracji wysokości dyszy, poprawia przyczepność pierwszej warstwy i wydajność drukowania.
E2CF zaspokaja zapotrzebowanie na druk z filamentów wzmacnianych włóknem węglowym, zgłaszane przez inżynierów z branży motoryzacyjnej, lotniczej i medycznej, w zakresie przyrządów, uchwytów i różnych przemysłowych elementów końcowych. E2CF posiada obszar roboczy 295 × 240 × 240 mm i jest wyposażony w wydajne oprogramowanie ideaMaker. Raise3D E2 będzie dostępny jeszcze w tym roku, w cenie 4499 USD.
Phillips wprowadza na rynek hybrydowy CNC, maszynę DED
Phillips Corp., dystrybutor i innowator technologii produkcji, zintegrował subtrakcyjną technologię obrabiarek CNC firmy Haas Automation z addytywną głowicą laserową produkowaną przez Meltio. Nowa linia maszyn Phillips Additive Hybrid, zapewniając płynne połączenie między układami sterowania, może obrabiać metal CNC i wykorzystywać bezpośrednie nanoszenie materiału za pomocą drutu laserowego, w celu dodania metalu w procesie produkcji i naprawy części metalowych.
Maszyna typu „dwa w jednym” ma wyraźne zalety w zakresie naprawy przemysłowych części metalowych, umożliwiając dodawanie materiału do zużytych obszarów, integrowanie nowych funkcji z formą i stosowanie różnych materiałów na tej samej części w celu uzyskania najlepszego projektu, wagi i wytrzymałości .
Zdolny do pracy z szeroką gamą metali, takich jak Inconel, tytan, aluminium i miedź, Phillips Additive Hybrid jest dostępny w wielu opcjach urządzeń laserowych i CNC.
„Produkcja hybrydowa oferuje zalety zarówno procesów addytywnych, jak i subtraktywnych w jednej maszynie, zapewniając korzyści w zakresie kosztów i złożoności, które nie były wcześniej dostępne”, mówi Brian Matthews, CTO i specjalista ds. innowacji w Meltio.
Źródło głównego zdjęcia: Icon’s Vulcan 3D printer at the Johnson Space Center in Texas (Source: Icon)
Licencja: Tekst „”3D Printing Industry News (Weekly Digest)” autorstwa All3DP Pro jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.
Źródło: All3DP