Jesteśmy już w połowie wakacji, jest to czas urlopów wielu pracowników, co widać wyraźnie także w przemyśle wytwarzania przyrostowego. Tak więc, bez najnowszych wiadomości i nowych drukarek 3D, na których można by się skupić, w tym tygodniu przyjrzymy się niektórym z najbardziej innowacyjnych i najpiękniejszych produktów, które ostatnio wydrukowano w 3D, od butów rowerowych po stoliki kawowe.
WIADOMOŚCI Z BRANŻY DRUKU 3D – TYDZIEŃ 30, 2021
Sześć nowych produktów drukowanych 3D, które z pewnością zainspirują i zadziwią
Nowe okulary Adidas 3D CMPT
Adidas właśnie wprowadził na rynek limitowaną edycję drukowanych w 3D, ultralekkich okularów przeciwsłonecznych o nazwie 3D CMPT, wyprodukowanych we współpracy z firmą macierzystą marki Marcolin Group. Oprawki wykonane są z elastycznego nylonu pokrytego powłoką, która nadaje im efekt gumowanej powierzchni. Ważące zaledwie 20 gramów, jednoczęściowe oprawki z nieskładanymi zausznikami, mają charakterystyczną konstrukcję przypominającą kratownicę, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto zajmuje się wytwarzaniem przyrostowym. Ani Adidas, ani Marcolin nie ujawnili, w jaki sposób oprawki są drukowane w 3D ani przez kogo. Możemy jedynie przypuszczać, iż za ich produkcją stoi Carbon.
Stworzone z myślą o profesjonalnych sportowcach, okulary 3D CMPT będą dostępne w matowej czerni z brązem na adidas.com, w cenie 415 USD dla członków klubów lojalnościowych od 23 sierpnia.
Przeprojektowane buty rowerowe
Amerykański start-up butów rowerowych Lore, wprowadził drukowane w 3D buty z włókna węglowego o nazwie LoreOne. Przeznaczone są one dla profesjonalnych rowerzystów szosowych. Celem tych zatrzaskowych butów, jest przeniesienie większej ilości energii rowerzysty na układ napędowy roweru. Lore twierdzi, że dzięki indywidualnemu dopasowaniu buta do użytkownika, może on oferować idealne ułożenie stopy i zapobiegać poruszaniu się stopy użytkownika w bucie podczas pedałowania.
Niestandardowe dopasowanie uzyskuje się dzięki technologii innego startupu o nazwie Morphic, który oferuje platformę do skanowania 3D i drukowania 3D dla niestandardowych produktów kompozytowych o wysokiej wydajności. Lore to ich pierwszy projekt.
Drukowane w 3D sportowe płytki podłogowe
Brytyjska projektantka Yinka Ilori, stworzyła ciekawe wzory z wydrukowanych w 3D płytek podłogowych, które trafiły na pierwsze publiczne boisko do koszykówki, w finansowej dzielnicy Londynu. Drukowane w 3D płytki polipropylenowe, wyprodukowane przez brytyjską firmę OnCourt, pozwalają na osadzenie kolorowych motywów geometrycznych projektanta w samym materiale, a nie tylko namalowanie ich na powierzchni, co zapewnia większą trwałość. Nazywana Traction, podłoga OnCourt jest według firmy „pierwszą na świecie w pełni zadrukowaną maszynowo powierzchnią płytek sportowych” i zapewnia lepszą przyczepność, jednocześnie zmniejszając obciążenie stawów kolanowych i skokowych graczy. Na obrzeżach kortu, nadrukowano pogrubionymi, wielkimi literami hasło: „Be the best you can be”.
Ulepszone narzędzia rowerowe
Kolejna innowacja w druku 3D inspirowana kolarstwem, ma ogromny potencjał zastosowań. Drukowany w 3D tytanowy młotek maszynowy, od producenta narzędzi rowerowych Silca, waży zaledwie 180 gramów, dzięki czemu idealnie nadaje się do spakowania i noszenia podczas konserwacji roweru w trasie. Wewnętrzne wgłębienie młotka wypełnione jest 125 gramami drobnego wolframu i drobnego żwirku ze stali nierdzewnej, co tworzy masę typowego, ciężkiego młotka. Nowa linia tytanowych narzędzi rowerowych firmy Silica, obejmuje również tytanowy bat łańcucha i narzędzie do pierścienia blokującego, sprzedawane osobno lub w zestawie za 399 USD.
Stolik kawowy
Australijski projektant przemysłowy René Linssen, zadebiutował prezentując swój stolik kawowy, który jest czymś więcej niż tylko pięknym meblem. Linssen mówi, że stolik kawowy Union rozwiązuje problemy globalnego łańcucha dostaw po COVID, ponieważ jest wytwarzany lokalnie w rodzinnym mieście projektanta, Canberze, przy użyciu przetworzonych plastikowych butelek PET i oczywiście, jest drukowany w 3D. Linssen 3D wydrukował nogi stołu za pomocą niestandardowego 6-osiowego robota przemysłowego, wyposażonego w ekstruder do wytłaczania tworzywa sztucznego, który został opracowany na Uniwersytecie Canberra. Stolik Union właśnie znalazł się w finale konkursu TDF + Laminex Design Awards 2021.
Architektoniczne okulary spiekane laserowo
Japoński architekt Kengo Kuma (który zaprojektował Stadion Narodowy Toyko w Tokio na Igrzyska Olimpijskie 2020), nawiązał współpracę z marką okularów Vava, aby wprowadzić na rynek kolekcję wydrukowanych w 3D okularów przeciwsłonecznych, wykonanych z indyjskich ziaren rącznika. Olej rycynowy z ziaren, został wykorzystany do produkcji proszku poliamidu 11, mocnego polimeru termoplastycznego, który został następnie wykorzystany w technologii selektywnego spiekania laserowego (SLS) do produkcji oprawek. Kolor tego materiału nie blaknie w bezpośrednim świetle słonecznym, a druk 3D umożliwił stworzenie wyjątkowego kształtu oprawek. Sprzedaż detaliczna: 850 USD.