Wiadomości z branży druku 3D

Wiadomości z branży druku 3D

Lżejsze meble drukowane w 3D, nowy impuls do myślenia ekologicznego w druku 3D oraz filtr powietrza MakerBot z certyfikatem usuwania szkodliwych emisji; te historie przykuły naszą uwagę wśród wiadomości z branży druku 3D z ostatnich dni. 

Stoły inspirowane spienionym materiałem do wielkoformatowego druku 3D

Kolekcja stołów rzeźbiarskich Primavera została zaprojektowana przez firmę architektoniczną Nyxo Visionary Design z siedzibą w Dubaju i wydrukowana z ColorFabb PLA na drukarce Colossus XS (źródło: Colossus)

Nowe, lekkie, drukowane w 3D stoły, zadebiutowały niedawno na targach Dubai Design Week o nazwie Primavera. Możemy przyznać, iż fantastycznie prezentowałyby się w niejednym salonie.

Oczywiście są one eleganckie i przepiękne, przypominają obraz Georgii O’Keeffe, ale bardziej ekscytujące jest to, że jest to pierwszy przykład pracy wydrukowanej na nowej drukarce wielkoformatowej Colossus XS, z wykorzystaniem nowego spienionego materiału PLA w formie granulatu, wprowadzonego we wrześniu przez ColorFabb. W rzeczywistości, holenderski producent materiałów ColorFabb i belgijski producent drukarek 3D Colossus współpracowali przy tworzeniu tego materiału.

Lekki piankowy PLA, opracowany i wprowadzony przez ColorFabb w 2019 roku, jest aktywnie pieniącym się materiałem, używanym do uzyskania lekkich części o małej gęstości lub wyjątkowo dużych wysokościach warstw, w zależności od zastosowanych parametrów. Jako filament, materiał ten miał ograniczenia, jeśli chodzi o bardzo duże wydruki, które zazwyczaj wykonuje się z polimerów w formie granulatu.

„Gdy po raz pierwszy zetknęliśmy się z asortymentem materiałów firmy ColorFabb, natychmiast dostrzegliśmy możliwości, jakie przyniesie ona dla rynku topionego granulatu”, mówi Philippe-Daniel Merillet, dyrektor generalny Colossus.

W druku 3D koszt jest funkcją ceny materiału plus czas drukowania. Wyższe wysokości warstw pozwalają na skrócenie czasu drukowania, a spienianie materiału pozwala na zużycie mniejszej ilości materiału i uzyskanie lżejszych produktów końcowych. Co więcej, drukarki 3D wykorzystujące materiały granulowane mają więcej zmiennych niż drukarki FDM, takie jak większy zakres rozmiarów dysz i wysokości warstw, wiele stref temperaturowych, ustawienia ciśnienia zarówno w ekstruderze, jak i w pompie do topienia, a także różne szybkości przepływu pompy do topienia.

Kolekcję rzeźbiarskich stołów zaprojektowała firma Nyxo Visionary Design z siedzibą w Dubaju, założona przez włoskich projektantów Mirko i Michele Daneluzzo. Jeśli chcesz zamówić je do swojego salonu, skontaktuj się z nimi pod adresem office@nyxostudio.com.

Czy Twoje umiejętności drukowania 3D są ,,zielone”?

Studenci Wyższego Instytutu Technicznego w Bregenz Austria odbyli czterotygodniowy staż w Arburgu.

Jeśli nie słyszałeś jeszcze o zwrocie „zielone umiejętności”, to jest to zasadniczo wiedza o tym, jak Twoja praca może być korzystna dla środowiska lub zrównoważona. Na przykład, jeśli korzystasz z druku 3D w swojej firmie, zielone umiejętności, których możesz potrzebować, obejmują wiedzę o tym, jak poddać recyklingowi odpady drukarskie lub produkt po zakończeniu jego eksploatacji, jak wykorzystać materiały z recyklingu do stworzenia swojego produktu lub jak zaprojektować swój produkt, aby był energooszczędny lub przyjazny dla środowiska.

Jeśli produkujesz drukarki 3D, twoje zielone umiejętności mogą obejmować pracę nad wytwarzaniem maszyn, które zużywają mniej energii, przetwarzają szybciej lub odzyskują więcej materiału wielokrotnego użytku (w przypadku technologii wykorzystujących spiekanie proszków).

Ponieważ produkcja addytywna pozycjonuje się jako zielona technologia, zwłaszcza w Europie, umiejętności te będą równie ważne, jak znajomość metalurgii i optymalizacja konstrukcji wsporczych. W tym celu prowadzone są kursy szkoleniowe, aby podnieść umiejętności osób obecnie zajmujących się wytwarzaniem addytywnym oraz szkolenia studentów, nakierowane na zielone umiejętności, prowadzone przez organizacje takie jak Strategia Umiejętności Sektorowych w Produkcji Addytywnej (SAM).

Niedawne badanie SAM przeprowadzone w ponad 100 europejskich ośrodkach szkoleniowych oferujących kursy AM wykazało, że chociaż obecnie uwzględniane są zielone umiejętności, ich zdaniem istnieje potrzeba zrobienia znacznie więcej.

„Dla pracowników trzy najlepsze zielone umiejętności, które powinny być objęte kursami AM, to ekoprojektowanie, gospodarka o obiegu zamkniętym i analiza cyklu życia”, zgodnie z raportem, który zalecał również poprawę w nauczaniu efektywnego gospodarowania zasobami, ekologicznej świadomości oraz poszerzanie wiedzy o zielonych zasobach i produktach ekologicznych.

SAM, który oferuje certyfikat International AM Qualification System (IAMQS) w zakresie wytwarzania addytywnego, planuje dodanie nowej jednostki szkoleniowej poświęconej zrównoważeniu w produkcji addytywnej. Celem szkolenia będzie rozwój studentów i profesjonalistów, zakładający między innymi:

  • identyfikowanie przypadków i przykładów, w których AM może prowadzić do bardziej zrównoważonych produktów
  • zrozumienie ekonomicznych i społecznych kontekstów polityk zrównoważonego rozwoju
  • uwzględnienie zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia produktu
  • znalezienie pomysłów i możliwości dla alternatywnych, bardziej zrównoważonych i prostych rozwiązań dla codziennych czynności AM
  • podejmowanie inicjatywy, aby przedstawić sugestie dotyczące bardziej zrównoważonych wyborów w całym cyklu życia produktu AM

Na razie widzimy, że te inicjatywy koncentrują się w Europie, ale proekologiczne podejście do AM jest mądrą strategią biznesową bez względu na to, gdzie się znajdujesz.

System MakerBot Clean Air teraz certyfikowany przez Greenguard

System czystego powietrza MakerBot (źródło: MakerBot)

MakerBot, należący do Stratasys, ogłosił w ostatnich dniach, że ich Clean Air System, otrzymał certyfikat Greenguard od UL, który pokazuje, że obniża on emisje ultradrobnych cząstek i lotnych związków organicznych znacznie poniżej maksymalnych poziomów.

System Clean Air, to system podwójnej filtracji (HEPA plus filtr z węglem aktywnym) dla platformy Method.

„Naszym celem w Method jest sprawienie, by zaawansowane materiały inżynieryjne do druku 3D były bardziej dostępne dla inżynierów”, mówi Nadav Goshen, dyrektor generalny MakerBot. „Częścią wyzwania jest ułatwienie drukowania tych materiałów w biurze, domu i szkole. Uzyskanie certyfikatu UL Greenguard dla MakerBot Clean Air z Method X pokazuje, że możemy zmniejszyć emisje druku 3D.”

Certyfikacja Greenguard, to uznany na całym świecie program certyfikacji i znakowania towarów, dla producentów niskoemisyjnych produktów, mebli i materiałów do wnętrz. Kilka produktów z branży druku 3D również uzyskało certyfikat Greenguard.

System Clean Air, który kosztuje około 900 USD jest opcjonalnym dodatkiem do drukarek 3D Method, Method X, Method X Carbon Edition, MakerBot Sketch.

Główne zdjęcia: Primavera to kolekcja rzeźbiarskich stolików kawowych firmy NYXO Visionary Design.

Licencja: Tekst „ Wiadomości z branży druku 3D (Przegląd tygodnia) ” autorstwa All3DP Pro jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: All3DP