Wiadomości z branży druku 3D

Wiadomości z branży druku 3D

Najlepsze nowe drukarki z targów Formnext, otwarty system materiałowy dla drukarek FDM Stratasys i Formnext, który wchodzi na rynek w USA – te historie przykuły naszą uwagę wśród wiadomości z branży addytywnej z ostatnich dni.

Najlepsze drukarki 3D zaprezentowane na Formnext

Oczekuje się, że nowe drukarki 3D do druku z metalu 3DGence Element MP260 FDM zostaną uzupełnione o rozwiązanie do debindowania i spiekania pod koniec 2022 r. (Źródło: 3DGence)

Producenci drukarek 3D rywalizują ze sobą, wprowadzając na rynek nowe maszyny, a Formnext, to idealna okazja do zaprezentowania najnowszych urządzeń. W rywalizacji o jak największe zainteresowanie, nagrody moglibyśmy przyznać FX20 od firmy Markforged, Xip od firmy Nexa3D, Lisa X od firmy Sinterit, imponującemu Element MP260 od 3DGence lub Raise3D RMF500.

Duże poruszenie wywołała również nowa drukarka Prusa. Dlaczego konsumencka drukarka FDM jest aż tak popularna? Możemy założyć, że sporo profesjonalistów w produkcji addytywnej ma drukarki Prusa w domu. Jednak przy cenie 3500 USD nowa pięcio-ektruderowa Prusa XL zaciera granicę, która kiedyś dzieliła maszyny konsumenckie i profesjonalne, zwłaszcza jeśli chodzi o prototypowanie.

Innym powodem, dla którego Joe Prusa i jego ekipa byli obecni podczas Formnext, było ogłoszenie przejęcia profesjonalnego producenta drukarek 3D Trilab, o którym zapewne usłyszymy więcej w 2022 roku.

Wiele drukarek zaprezentowanych na Formnext nie jest jeszcze dostępnych, a niektóre z nich są jeszcze w fazie urządzenia prototypowego, dlatego też możesz nie znaleźć informacji na stronach internetowych producentów. Poniżej znajdują się najważniejsze premiery tego wydarzenia w krótkim podsumowaniu:

MarkaDrukarkaTechnologiaCechy
3DGenceElement MP260, MP350FDM (do druku z metalu)Metalowa drukarka FDM, w dwóch rozmiarach, z zestawem debindującym i piecem w opracowaniu.
Raise3DRMF500FDMWysokotemperaturowa drukarka 3D, możliwość druku z filamentów z włóknem węglowym, duży obszar roboczy, system IDEX
MarkforgedFX20FDMWysokotemperaturowa drukarka 3D, możliwość druku z materiału Ultem, wzmocnionego ciągłym włóknem węglowym
WASP4070 TXFDMwysokotemperaturowa drukarka 3D o konstrukcji typu delta, możliwość druku z PEEK
BigRepPro, One (wznowienie)FDMNowy sprzęt, oprogramowanie i możliwości materiałowe
Nexa3DXiPSLARozdzielczość 4K, duża szybkość, desktopowy rozmiar
Shining 3DAccuFab-L4KSLARozdzielczość 4K, duży obszar roboczy, desktopowy rozmiar 
Axtra3D Lumia (Start-Up)Lumia SLA/DLPNowa technologia łącząca technologię SLA o wysokiej rozdzielczości z szybkością DLP
3D SystemsSLS 380SLSPrędkość druku 2,7 l/godz.
Nexa3DQLS 350SLSWydajność 8 l/godz., 4 x 100-W laser CO 2
SinteritLisa XSLSKompaktowa drukarka 3D SLS, prędkość drukowania 10 mm/godz., 1x 30-W laser IR
XYZ PrintingMfgPro236 xSSLSPrędkość druku 22 mm/godz., 1x 60-W laser CO 2
DP Polar (Start – up)AM Polar i2Material JettingWysoka przepustowość
Quantica (Start-up)T1 ProBinder jettingDrukarka obsługująca wiele materiałów
Xact MetalXM200G i G2PBF (SLM/DMLS)Pojedyncze lub podwójne lasery  Yb o mocy 100, 200 lub 400 W, otwarta platforma materiałowa
Additive IndustriesMetalFABG2PBF (SLM/DMLS)Arkusz techniczny nie jest jeszcze dostępny, mniejszy niż inne drukarki
3D SystemsDMP Flex 350DMP Factory 350PBF (SLM/DMLS)Konfiguracja lasera: 1 lub 2x, 275 x 275 x 420 mm, komora próżniowa
 
 

Drukarki Stratasys FDM z otwartym systemem materiałowym

Ładowanie filamentu do Stratasys FDM (źródło: Stratasys)

Informacja, która uważana jest za ważny kamień milowy dla drukarek FDM Stratasys: firma zaoferuje licencję Open Material, która po raz pierwszy umożliwi drukowanie z filamentów innych firm.

Przemysłowe FDM od Stratasys, były ograniczone do druku jedynie z dedykowanych filamentów, które obejmowały bibliotekę materiałów od PLA do PEKK. Te filamenty są teraz tak zwanymi materiałami preferowanymi przez Stratasys. Istnieją również materiały zatwierdzone przez Stratasys, które są filamentami innych firm, na których Stratasys przeprowadził podstawowe testy niezawodności. Oczekuje się, że będą one dostępne w drugiej połowie 2022 roku, począwszy od Fortus 450mc. Trzeci poziom to otwarty katalog materiałów, które nie przeszły testów walidacyjnych ani optymalizacji w odniesieniu do wydajności i funkcjonalności drukarek Stratasys, ale firma zdaje sobie teraz sprawę z wartości, jaką jest umożliwienie swoim klientom eksperymentowania i badań.

Formnext przyjedzie do Chicago wiosną 2025 r.

Uczestnicy Formnext 2021 we Frankfurcie (źródło: All3DP)

Organizatorzy Formnext po raz pierwszy przyjeżdżają ze swoim wydarzeniem dotyczącym wytwarzania przyrostowego do USA. Formnext USA zaplanowano na 14-16 marca 2025 w Chicago.

Wydarzenie będzie miało charakter partnerski między Mesago Messe Frankfurt, Messe Frankfurt USA, Association for Manufacturing Technology i Gardner Business Media. Pierwsza prezentacja Formnext na rynku USA odbędzie się na Międzynarodowych Targach Technologii Produkcyjnych w dniach 12-17 września 2022 r. w Chicago. Tam Formnext będzie gościć swoją wielofunkcyjną strefę AM4U na parkiecie, gdzie eksperci branżowi będą prezentować tematy AM. W 2023 r. obszar AM4U, prezentowany przez Formnext, będzie współlokowany z konferencją Additive Manufacturing Conference w Austin w Teksasie.

Mesago Messe Frankfurt ma za sobą udane Formnext Forum Tokyo i Formnext + PM South China.

Główne zdjęcie: Górny rząd: Raise3D, 3D Systems, Nexa3D, 3DGence. Dolny rząd: systemy 3D, Xact Metal, XYZprinting, Addtivie Industries.

Licencja: Tekst „3D Printing Industry News (Weekly Digest)” autorstwa All3DP Pro jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: All3DP