Ten międzynarodowy konkurs projektowy dla produkcji przyrostowej wyróżnia osoby i firmy przesuwające granice za pomocą druku 3D w szerokim zakresie dziedzin.
3D Pioneers Challenge jest organizowany przez d.sign21 we współpracy z Rapid.Tech 3D, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni i zaprezentowani podczas wirtualnej ceremonii wręczenia nagród w dniach 9-11 maja 2023 r. w Erfurcie w Niemczech. Udział w konkursie jest bezpłatny dla studentów, młodych profesjonalistów lub start-upów oraz wystawców na targach Rapid.Tech 3D, które są sponsorem konkursu. Opłata startowa wynosi 265 euro dla profesjonalistów.
Temat na rok 2023 to “odporność teraz, zaawansowane technologie umożliwiające zrównoważone jutro”. Organizatorzy mówią, że głównym kryterium oceny będzie sposób, w jaki projekt zajmuje się bieżącymi kwestiami oraz średnio- i długoterminowymi trendami wpływającymi na jedną z dziesięciu kategorii zgłoszeń, z naciskiem na prace interdyscyplinarne i połączenie kilku technologii.
Dotychczasowi finaliści startowali z rowerami i obuwiem elektrycznym drukowanymi w 3D, maskami wentylacyjnymi i zamiennikami zaworów, a nawet z nadającą się do recyklingu piłką tenisową drukowaną w 3D. Finalistów wybiera jury złożone z ekspertów branżowych.
Jest dziesięć kategorii, w których można zgłosić swój koncept, projekt lub nowy model biznesowy: design, digital, architektura, fashion-tech, materiały, medtech, mobilność, elektronika, maszyny i zrównoważony rozwój.

Jeden z finalistów z poprzedniego konkursu połączył zrównoważony rozwój, design i wielkoskalowy robotyczny druk 3D w sposób dający do myślenia. Studio badawcze i projektowe z Rotterdamu o nazwie The New Raw rozszerzyło swój pionierski projekt przekształcania odpadów oceanicznych w cyfrowo wykonane rzeźby o limitowaną serię mebli plażowych drukowanych w 3D. Inicjatywa, w ramach której przetwarza się porzucone sieci rybackie na włókna przypominające nici do druku 3D, podnosi świadomość ekologiczną w zakresie zanieczyszczenia środowiska morskiego plastikiem.

Kolejnym finalistą, który nas zachwycił jest SpaceWrench, narzędzie o zoptymalizowanej topologii, które pokazuje jak lekkie struktury kratowe mogą zapewnić wysoką wydajność mechaniczną, a nawet służyć jako zamiennik metalu w lekkich komponentach lotniczych. Klucz został zaprojektowany przy użyciu oprogramowania nTopology i wydrukowany z COR Alpha, cyklicznej żywicy olefinowej, nowej rodziny polimerów inżynieryjnych wynalezionych przez firmę polySpectra. Ten prosty klucz może stać się ikoną, reprezentującą moc optymalizacji topologii i zaawansowanych polimerów w produkcji.

Jeden z najbardziej uderzających projektów artystycznych pochodzi od bawarskiego artysty Petera Langa, który wykorzystał gniazda szerszeni jako inspirację dla swojego fascynującego dzieła sztuki o nazwie Silent Orchestra, które we współpracy z ekspertami w dziedzinie akustyki z Uniwersytetu Technicznego w Rosenheim faktycznie poprawia akustykę dużych pomieszczeń. Wielokolorowa, przypominająca plaster miodu struktura, w której jako spoiwo wykorzystano wyłącznie naturalne włókna i piwo, została zainstalowana jako obiekt artystyczny, który można zawiesić pod sufitem. Silent Orchestra została wydrukowana w 3D przez niemiecką firmę Additive Tectonics, spółkę zależną FIT Additive Manufacturing Group.

Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 marca 2023 r.
Zwycięzcy otrzymują blisko 40 000 dolarów nagrody pieniężnej, zaproszenie do dołączenia do Autodesk Technology Centers Outsight Network (rodzaj inkubatora projektowego dla start-upów), drukarki 3D od Asiga, Ultimaker lub Makerbot, a także pełną wersję oprogramowania nTopology. Najlepszy projekt przemysłowy” wygra trzymiesięczny pakiet oprogramowania do “produkcji na żądanie” firmy 3YourMind. Najlepszy Start-Up” otrzyma wsparcie w zakresie wytwarzania przyrostowego oraz indywidualny coaching od AM Ventures. Pakiety nagród uzupełniają książki wydawnictwa Avedition, zajmującego się architekturą i designem.
nTopology udostępnia bezpłatnie swoją platformę do projektowania AM i oprogramowanie inżynierskie podczas trwania konkursu.

Żródło: https://all3dp.com